KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ


Foo Fighters / Sonic Highways / RCA
Dave Grohl ve tayfasının Amerika’nın sekiz farklı şehrindeki stüdyolarda, özel konuklarla devşirdikleri sekiz parçayı (biri genel, diğerleri de her şehre özel olarak dokuz farklı kapak seçeneğiyle) eşleştirmesiyle ortaya çıkan Sonic Highways, yeni tatlar ve yaklaşımlar vaat etmiyor. Çalışmayı Foo Fighters’ın en iyi yaptığı şeye; yani safi Amerikan rock müziği diskografyasına eklenmiş yeni ve okkalı bir adım olarak özetlemek mümkün. Güçlü ve oylumlu gitar riff’leri, üst perdeden vokal ve korolar, birbiri üstüne eklenmiş yoğun, sert ve tavizsiz enstrüman partisyonları adeta bir rock opera tadında arz-ı endam eyliyor. Öte yandan albüm genelindeki Foo Fighters sound’u, konuk müzisyenlerin kısık seslerinin üzerinden silindir gibi geçip, kendi logosunu iyice belletiyor desek yeridir. Her haliyle bir stadyum grubu olan Foo Fighters, Sonic Highways’in her saniyesinde bu iddialarının altını kalınca çizmek için olası her fırsatı değerlendiriyor. Bu da karşımıza enerjisi bir an bile düşmeyen, ev dinlemelerinde biraz kulak yorma potansiyeli olsa da içimizi ve isyanımızı canlandıracak bir albüm çıkarıyor.
 

PLASE


Kiasmos / Kiasmos / Erased Tapes
Canımız cananımız Erased Tapes etiketini bir albüm ardında görmeyiverelim, yüreciğimiz pırpır etmeden olmuyor inanın. Nils Frahm, Peter Broderick ve Olafur Arnalds gibi birkaç ismi ansak yeterince ipucu vermiş oluruz herhalde. İşte Kiasmos, Erased Tapes’in sanatçı kadrosundaki en mahir isimlerinden Olafur Arnalds’ın kırılgan ve melodik yaklaşımıyla, Faroe Adaları’ndan çıkma Janus Rasmussen’in sıcak ve keyifli teknoik altyapılarının harika bir bileşimi olarak şekillenmiş bir proje grubu. İkilinin ilk albümünde Arnalds’ın dokunaklı piyano tuşelerine ve nahif yaylı partisyonlarına hayran kalmamak mümkün değil. Rasmussen ise tüm bu minimal yapıya verdiği katkıyla, adeta parçaların dans pistlerine tercüme edilmesine aracı oluyor. Yormadan ruhumuzu şevklendiren ve kulaklarımızın pasını alan albümde bolca ortalama üstü parça yakalamak mümkün. Şimdi ilk iş bir yerlerden albümü, o da olmadı “Thrown” parçasını edinin ve iç huzura doğru bir perde aralayın. Özetle yılın en dikkat çeken elektronik işlerinden biri Kiasmos.
 

SÜRPRİZ

Mohn / Mohn / Kompakt
Elektronik müziğin Köln merkezli kumanda panelinin başında oturan Kompakt etiketinin kurucularından Wolfgang Voigt ile yine bu etiketin hatırı sayılır isimlerinden Jorg Burger’in ortaklığında şekillenen Mohn, bugüne dek sadece (2012 çıkışlı) tek bir albüm yayınladılar. Kontrast’ın “sürpriz” sekmesi, her daim arşivlik çalışmalar için bir kez daha müzikseverlerin kulağına fısıldamayı ana görev bellediğiden, Mohn’a da tekrar bir mercek tutalım istedik. Bir konsept albüm şeklinde sıralanmış dokuz parçanın birbirine eklemlenerek su gibi aktığı albüm için “ambient pop” ifadesi kullanmak mümkün. İç burkan incelikte minimal melodi parçacıkları, her daim üst kalite prodüksiyonu hissettiren kalburüstü ambient referanslı döngüler ve bunların arasında yolunu bulan minik elektronik süslemeler. Her parça tat ve kıvam açısından sorunsuz. İhtiyacınız olan tek şey albümün her anına yayılan o sihirli dokunuşun kanınızla birlikte tüm vücudunuzu tavaf etmesine izin vermek; merak etmeyin pişman olmayacaksınız!


Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com
okan@kontrarecords.com