Zekâ Testisi Olgunlaşma Yolunda


Viktor Pilatan

Yorgunluk ve hayalkırıklığı potansiyeli...

Solo Test’i hatırlarsınız. Özellikle ‘80’li yılarda pek popüler bir oyundu. Kısaca damasal bir mantıkla piyon eksiltme mantığıyla zekânızı ölçerdi. Ne kadar az piyon bırakırsanız o kadar zeki olduğunuz anlaşılırdı. Bir nevi portatif IQ ölçer. Rübik küp gibi. Ama tabii yolunu öğrenince papağandan daha zeki olup olmadığınızı söyleyemem. Keza ezberleyeni bilirim ve hep 1 piyon bırakıyordu. Neyse asıl bahsetmek istediğim bu oyunun görselidir. Bıraktığınız piyon sayısına göre puan sistemi ve her puana denk gelen zekâ seviyeleri. Keza sayfadaki resimde görmektesiniz. E kardeşim tamam da bunların çoğunun ne zekâyla ne de tiplerin o görsel tavırlarıyla eşleşmesi doğru değil. Bakın anlatayım.
 
1 piyon bırakmak en iyisi ve “Bilgin” oluyorsunuz. Einstein benzeri bir karakter oturtulmuş buraya. Eh tamam. Ama 2 piyon bırakan tipe baktığımızda “Zeki”yi topluluk önünde konuşma fobisine sahip biri olarak görüyoruz. Takım elbisesi içinde gayet mutsuz. 3 piyondaki “Kurnaz” efsane zaten. Hani bizim sokak argosunda “Kurnaaaz” vardır. Sinsiliğe yakın, hani “kıçı yere yakından korkacaksın” tavrında biri. Ama resmine bakıyoruz. Paranoyak, şaşkın, boş bakan bir tip. Yani öyle tezat var ki komik değil. “Başarılı” süper. Zekâ ile başarının ne alakası olduğunu bilmiyorum. Zaten başarı çirkin bir laftır. Tipe baktığımızda ise bu tezimiz doğrulanıyor. İşçilerinin sigortalarını ödemeyip bıyığını burarak çapkınlık yapmaya giden bir muhafazakar işadamı edası görüyoruz. Hakkaten pek başarılıymış.
 
“Normal” sanırım insanlar için kullanılan bir sıfat değil. Hani sanki en iyisi oymuş gibi. “Aman abi 5 piyon bırakayım da şahit yazmasınlar” gibi bir ruh hali hissediliyor. Pis bir Alain Delon sırıtışıyla kaçınmak gereken bir dilim. “Tecrübesiz” bana zaman zaman TV’lerde gözüken “şimdiki çocuklar harika” türünden haberlere konu olan çok bilmiş, sevimsiz çocukları çağrıştırıyor. Hatta haberlere çıkıp yorum yapan bir tanesi vardı 10-15 sene evvel. N’oldu acaba o çocuk? Başbakan olacak mı? Tecrübesiz sevimsiz bir tip. Ama işte bahanesi var, tecrübesiz.
 
Bundan sonrakiler benim adamlarım. 7 (iyilik) piyon bırakan “Aptal” benim dilediğimdir. Çünkü en mutlu adam odur ortamda. Zayıf ve kelleşmeye başlamış Fellini filmi figüranı tipiyle en baba figür. Bir de o gamsız gülüş. Hani bundan zarar gelmez dersin, iyi insandır dersin. Ayrıca 1 yerine 7 piyon bırakmaya çalışmak kanımca daha zordur. Çünkü oyunun amacına muhalefet ediyorsun. Gol atmak yerine topu kale çizgisinde bırakmaya çalışmak gibi. “Gerizekâlı” hunisiyle çok bariz bir tip. Mental bir rahatsızlığı olduğu her halinden belli birine gerizekâlı demek ayıptır. Ama eskiler işte. O zamanlardan beri farkındaysanız politik doğruculuk bizi iyice köşeye sıkıştırmış vaziyette. Ve “Beyinsiz”. Kendine “Bilgin” in yanında yer bulmuş olması aslında o kadar da beyinsiz olmadığını gösteriyor. 9 piyon ve fazlasını bırakırsanız size “Beyinsiz” diyeceklerdir. “Bön”, “Bayağı”, “Çirkef”, “Sinsi”, “Mal” demelerinden iyidir. Hani 20 piyon bırakanın da yeri olsa listede ne diyeceklerdi merak ediyorum.
 
Bilmeyenler de öğrensin. Sonra oynayalım bir ara.
 
Aslında bu ay Şarlo’nun ayakkabı yemesi, uçağın arkasında dalgalanan yazılardan bahsedecektim ama neyse sonraya kalsın. Sadece Ronaldo’dan bahsetmek isterim. Benim için büyük sanatçıydı ve artık sahalarda olmayacak. En sevdiğimdi, hep öyle kalacaktır.

kendihayat@gmail.com