A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Bir Çok Giden...

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/74/352" target="_blank" class="twitter">twitter

Bir Çok Giden...


Hakan Kıran
itiraf ediyorum: bütün çabam birinin takım elbisemin ceketinin düğmelerini sıkılaştırması için, çünkü ben sıkılgan bir şekle sahibim ve sunum yaparken, iş toplantılarında en mühim oyuncağım ceketimin düğmeleridir. hatta onları koparıp ağzıma atarım, yutma, burnuma sokma tehlikem bile var. çünkü işim gereği yılda toplasan üç gün takım elbise giyiyorum ve yılın geri kalan tozlu topraklı şantiye günlerini, takım elbisemi asla ama düğmelerini özleyerek geçiriyorum.
 
“kaybolan düğmeler asla bulunmaz bilirsin
gittikleri yerlerde deliksiz birer uyku çekerler”
 
ben geldiğimde dünyanın çivisi henüz çıkmamıştı, şahit olduğumdan böyle emin konuşuyorum. sahip olunan bir şeyi düşürmek, elinden kaçırmak, kaybettiğini sanmak ya da sonuç olarak -o anlık dahi olsa- kaybetmek sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur, vakai adiyeden bile sayılabilir. ben misal, gömleğimin düğmesi düştüğünde gittiği yeri ilk birkaç bakışta bulamazsam, yerine bir düğme daha koparır ve onun düşüşünü izleyerek diğerinin de gittiği yeri bulmaya çalışırım. bu totemin çoğunlukla işe yaramayacağı düşünülür değil mi? gerçekten de çoğunlukla işe yaramaz ama yararsa o zaman daha çok mutlu eder; bir düğmeyle iki düğme elde etmiş olursun. onu da bulamazsan zaten üzerine soğuk su içtiğin diğer düğmenin gittiğine aldırma seansın bittiğinden, bir çok giden son düğme için ağlarsın sadece. ya da devam eder ve düğmesiz kalırsın. bu örneklediğim kaybolan nesne konusunda düğme yerine başka bir şey daha konulabilir rahatlıkla ve aynı totem uygulanabilir.
 
sözgelimi, dünyanın çivisi mi çıktı, benim yaptığım gibi diğer çivilerini de çıkarın -ki düşündüğünüz gibi yapayalnız değildir dünyanın çivisi, zamanında epey bi batırmışlardır o güzelim yuvarlağına- ve tek tek düşerek saklandıkları yerleri araştırın. bulamadınız mı? bir daha çıkarın. dünyanın kapağını kaldırıp bakın, ne yazıyor, tekrar deneyin. böylelikle o şanslı kesimdenseniz, hani dar kesim değil de öbürü, o halde kaybolan çivileri bulup yerlerine takabilirsiniz. ya da giden diğer çivilerle birlikte dünyanız söner ve bu yüzden bazı dar kesimlerde kavuşmaz düğmeler. hakankiran@gmail.com