İstinat Duvarı

Sezgi Davran

Sıradan Faşizm

“Vatandaş Hassasiyeti” tam gaz yola devam ediyor. Bir kitapçıda hoşumuza gitmeyen her yayını kaldırma şansına sahibiz. Ne güzel. Bu işin acı alayı. Bir+Bir’in yeni sayısı İstiklal Marşı ile alay edildiği gerekçesiyle D&R bayilerinden toplandı. Bir hafta önce ise Nezih Kitabevi Metis’in pek keyifli ajandalar serisinin “Irkçılık, Ayrımcılık ve Nefret Suçları” başlıklı sonuncusunu Kadıköy mağazasından kaldırttı (Aslında ilk vukuatları, birkaç ay önce Underground Poetix’i benzer gerekçelerle raflardan kaldırmaktı). Üstüne HEPAR’lı (Hak ve Eşitlik Partisi) üyesi bir grup genç Beşiktaş’taki Kabalcı kitabevini basarak Metis Ajandası’nı satıştan kaldırması için uyarıda (!) bulundular. “Kaldırmazsanız biz de başka yollardan hallederiz,” diyen gençler, sonra olaysız dağıldılar diye yazıyor partinin web sitesinde.
 
2011 yılında bu tarz eylemler hakkında artık ne söylenir bilemiyoruz. O kitabevlerindeki yayınları karıştırsak biz de bir çok şey buluruz belki ama önemli olan sesleri fikirleri özgür bırakmak. Bunu yapamadığımız bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Nezih ve D&R’dan alışveriş etmiyoruz.
 
Sıradan faşizmin ayak sesleri yükseliyor, duyuyor musun?

HES’ler üzerine bir belgesel

Çoğumuz günlük kısır siyasi tartışmaların içinde boğulurken Anadolu’da gerçek bir doğa katliamı yaşanıyor. Büyük şehirlerin sonu gelmez su ihtiyaçlarını doyurmak için Anadolu’nun harika doğa alanları HES’lerle (Hidroelektrik santral) mahvediliyor. Bu konuda tamamen gönüllü ve duyarlı insanların katkılarıyla hazırlanan Anadolu’nun İsyanı isimli belgesel sosyla paylaşım sitelerinde, anadolunehirleri.org/tr.html, anadoluyuvermeyecegiz.net ve vimeo.com/vermeyoz/film adreslerinden izlenebiliyor. Neye karşı olmamız gerektiğini anlamak için çok değerli bir yapım. Şirince’deki Nesin Vakfı evlerine karşı yapılanları da düşününce…
 
Filmle ilgili açıklama:
 
“Bizlerin doymak bilmeyen tüketim alışkanlıkları ve ihtiyaçlarının doğa üzerindeki yıkıcı etkisi her geçen gün biraz daha artıyor. Hiç haberimiz olmasa da, umursamasak da, gitmesek de, görmesek de bizim bu yaşam biçimimizin bedelini birtakım canlılar, insanlar ödüyor. Bu film; bir yandan Anadolu nehirleri ve doğası için verilen mücadeleleri anlatırken, bir yandan da şehirlerde hiçbir sorun yokmuş gibi yaşamaya devam eden insanlara ayna tutmak ve bu soruna ortak etmek için hazırlandı. Unutmamamız gerekiyor ki, bu ateş sadece düştüğü yeri değil tüm canlı yaşamını yakacak. Bu gerçeğin farkına varanlar Nisan ayında tüm Anadolu’dan Ankara’ya doğru yürümeye başlayacak. Bu yürüyüşe katılmak ve destek vermek hepimizin yaşama karşı ortak sorumluluğudur.
Filmin indirilmesi, çoğaltılması ve dağıtılmasında hiç bir sakınca yoktur.
Anadolu'nun tüm canlılarına armağan olsun…”
 

AKP’den şeriat yasası
 

AKP Hükümeti “şeriat geliyor” paranoyasını haklı çıkaracak bir uygulamaya imza attı. Meclis genel kurulunda kabul edilen iki yasa teklifi şeriat esaslarına göre ticari şirket kurmayı serbest bırakıyor. Anlaşmalardan biri Özel Sektörün Geliştirilmesi İslami Kurumu Kurucu Anlaşması diğeri ise Uluslararası Ticaret Finansmanı İslami Kurumu. Sessiz sedasız geçirilen yasalar özel sektörü oldukça etkileyecek. Yasalar, İslami Kalkınma Bankasının Türkiye'deki özel kuruluşlara destek olması kolaylığını getiriyor. Ancak Banka, destek için bazı koşullar arıyor. Buna göre, bankanın aradığı koşulların başında, “şeriat hükümleri” geliyor. Şeriat hukukunu tanıyan şirket, İslami Kalkınma Bankası'ndan destek alabilecek.

Kanunla, Türkiye İslami Kalkınma Bankası’nın hedefinin şeriat ilkelerine uygun olarak üye ülkelerdeki ekonomik kalkınmayı geliştirmek olduğu ve İslami ticaret finansmanı için geniş bir potansiyel piyasanın varlığının dikkate alındığını, modern İslami bankacılık ürünlerini dikkate alındığını kabul etmiş oldu. Anlaşmanın 18. maddesindeki “Kurumun tüm aktiviteleri ve faaliyetleri şeriat ilkeleri ile uyumlu olacaktır” şeklindeki hükmüne ise çekince konuldu.

Başbakan Erdoğan'ın imzasıyla Parlamentoya gönderilen kanunun gerekçesinde ise “Özel sektörü teşvik etmek” yazıyor.

Kaynak: emekdunyasi.net

info@kargamecmua.org