A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Kontrast

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/74/363" target="_blank" class="twitter">twitter

Kontrast


Okan Aydın
FAVORİ
Primal Scream / More Light / First International
Bobby Gillespie ve tayfasının beş yıl aradan sonra gelen 10. stüdyo albümleri aslında birkaç ay önce yayınlanmıştı. Ancak grubun bu yılki Rock’n Coke programına eklenmesi nedeniyle bu harika albümü tekrar hatırlatmak istedik. Albüm boyunca dinleyenleri gevşek ve akıcı elektronik altyapılarla örülü sinematik pasajlardan, dumanlı caz salonu atmosferlerine; halusinatif gitar rifleriyle bezenmiş yarı uykulu Gillespie vokallerinden, keyifli ve içli melodilerin rehberlik ettiği rock’n roll döşeli patikalara uzanan zengin bir menü bekliyor. Kulaklarımızın aşina olduğu Primal Scream imzası hemen tüm parçalarda kendini gösteriyor. Açıkçası 90’ların başında bir dönem gençliğinin hafızalarına kazınan Screamadelica gibi bir albüme adını yazdıran ekibin, bu kadar zaman sonra bu kadar sağlam tınlayan bir albümle geri dönmeleri her türlü övgüye layık. Grubun hayranlarını kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak pek çok ortalama üstü parçaya ev sahipliği yapan albümde “Culturecide”, “River of Pain” ve “Invisible City” bir adım öne çıkanlar.


PLASE
Miles Kane / Don’t Forget Who You Are / Columbia
Henüz 30’larına gelmemiş Miles Kane kabaca son 10 yıllık periyotta alternatif / indie sahnesinden çıkan en önemli erkek vokallerden biri. The Rascals’ın has adamı ve The Last Shadow Puppets’ın yarısı olarak Miles Kane’in ayrıca Arctic Monkeys ve Paul Weller gibi isimlerle birlikteliğine ilişkin notlar, kendisinin genç yaşına rağmen bu arenada ne denli kalıcı izler bıraktığının bir özeti mahiyetinde okunabilir. 2011’deki debut solo albümün ardından gelen bu ikinci çalışma yüksek tempolu, vokal ve gitarın ön planda olduğu keyifli parçalarla örülü. Kane’in 60’larda ekolanan hafif psych vokali ile 90’ların klişe gitar sekanslarının kombinasyonundan devşirdiği bir ana omurga üzerinde şekillenen albümde Kane’in yenilikçi formüller ürettiğini söylemek biraz zor. Hatta nefeslenecek araların yokluğu nedeniyle albümü baştan sona bir hamlede dinlemenin biraz yorucu olduğu bile söylenebilir. 11 parça içermesine rağmen albümün toplam süresinin ancak yarım saati bulduğunu da hatırlatalım.


SÜRPRİZ
Boards Of Canada / Tomorrow’s Harvest / Warp
Bu ayın sürpriz bölümü için BOC’dan daha iyi bir tercih olamazdı herhalde. Elektronik müziğin ziyadesiyle etkili isimlerinden biri olan İskoçya çıkışlı ikili uzun süren sessizliklerini Tomorrow’s Harvest ile bozarken, Autechre ile birlikte bir dönemin IDM tandanslı albümlerine referans alınan ekiplerinden biri olarak da hayranlarına tekrardan merhaba diyor. Autechre’in zaman içinde daha da derinleşen deneysel ses kurgularından ve aritmik kimyasından farklı olarak; Boards Of Canada içinde hep naif melodilerin dolaştığı, daha dingin ama bol katmanlı ses kümelerinin tadına doyulmaz bir ustalıkla harmanladığı bir güzergahın takipçisi oldu. Devri düşürülmüş synthler, akışkan minimal dokunuşlar, toparlayıcı ambient vurgulu arka planlar, zaman zaman keskinleşen elektronik kurgular BOC’nın müziğinin temelini oluşturan faktörler. Son albümün üzerinden geçen sekiz yılda ikili aslında pek paslanmadıklarını hatırlatmak ister gibiler Tomorrow’s Harvest’da. Elektronik müzikseverler için bu yılın önemli çalışmalarından biri. Bu arada Warp’ın nihayet artık her biri servet değerinde olan eski BOC albümlerinden bazılarını plak olarak tekrar basacağını da not düşelim.

  
 
okan@kontrarecords.com