Kontrast


Okan Aydın

FAVORİManic Street Preachers – Futurology (Columbia)

Bundan kabaca 30 yıl kadar önce yola koyulan Galli ekip 2013 çıkışlı Rewind The Film’in üzerinden henüz bir yıl geçmeden 12. albümüyle arz-ı endam eyledi. Güçlü gitar riff’leri, konuk vokaller ve bu defa iki tane de çarpıcı enstrümental parçayla şekillenen albüm, önceki çalışmaya nazaran çok daha iddialı ve kendinden emin bir yapıya sahip. Alışageldiğimiz Manics atmosferine daha yakın referanslar içeren albümün özellikle ilk yarısı akılda kalıcı, melodik açıdan zengin ve hareketli parçalarla yoğrulmuş (“Futurology”, “Walk Me To The Bridge”, “Europa Gecht Durch Mich”). Her iki enstrümental parça da başdöndürücü seviyede başarılı bir atmosfer yaratmayı başaranlardan. Bir anlamda Futurology, Manics’in hâlâ alternatif sahnenin güçlü seslerinden biri olduğunun altını çizen bir çalışma. Bunca yılın ardından grubun kendi köklerinden hevesle beslenen taze bir harmanla karşımıza çıktığı albüm, elbette bir başyapıt değil ama yine de samimi bir ilgiyi ve yüksek bir puanı hakediyor.

 

PLASEYagya – Sleepygirls (Delsin)

İzlanda orijinli yetkin prodüktör Aðalsteinn Guðmundsson; Hollanda merkezli Delsin etiketi taşıyan beşinci stüdyo albümünde baştan sona su gibi akıp giden ve adeta minimal / dub techno nasıl yapılır konulu derslerde okutulabilecek denli kuvvetli bir işle karşılıyor bizleri. Önceki çalışmalarına kıyasla ambient etkisinin biraz damıtılıp, teknoik vuruşların daha ön plana çıkarıldığı çalışmada, ara pasajlarda karşımıza çıkan minik Japonca vokal kırıntıları benzersiz bir lezzet sunuyor. Her daim melodik zenginlik ve derinlik sunan Yagya parçalarında bu defa dozajında kullanılan saksafon ve gitar tınıları da ana omurgaya olumlu katkı yapıyorlar. Halihazırda ses üzerine eğitim alan Yagya bu çalışmasında özellikle prodüksiyon kalitesi açısından da çıtayı bir seviye yukarıya çekmeyi başarıyor. Derinlikli atmosferik yapılandırmalar üzerine sarmalanan bu melodik kurgunun maharetle işlenişi albümü şimdiden yılın en iyi elektronik çalışmalarından biri yapmaya ziyadesiyle yeterli; sektirmeyin!
 


SÜRPRİZMountaineer – When The Air Is Bright They Shine (Type)

Bu ayın sürpriz seçimini daha ziyade ambient / drone kulvarındaki deneysel ve minimalist işleriyle takip ettiğimiz Type etiketi taşımasına rağmen, adeta sonbahara hazırlık kıvamında lo-fi bir eksen üzerinde folk sosuna bandırılmış akustik / pop aksanlı parçalarıyla ruhumuzu fetheden Mountaineer’dan yana kullandık. Kings Of Covenience ve Belle & Sebastian gibi grupların haklı popülerliğine hiçbir zaman ulaşamasa da, elimizdeki çalışma teorik olarak yıldızlı pekiyi alanlardan biri. Sımsıcak melodiler, kadife dokunaklığında nahif bir vokal, tam kıvamında elektrikli pasajların zenginleştirdiği akustik ağırlıklı bir ambiyansta yolunu bulan, kısa süreli kaliteli pop şarkılarından oluşan albüm, huzura açılan kapıya güçlüce omuz atan çalışmalardan biri. İki yıllık özenli bir gayretin sonrasında ortaya çıkan albümde özellikle açılışı yapan “A Town Called Ivanhoe” ve “Eliza” öncelikli favorilerimiz. Bir kulak kabartın bizce!


Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com

 
okan@kontrarecords.com