The Saddest Song*

Bahadır Dilbaz

The Saddest Song*

Morphine’in efsanevi çift telli basçısı ve vokalisti Mark Sandman’in sahnede ölümünün ardından on sene geçmiş. Onuncu yıl anısına, Morpine’nin geri kalan üyeleri, At Your Service başlığıyla daha önce yayınlanmamış parçalarından, konserlerinden oluşan enfes bir derleme albüm yayınladılar.
 
Kimi gruplar vardır, onlar hakkında yazmak gerçekten zordur. Bu grubun karekteristik yapısından kaynaklanır. Ruhunu tanımlamak gerekir önce anlatabilmek için. İşte Morpine’de onlardan biri. Hele ki Mark Sandman gibi özel birinin –sahnede ölmüş birinin- olduğu grubu tanımlamak bi hayli zor. Üstüne bir de buralarda ikibinlerden sonra fark edilmiş olması ve dolayısıyla, onun Kurt Cobain, Jeff Buckley gibi isimlerle anılıyor olması işi daha da zorlaştırıyor. Ben onu daha çok John Lurie gibilerin yanına koymayı tercih ederdim. Ne de olsa artık John Lurie de hastalığından ötürü müzik yapamıyor. Mesela Lurie nasıl ki yaptığı müzik için fake jazz diyorsa, Morphine içinde fake rock tanımını yapabilirim. Bir kıyaslama yapmak değil amacım ama şunu ekleyebilirim, Amerika’nın sevdiğim bir yönü varsa o da iyi müzisyenleri ve buna bağlı bestecileridir. Morphine’nin son derece rahat dinlenebilen ama oldukça zor çalınabilen parçaları buna iyi bir örnektir.
 
Morphine 1989 yılında Treat Her Right'da bas gitarist ve vokalist olan Mark Sandman ve Three Collers'da tenor ve bariton saksafon çalan Dana Colley tarafından kuruldu. Aralarına baterist Jerome Dupree'yi de katarak Morphine’in temel kadrosunu oluşturdular. İsimleri bu uyuşturucudan değil rüya tanrısı Morpheus'dan geliyor. “Düşler görüyorduk ve Morpheus oradaydı. Uyandık ve bir grup kurduk.”

’90’lı yıllarda özellikle kolej radyolarında tanınmaya başlayan grup, Good’u 1991 yılında bağımsız bir plak şirketi olan Accurate / Distortion'dan çıkarır. Aynı albüm 1992 yılında Rykodisc Records tarafından da piyasaya sürülür. 1993'te Cure For Pain patlama yaptıkları albüm olur. Albüm kayıtları sırasında davulcu Deupree sağlık soruınları nedeniyle gruptan ayrılmak zorunda kalır ve yerine Billy Conway gelir ama Cure For Pain’de çoklukla Deupree'yi duyarız. İlk Avrupa ve Japonya turneleri de bu albümden sonra başlar. 1995’de Yes yayınlanır. Get Shorty filminin soundtrack’ine katkıda bulunurlar. 1996 yılının sonunda büyük plak şirketi, Dreamworks grubun kontratını Rykodisc'ten alır. Like Swimming 1997 yılının sonuna doğru piyasaya çıkar ve yine oldukça başarılı eleştiriler alır. Jerome Dupree iyileşip geri döner ve grup 4 kişi olur. Son albüm The Night 1999'un ilk aylarında kaydedilir. 3 Temmuz 1999'da Mark Sandman; İtalya - Palestrina'da verdikleri bir konser sırasında seyircilere espriler yaptığı sırada yere düşer. Mark Sandman geçirdiği kalp krizi sonucu, 46 yaşında aramızdan ayrılır. Grup hemen dağılır. 2000 Yılı’nda The Night, ardından canlı kayıtları Bootleg: Detroit yayınlanır.
 
Sandman'in ölümünden sonra Conway ve Colley Orchestra Morphine adıyla müzik yapmaya devam ederler. Ayrıca kurdukları plak şirketiyle Sandman'in albümleriyle ilgilenirler. (2004 yılında yayınlanan ve Mark Sandman’in solo çalışmalarından oluşan double albüm Sandbox’ın en az Morphine albümleri kadar ayrı bir yeri vardır). Ailesi ve arkadaşları tarafından kurulan “Mark Sandman Müzic Project” adlı vakıf, kar amacı gütmeden Cambridge ve Boston çevresindeki genç müzisyenlere yardımcı olmaya devam ediyor.
 
Sandman basitlikten hoşlandı. Onunla röportaj yapabilen ender isimlerden Seth Moonkin, “Sesi John Lurie'yle bir Phllip k. Dick romanı anlatıcısı karışımı gibi. Geçmişinden bahsetmeyi hiç sevmiyor. Konuşurken fotoğraflarınızı çekmeye başlayabiliyor. Bir yerde 3 saniyeden fazla kalmıyor. Sorularınıza sorularla cevap veriyor. Sigara yakıyor. Bir camı açıp birini kapıyor. Önünüze bir kitap fırlatıyor veya Jim Thompson romanlarından bahsediyor,” diye anlatır. İlk röportajı öncesi soruların yazılı olduğu kağıdı istemiş alıp yırtmak için.
 
*En Kederli Şarkı
 
Kutu
18 11 09 Ça Wed MORPHINE DJ RIPTIDE / Bahadır Dilbaz
 
 
 

 

bahadirdilbaz@gmail.com