Kılavuzu Karga Olanın...


Yok Öyle Kararlı Şeyler – Yok Öyle Kararlı Şeyler – Funorg
 
YÖKŞ tayfası yürüyor. Geçen sene bu vakitler Müzik Hayvanı’ndan 5 şarkılık bir albüm çıkartmalarının üstünden çok geçmedi. Ama arada önemli sahnelerde yer aldılar, hatrı sayılır bir dinleyici kitlesini peşlerine taktılar. Ve önemli sadece gençlerin değil, mühim müzik insanlarının desteklerini de arkalarına alarak ilk uzunçalarlarını kaydettiler. Hem de Serdar Ateşer gibi büyük bir ismin prodüktörlüğünde.
 
Mütevazı rock diyorlar türlerine. Hepsi de çok mütevazı çocuklar gerçekten. Albümdeki tüm söz ve müziklerin sahibi Erdem Topsakal’ın söz yazma yeteneğinden bilhassa bahsetmek gerek. Hınzır ve zeki bir adam. Sözlere yansıyor ister istemez bu durum. Muhalefeti, eleştiriyi de, aşkı da kendine özgü ifade edebiliyor. Grubun müziğinde yeni bir önerme yok. İşte, dedikleri gibi. Ama sözler ister istemez grubun müziğinin en belirgin özelliği. Yanlış da anlaşılmasın, gitarda Emrah Fıçıcı, basta Ramazan Kırdım, davulda Boğaç Soydemir ve klavye ile geri vokalde Çağrı Özer ile YÖKŞ, çok iyi anlaşan, çok da iyi çalan bir ekip. Albümde bir şarkıda (“Hiçbirşeyizm”) Akın Eldes’in gitarının, bir şarkıda da (“34”) Harun Tekin’in vokalinin katkısı var. İlk albümde de yer alan üç şarkıyı değil de -artık biraz da eskidiği için sadece-, yenilerden “Ayaz’a”, “Bir Sherlock Değilsin”, “Domates” ve “Hiçbirşeyizm”i tavsiye ederiz. Zaten albümdeki tüm şarkılar dilinize dolanacak ya, neyse.
 
Yakaza Ensemble – Gen – A.K. Müzik
 
2012’de çıkarttıkları İçbükeydış albümü tarafımızdan yılın en iyi albümlerinden biri olarak seçilen, memleketin en müstesna müzik topluluğu Yakaza Ensemble, 2 yılın ardından yeni işleriyle geldi. Gen EP’sinde 3 yeni Ensemble kaydı yer alıyor. Her biri beklentiyi tamamen karşılayan, hatta grubun alışılageldik çalışmalarını bir seviye yukarıya taşıyan işler. Özellikle viyolonsel’in ilk iki parçada (“Çiğ” ve “Düş”) daha fazla sahne almış olması, grubun müziğinde bir yenilik olmasa da otantik ve elektronik alaşımında klasiğin de ne derece gerekli bir element olduğu hissini güçlendiriyor. Albümün devamında ilk üç parçanın dört remix’i yer alıyor. Bu remix’lerdeki önermeler ve çeşitlemelerle EP olarak sunulan bu albümün 55 dakikalık bir albüme evrildiğini söylemek gerek. Özellikle “Dal” için Churashima Navigator ve Kuniyuki’nin yaptıkları ayrı ayrı remix’ler, eseri yepyeni bir biçime sokmuş (ki bu iki ismi de Yakaza Ensemble’ın İçbükeydış albümlerine yaptıkları ve Japonya’da plak olarak çıkan Yakaza Ensemble Meets Syunoven 12” remix albümünden de hatırlıyoruz ve o albümde de maharetlerine şahit olmuştuk). “Düş” için 7dck’nın yaptığı remix’i eserin ruhuna pek de ilintilendiremediğimizi belirtmek isteriz.
 
Yakaza Ensemble; tampura, dombra, shakuhachi, saron, tombak, Afgan rebabı, ryuteki gibi çoğumuzun adını bile duymadığı enstrümanlarla, gitarı, bası, viyolonseli, vokali, saksafonu, yaylı tamburu, elektronikleri, turntable’ı, neyi, bendiri, kudümü birayaya getirerek türler ötesi bir ses örgüsü yaratıyor. Bu kadar geleneksel enstrümanla bu kadar yenilikçi olabilmenin sihri (bırakın bizim ülkeyi) başka bir yerde karşınıza çıkabilecek bir durum değil. Bu yeni albümde daha az saz var, evet, ama daha fazla yenilik var. Yakaza Ensemble’ın daha ne kadar deneysel olabileceğini merak etmeden duramıyor insan.

Yakaza Ensemble kayıtlarına kulak kabartmak için tıklayınız.