KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ


Julia Holter / Have You In My Wilderness / Domino
Üzerinden birkaç ay geçmiş olmasına rağmen henüz yeni hatmedebildiğimiz Los Angeles çıkışlı ozan şarkıcı Holter’ın dördüncü stüdyo albümü “avant pop” klasmanında değerlendirilebilecek kalburüstü bir iş. Her parçasına yüksek dozajlı bir samimiyet iliştiren Holter, kişisel hikâyelerini bol katmanlı zengin bir altyapı, minik elektronik davullar ve müziğini bir adım yukarı taşıyan yaylılar eşliğinde sakince icra ediyor. Yarattığı bu kendinden emin ve ziyadesiyle olgun tınlayan akustik evrende, çok da buralı olmayan etkileyici ve derinlikli vokaliyle hafif elektronik sosa da bandırılmış parçalarını seslendiren Holter; günümüzün en nev-i şahsına münhasır müzisyenlerinden biri olduğunu ispatlıyor adeta. Diskografisinin tepe noktası diyebileceğimiz son çalışmanın yarattığı hafif emprovize ses kolajı ve rüyası atmosfer Holter’ın notunu yıldızla pekiştiriyor. Özetle Have You In My Wilderness gereksiz süslerden arındırılmış her parçası yaklaşan kış soğukları için sağlam bir cephanelik gibi. Tavsiyemizdir!

PLASE


Kangding Ray / Cory Arcane / Raster Noton
Logo’sunu taşıyan her çalışmaya kulaklarınızı gönül rahatlığıyla teslim edebileceğiniz Berlinli elektronik müzik etiketi Raster Noton’un demirbaş isimlerinden biri olan Kangding Ray (David Letellier), beşinci stüdyo albümünde müzikal ezberlerimizi bozmaya kaldığı yerden devam ediyor. Gergin ve karanlık koyu baslar, kristalize ve minimal elektronik tınılar, adeta bir girdap efekti yaratan ekolu ses kolajları Cory Arcane’i rahatlıkla yılın en iyi deneysel elektronik işlerinden biri yapmaya yetiyor. Devasa bir makinanın canhıraş çalışan dişlilerinin işitsel bir dökümü niteliğindeki parçalarda, Letellier’in prodüksiyon kalitesi de dikkat çekiyor. Albümün zaman zaman yükselen temposuna eşlik eden teknoik ve döngüsel vuruşlar, ritmik ve fütüristik ses kurguyla birleştiğinde başdöndüren bir hava yakalanıyor. Duyusal momentumun bir an olsun düşmediği, ses olgusunun büründüğü farklı simaların peşisıra sergilendiği Cory Arcane özellikle RN takipçilerine ve deneysel kulvarı seven bünyelere arşivlik bir göz kırpma.

SÜRPRİZ


Saroos / Tardis / Alien Transistor
Üç üyesinin her biri Iso68, Console, Contriva, Lali Puna ve Notwist gruplarından bir veya birkaçında yer alan Saroos da aslında bir proje ekibi. Enstrümental kolajlardan oluşan parçalarla bezedikleri Tardis grubun dördüncü albümü. Minimal bir estetikle kurgulanmış albüm boyunca derinlikli ve yumuşak melodilerin eşlik ettiği, hafif caz esintili lo-fi bir ambiyans hâkim. Elektroniklerin yerinde ve ayarında katkı yaptığı Tardis’de grup üyeleri kendilerine has keyifli ve sakin
bir dil yaratmayı başarıyorlar. Zengin ses paletinin ahenkli bir şekilde yedirildiği parçalar oldukça organik ve canlı tınlıyor. Kaotizmden uzak, nabız düşürücü bir çalışma olarak Tardis, adeta zaman içinde çıkılan bir yolculuk hissiyatı veriyor. Gevşek synth melodileri, davul ve gitarın usturublu ve tadında dokunuşları adım adım sizi içine çeken hayalsi bir ortam yaratıyor. Kahvemi kitabımı alayım, şöyle kenarda köşede hayatın keşmekeşinden biraz olsun uzaklaşayım diyorsanız, arka plan için Saroos doğru tercih olacaktır.
Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com
okan@kontrarecords.com