Aylaklığa Giriş

Semra Uygun

* Birinci ve asla değişmeyecek madde düzenli bir işte çalışmamaktır. Hele ki devlet memuru olmak aylak bir insan için katiyetle uzak durulması gereken bir eylemdir.

* Aylak insan aylaklık yapmak için gerekli parayı part-time ve freelance işlerle, sanatla, babadan rica ederek, evrenden isteyerek kazanmalıdır.

* Kazandığı parayı biriktirmemeli, mümkünse o gün içinde tüketmelidir. Yatırım, bono, hisse senedi, arsa satın almak aylak insanlara göre değildir. Kumbaralar kötü şans getirir.

* Bir aylak, güne en erken öğlen 12’de başlar. Telefonundan alarmı silmelidir. Sabahları bir süre yataktan çıkmayı reddetmelidir. Yatak tembelliği bir aylağın ayini gibidir. Bu yüzden kumanda ve telefon mutlaka başucunda olmalıdır. Hele bir de kedi ve kahvaltı varsa, o yatağa adak adanır.

* Aylak, gününü çoğu insanın boş zaman aktivitesi olarak gördüğü şeylerle geçirir. Bütün gün fotoğraf makinesiyle müze müze, sergi sergi dolaşabilir mesela. Sokakları amaçsızca arşınlayabilir. Bir cafe’de saatlerce oturup yoldan geçenleri izleyebilir. Hatta menüdeki bütün kahveleri tek tek dener. Nasıl olsa zamanı vardır.

* Aylaklık, Hedonizm felsefesiyle flört halindedir. Epicurus tüm filozoflar gibi aylaktır. Şarap ve aforizmalar arasında keyif yapar. Sefa pezevenkliği aylakların hamurunda vardır.

* Bir yönetmenin bütün filmlerini, tek tek izlemek tam da bir aylağın yapacağı şeydir. Aylaklar en iyi dizi takipçileridir. Film izlemeye ayrı bir mesai harcarlar. Gerekirse izlediklerini tekrar izlemekten çekinmezler. Zaten filmlerdeki gibi bir dünya hayali kurmak, aylağın hayalperestliğinin ürünü olabilir ancak.

* Vampirler aylakların tanrısıdır. Sonsuz bir ömür, keyfine düşkünlük, oradan oraya uçmak bir aylağın nirvanası olabilir. Vampirler para ve zaman bol olunca kâh Mısır’da deve kovalarlar, kâh Peru’da puro tüttürürler.

* Aylak ve boş adam asla birbirine karıştırılmamalıdır. Boş adam kendine meşgale bulamayan adamdır. Dolayısıyla hayata tek katkısı bakterileri beslemektir. Aylak adam ise oturup, tavana bakarken bile bir amaca hizmet ediyordur. O sırada içsel yolculuğuna çıkmış olabilir mesela. Ya da tavandaki böceği izliyordur. (Kafka aylak bir adamdı.)

* Bir aylağın mutlaka izlemesi gereken film, Jim Jarmusch’un Only Lovers Left Alive’ıdır. Bohem vampir çiftimizin kafalarını güzel yapan kan shot’ları eşliğinde mistik ve otantik şehirler arasında mekik dokumaları; eski el yazmaları, vintage gitarlar ve lüks otel odalarıyla dolu hayatı aylaklık değil de nedir?

* Aylak insan olmanın bir klası vardır. Aylaklık demek asla başkasının işine burnunu sokmak, insanlara gözünü dikip uzun uzun bakmak, yoldaki kazaları izlemek, sürekli dedikodu yapmak demek değildir.

* “Carpe diem”i kesin bir aylak bulmuştur. “e=mc2”yi de öyle.

* Aylak insanın en sevmediği sorular “neredesin” ve “neler yapıyorsun”dur. Bu sorulardan sonra “ne zaman çalışacaksın”ın ve “ne zaman evleniyorsun”un gelmesi muhtemeldir. (Bkz. Sevgili Dayım)

* Aylak insan telefon sevmez. Telefon bağlayıcıdır. Mülkiyet de sevmez. Taksit ödemekten nefret eder. Aidiyet hiç sevmez. Birine bağlanmak köleliktir.

* Aylaklar üretkendir. Toplum gündelik sıkıntıların derdindeyken, aylak evini dekore ediyor ya da sahilde taş topluyor olabilir.

* Aylaklık tarihinin en güzel aylağı Albert Camus’dur. Özellikle Mutlu Ölüm kitabında aylaklığın formülünü yazmıştır. 1936’daki Orta Avrupa yolculuğunu, nasıl anlamsızca gezindiğini, bize şairane ve estetik bir dille anlatır. Biraz da karanlık tabii...

* Bütün yol kitapları, filmleri, öyküleri aylaklık eserleri olabilir.

* Bir aylağın kendisine örnek alması gereken kişi çocuklardır. Oyuncak araba halıda neden hızlı gitmiyor, Barbie’min elbisesi çok parlak, kediler neden konuşmaz… Bütün gün bunlarla uğraşır dururlar.

* Aylak ve sinir bozucu şeyler de vardır. Mesela “Beterböcek” gibi.

* Bir aylağı plajda uzun uzun güneşin tadını çıkarırken, bahçeden böğürtlen toplarken, Minotaur’u araştırırken, pul koleksiyonu yaparken görebilirsiniz. Onlar her yerdedir.