YAYIN

Metin Yeğin’i kendisiyle geçtiğimiz yıl yaptığımız röportajlardan hatırlarsınız. Bu iflah olmaz gezginin yeni kitabı Dünyanın Sokakları Notos Yayınları’ndan çıktı. Tüm dünyadaki muhalifleri, işçi direnişlerini, gerilla hareketlerini yerinden izleyen bir nevi gonzo gazetecisi Yeğin yeni kitabında Uruguay’dan, Güney Afrka’dan, yerkürenin her yerinde kapitalizmin ezdiklerinin hayatlarını gözlerimizin önüne seriyor. Fikir sahibi olmadan önce, neler olup bittiğini anlamak için edinilmeli.

Şu yeni çizgi roman furyası ile ilgili fikirlerimizi derlemiştik bir kaç sayı önce. Ama iş Sherlock Holmes olunca (filmi de maalesef olunca) yer vermek istedik yine de. Arthur Conan Doyle’un muhteşem karakterinin Baskerville Laneti isimli eseri I.N.J. Culbard’ın çizimleriyle NTV yayınlarından çıktı. Sherlock Holmes’un en popüler hikâyelerinden biri olan eser Holmes serisinin 3. kitabı olmakla beraber 20. yy’de yazılmış ilk romanı. Sayısız filme ve adaptasyona konu olmuş bu eseri tabii ki önce kitabından sonra da çizgi romanında okuyunuz.
 

FİLM
 

Yapılmış en pahalı Belçika filmi sizde nasıl duygular uyandırır? Mr. Nobody Belçikalı yönetmen Jaco Von Dormael’in 14 yıl sonra ilk filmi ve kendi deyimiyle büyük bütçeli deneysel bir film. 2001’den beri üzerinden çalışılan film sonunda bu sene seyirciyle buluştu. 2092 yılında dünyadaki son ölümlü Nemo Nobody’nin hikâyesini çeşitli zaman ve mekânlarda atlayarak anlatan film, son günlerin popüler kavramları kuantum, aşk, seçimler ve kader üzerine 2 buçuk saatlik bir şölen. Şaşırtıcı bir şekilde Jared Leto’nun iyi iş çıkardığı filmde Diane Kruger ve Rhys Ifans gibi sevdiğimiz oyuncular da var. Mizahı da elden bırakmayan filmi bazıları sevecek, bazıları nefret edecek ama bizce şans vermekte zarar yoktur.

A Takımı’nı hatırlamayan yoktur. E filmi geliyorsa da bakmadan geçmek olmaz. ‘80’lerde 5 sezon süren ve şu aralar alışveriş kanalarında gördüğümüz Mr. T’yi yıldız yapan dizinin film versiyonu için ciddi bir kadro oluşturulmuş durumda. Ridley Scott’ın yapımcılığını yaptığı filmin yönetmeni şu ana kadar bağımsız işlerle adını duyuran genç bir isim; Joe Carnahan. Liam Neeson’ı Hannibal, Bradley Cooper’ı Face, Quinton Jackson’ı B.A. ve District 9’da hayran kaldığımız Sharlto Copley’ı de Murdock rolünde izleyeceğiz. Orijinal dizi versiyonu gibi mizahı da eksik etmeyen aksiyon yapım “ulan yaşlanmışız be” geyiklerinin yanı sıra kayıtsız kalamayacağımız bir iş olacaktır.
 

ALBÜM

Jakob Dylan’ın solo kariyeri beklediğimizden çok daha iyi ilerliyor. Babayı (Bob) canlı kanlı görmemizin arifesinde oğlan da Women and Country isimli 2. solosunu yayınladı. 2005’te The Wallflowers projesine son verdikten sonra 2008’de Rick Rubin’le Seeing Things isimli ilk solo çalışmasını yayınlayan şarkıcı / şarkıyazarı, bu sefer de başka bir usta T-Bone Burnett’ten masabaşı yardımı almış. Neko Case ve Kelly Hogan’ın vokal katkılarıyla katıksız bir country olmuş bu kez. Rahatlıkla şu ana kadar ki en başarılı işi olduğunu söyleyebiliriz. Babayı göreceğiz, oğlan da gelsin bir ara.


