Maske


Burak Bayülgen
Bugün en yakın arkadaşım bana Thailand’dan bir maske getirdi. Bebek odasının tavanlarına yapıştırdığın o fosforlu takım yıldızlar yahut iskeletler gibi geceleri o miyop gözlerim seçebiliyor maskeyi.
 
Canavarlara yem olmaktan korkar durur insan; işte ben bunu anlayamam bir türlü. Korku demek bilinmeze yol almak, ölüm, yalnızlık, matematik sözlüsünde öğretmenden azar işitmek, rezil olmak falan değil midir? Niye bir canavarın kocaman dişleriyle seni sakız gibi çiğnemesinden korkar ki bir insan?
 
-*-
 
Bugün uyandığımda maske yerli yerindeydi. Öyle bir uymuş ki yerine göz deliklerinden asılı durduğu duvarı görmek yerine bir derya görüyorsun. Kazıdıkça kazıyası geliyor insanın o boş deliklere baktıkça. Ahşabın oyuluşu, el işçiliği, renkler… Bugün yağmur yağmayacak galiba; o ahşabın yerinde olmak isterdim. Guguklu saatin yanında ben de asılı durayım. Kazıdıkça kazısın beni bakanlar, bak ne cevherler çıkacak bende daha.
 
-*-
 
Evet, hâlâ yağmur yağmadı hava bulutlu olmasına rağmen. Thailand’dan bana hediye geldi demiştim o maske. En çok nesini sevdim bilemiyorum ama açık ağzında bir karnaval curcunası var bu ahşabın. Kalabalıklar arasında yalnızca birkaç dişe benzeyen beyazlar. Yarın suratıma geçirmek için iki yanından deleceğim maskeyi ama korkutacak kimse yok etrafımda. Deliklerden geçireceğim ipte atlayacak küçük kızlar.
 
-*-
 
Gözüme daha bir farklı gözüküyor her geçen gün bu ahşap. Hiç de korkunç değil esasen. Guguklu saatin kuşu daha korkunç. Çikolata gibi kahverengi bu maske. Bugün iştahımı açıyor. Güzel bir yemek yersek akşam ve uyumadan en az dört saat evvel yemeği kesersek reflümüz tutmaz. Birileri yerini değiştirmek istiyor maskenin. Hayatta olmaz, ölümü çiğnemeleri gerekir.
 
-*-
 
En nihayetinde demek istediğim şeyi buldum. Tam bir totem bu maske. Evet, evet, tam bir totem. Keşke daha önce aklıma gelseydi. Aaaaa, yağmur başladı. (…) İşte şimdi toprak kokusuna eşlik edecek ahşabın kokusu. Duvardan aldım onu şimdi. Yerine takacağım birazdan ama biraz şu yağmuru izleyeyim kahve eşliğinde. Görüşürüz. burakbayulgen@gmail.com