meraklısına


Zekeriya S. Şen
Aklama Politikası mı?
 
Daha toprağı taze biliyoruz ama bu konuyu yazmasak olmaz zira zamanla zaten her şey unutulacak. Michael Jackson ilk sübyancı suçlamasından sonra 52 sayfalık bir kitapçığında dahil olduğu HIStory (kelime oyununa dikkat hem tarih hem de onun hikayesi anlamına geliyor, ne akıllılar) adlı albümünü çıkarttı. Albüm öncülerine kıyasla pek başarılı bir satış grafiği çizmese bile kitapçığında yer alan alçak gönüllülük tablosuyla tarihe geçti. Kitapçık adeta Jackson’un masumiyetini, ne kadar iyi bir insan olduğunu kafaya takmış bir koleksiyondan ibaretti. Önce uzun uzadıya Jackson’un ödülleri listelenmişti, sonra pek çok ünlünün ağzında çıkan destek mesajlarına kitapta ciddi yer verilmişti. Bu kadarla da yetinmeyen halkla ilişkiler departmanı kitapçığın sonuna Michael Jackson’un dört Amerikan Cumhurbaşkanı ile fotoğrafını da koyarak hedefi tam on ikiden vurmaya amaçlamış. Ne kadar başarılı oldular acaba…
Bulunması En Zor Belgesel
 
Söz konusu belgesel Bob Dylan’ın çalkantılı 1966 dünya turunu ele alan bir çalışma. The Hawks ile turnede olan Bob Dylan’ı konu eden belgeselin adı ise Eat The Document. ABC televizyon kanalı için D.A. Pennebaker tarafından çekilen belgesel izleyici için çok “garip” bulunduğundan dolayı rafa kaldırıldı. Asla resmi olarak yayınlanmayan belgeselin ancak kaçak bootleg’leri Dylan hayranları arasında dolaşıyor. Belgesel dönem dönem özel sergilerde ve sanat merkezlerinde gösterilmesine rağmen bir bölümü hep makaslandı. Söz konusu bölümde Londra sokaklarında bir limuzinin arkasında Bob Dylan ve John Lennon sert bir şekilde dalavereye girdiği esnada Dylan’ın kameraya kusması görüntüleniyor. Bu belgeselin bir kısmı Martin Scorsese’nin No Direction Home eserinde gösterildi ve Todd Haynes I’m Not There filminde özellikle limuzin kısmına biraz gönderme yapıldı.
Village People
 
Onları biliriz, izlediğimizde hep yüzümüzde bir gülümseme oluşur ve elbette kendileri gay toplumu ile müziklerini örtüştürmeyi başarabilen en iyi gruptur. Peki bu beş kişinin isimlerini hiç biliyor muyuz? Fazla sizleri meraklandırmadan hemen burada derdinize derman olalım. Sırasıyla: Victor Willis (gerçek polis), Ray Simpson (Victor’un yedeği), David Hodo (inşaatçı), Glenn Hughes (deri giyinmiş maço adam), Alexander Briley (asker), Randy Jones (Kovboy) ve Felipe Rose (Kızılderili). Elbette belirtilen işler gerçek meslekleri değildi ama ne yakışıyordu kendilerine…
 
Konser Dönüşü İlginç Karşılaşma
 
Prodigy’nin kilit adamı Liam Howlett bir gece illegal bir partiden dönerken otobanda üzerine saldırgan bir devekuşu geldiğini görür. Bu ilginç karşılaşmayı vücuduna o gece almış olduğu bol miktarda kimyasala yoran sanatçı bu konunun üzerine pek fazla düşmez ve dalgın dalgın yoluna devam edip sıcacık yatağına sokulur. Ertesi gün kalktığında gazetede okuduğu bir haber karşısında ise gülmeden edemez zira bir gece önce gördüğü deve kuşu gerçek olup bir çiftlikten firar etmiştir.
Markalaşan Parçalar
 
Bazı gruplar hep vardır ve olacaklardır ancak bazıları ise sadece bir parçası ile gün yüzü görür ve daha sonra yok olup gider. Aşağıda her iki klasmana da giren grupların bir marka ile örtüştürülen parçalarını bulabilirsiniz:
 
Sanatçı/Grup Marka Parça
The Ramones Budweiser Light (bira) ‘Blitzkrieg Bop’
The Pretenders Rover Arabaları ‘Brass In Pocket’
The Clash Levi’s ‘Should I Stay Or Should I Go’
Fatboy Slim Adidas ‘Right Here, Right Now’
Grover Washington Carling birası ‘Just The Two Of Us’
Babylon Zoo Levi’s ‘Spaceman’
The Fall Vauxhall Corsa ‘Touch Sensitive’
Velvet Underground Dunlop Tekerlekleri ‘Venus In Furs’
The Buzzcocks Arthur’s Cat Food ‘What Do I Get’
Faithless Vodafone ‘The Garden’
 
 
Beklenmeyen Değerlerdeki Plaklar
 
Bir gün bir plak alırsın ve zaman içerisinde bunun inanılmaz değerli bir esere dönüştüğünü gözlemlersin, elbette bu kolay kolay olacak bir şey değil ama olunca da sizi mest edecek boyutta olabilir. Aşağıda rekor fiyata satılan birkaç plak var.
 
The Beatles – “Yesterday and Today” Plağı (kapalı ve kasap kapaklı)
En son satış fiyatı 38,5000 USD
Billy Ward & His Dominoes – 10-inç Plak
En son satış fiyatı 24,200 USD
Jean-Michel Jarre-“Musique Pour Supermarché” master kopyaları (zira diğer tüm kopyaları sanatçı kendi elleri ile parçaladı)
En son satış fiyatı 10,000 USD
Frank Wilson’un ‘Do I Love You’ 45’liği
En son satış fiyatı 15,000 £
The Beatles – “Please Please Me” (imzalı kopya)
En son satış fiyatı 5,700 £
muzik@tikabasamuzik.com