Britanya’daki 2000’ler hip hop uyanışının bizce hakkı yenmiş isimlerinden Plan B (Ben Drew) 2006’da başladığı kariyerinde gelecek vaat eden yetenekli bir müzisyen olduğunu kanıtlamıştı bize. Hatta RadarLive’da da canlı izlemiş, mecmuada da kendisinden bahsetmiştik. Yeni çalışması, ki mecmua yayına girerken listeler en üstlerdeydi, The Defamation of Strickland Banks sanatçının R&B vokal yeteneklerini öne çıkarıyor. Strickland Banks isimli bir soul şarkıcısının şöhretle belaya giren başının hikâyesi olan albüm, abartmak gibi olmasın, Plan B’ye Amy Winehouse’un erkek versiyonu yakıştırmasını yapmamızı engellemiyor. Biz demiştik.

Gitar kahramanları albümlerine artık pek yakından bakmıyoruz toplumca. Bu ay elimizde iki tane birden olunca kaideyi bozuyoruz. O kahramanların haslarından Jeff Beck yeni albümünde keyifli yorumlarla kendini öne çıkarıyor. Jeff Buckley ile ünlenen “Corpus Christi Carol” ve “Lilac Wine”, Joss Stone ile “I Put A Spell On You”, “Somewhere Over The Rainbow” gibi klasiklere Beck eli değmiş. Fena da olmamış. Emotion & Commotion isimli albüm Jeff Beck’in İngiltere’de listelerde en başarılı olan albümü oldu. Guns N’ Roses’ın yetenekli gitaristi Slash ise uzun zamandır beklenen solosu SLASH’i yayınladı. Rock ortamından Lemmy, Ian Astbury, Ozzy Osbourne, Iggy Pop, Andrew Stockdale, Alice Cooper, Flea, Dave Grohl gibi çok önemli konukların yeraldığı albüm, Velvet Revolver sonrası Slash’ten önemli bir kariyer hamlesi. Duff ve Grohl ile “Watch This”i bir yana bırakırsak beklentileri karşıladığını söylemek çok kolay değil. Ama kulak kabartılmayacak gibi de değil.

Avustralya’nın bir numaralı grubu uzunca zamandır John Butler Trio. 2004’teki Sunrise Over Sea ve 2007’deki The Grand National ile ünlerini dünyaya da duyurdular, bizim de en sevdiğimiz üçlülerden oldular. Yeni albüm April Uprising bir kadro değişikliği ve öze dönüş albümü. Önceki albümleri domine eden funk öğeleri ve distortion’lar yerini country tarzı balladlara bırakmış. Yine de John Butler’ın gitar çalma ve şarkı yazma yeteneği burada da var. Albüm Türkiye’de de yayınlandı. Başlayanlar için kötü bir fikir değil.

1982 yılında, bir adam, Hindistan’da bir albüm kaydetmiş. Synthesizing isimli bu albümü yeniden bastılar; Synthesizing: Ten Ragas To A Disco Beat adıyla. Adamın adı Charanjit Singh. Albüm, adı üzerinde ayın disco ritminin varyasyonları üzerinde 10 raga içeriyor ve sadece synthe kullanılarak kaydedilmiş. Böyle bir müziğin 1982’de kaydedilmiş olmasının algı üzerinde bıraktığı etki sonradan geliyor. Çünkü dinlerken kesintisiz bir transa geçiliyor. Akıllara ziyan bir albüm.
 

KONSER
 

Yılın en önemli konserlerinden biri olacak An African Tribute to James Brown “Still Black, Still Proud”. Efsane müzisyen Pee Wee Ellis öncülüğünde aralarında Vieux Farka Toure, The Mohatella Queens ve TY’ın da yeraldığı 14 Afrikali müzisyen James Brown klasiklerini yorumlayacaklar. 12 Mayıs’ta CRR’de gerçekleşecek konserin biletleri 29 ve 19 TL gibi herkesin karşılayabileceği fiyatlarda. Kaçırılmaması gereken bir konser.

Bob Dylan geliyor. