Yaptığımı Yap, Dediğimi Yapma


Viktor Pilatan

(yoksa öbür türlü müydü?)
(Önce öbür türlüydü, ama böyle olsun; yazdığımız fiilleri olumsuz yaparız olur biter. Başlığı değiştirmekle uğraşacağımıza… Hatta bütün yazıyı değiştirebiliriz. Aynaya tutarak okurlar.)
(Sen bir dahisin yemin ederim, ayrıca sarkastik yaklaşımın da ustasısın)
(Ver elini şimdi… Ehem… GENÇLERE ÖĞÜTLER!)

- “Benden sonrası tufan” diye toplumsal kodumuza yazılmış bir vaziyet var. İlkeniz bu olsun.

- Hayal kırıklığı diye bir şey yok; her şey umut ettiğiniz gibi gerçekleşecek. Hazır olun. Hem de çok çok fazlasına.

- İnsanlar değişmez. Arkadaşlarınız da değişmeyecektir. “En iyi dostum” vs. Bunlar sonsuza dek sürer. Değişimlere hazırlıklı olmayın.

- Evlenin. İlk fırsatta. Manyak mısınız? Hatta çocuk yapın hemen.

- Aksırana tıksırana kadar içmeyin. Bunun için 30’unuzu bekleyin. Sonra hem daha agresif olursunuz içtiğinizde, hem de bağımlı olma şansınız yükselir.

- Gençken benim duvarlarımda rock ve futbol yıldızlarının posterleri vardı. Onları taklit ederdim. Sonra Fight Club’da dediler öyle bişey yok diye. Şimdi youtube videolarının altında gider yapıyorlar. Siz de öyle yapın. Bir şeyden keyif almak, hakkını vermek yerine aralıksız gider yapın.

- Ailenizin de dediği gibi çok özel, çok yetenekli çocuklardınız. Hâlâ öylesiniz, bu dünyada hiçbir şeyi kazanmak için çalışmanıza gerek yok. Armutlar pişirecekler de, havadan atacaklar. Bekleyin. Ailenizin öyle demiyorsa o da doğrudur. Her türlü inanın.

- Gençken iyi beslenmeye gerek yoktur. Fasulye yemek kuul değildir. Bolca kola içmeli, kornetto yemelisiniz. Çünkü bu beden hep aynı kalacak. Bişicikler olmaz. Cips reklamlarında neden hep gençler var sanıyorsunuz? Sizi sevdiklerinden.

- Kendinizi tamamen eğitimcilerin eline bırakın. Onlar ne derse yapın ve iyi notlar alın. Okul dışında kendinizi geliştirmekle uğraşmayın, herhangi bir hobi veya zanaat sahibi olmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Ne gerek var ya?

- Birtakım 40 yaş ve üstü adamlar yanınıza gelecektir. Sizlerle konuşacak politika, hayat tecrübesi felan anlatacaktır. İstisnalar olmakla beraber bunların çoğu aslında pek bir şey bilmeyen ve akranları arasına ciddiye alınmayan insanlardır. İlgi görmek için sadece yaş farkını kullanarak size büyüklük taslamaya çalışırlar. Eh genç kızlar da cabası. Bu adamlara saygı duyun onların dediklerini önemseyin. Gerçekten bilen ve size hayat tecrübesi konusunda yardımı olabilecek olanlara ise horozlanın.

- 20’sinde saçınız dökülmeye başlarsa daha olgun biri olursunuz. Kalan hayatınızın ilk günü hesabı. #americanbeauty #georgecostanza

- Bu memleketi en iyi tarif eden laflardan biri, “Herkes gider sen kalırsın”dır. Genelde anneler söyler bunu. Daha doğru bir şey olamaz. Sinizm at his best!

- dene / yanıl dene / yanıl. Bu gençken kendi yolunu bulabilmek için en mantıksız şeydir. Maymun iştahlı olmanın hiç de vakti değildir. Yaş ilerledikçe bu yanılmalar daha pahalıya mal olur. Pahalı yani değerli olur. Daha çok travma. Oooh mis gibi!

- Ve aman çocuklar isyan etmeyin, yoksa birilerinin gücüne gider.

(oldu mu?)
(olmadı mı?)
(Jacques Brel’le bitirelim o zaman: La mort m’attend comme une princesse, a l’enterrement de ma jeunesse / Pour mieux pleurer le temps qui passe. Yani diyor ki: Ölüm, gençliğimin cenazesinde / bir prenses gibi bekliyor beni / geçen zamanı daha iyi ağlayabilmem için)
(Çevirine güvenebilir miyiz?)
kendihayat@hotmail.com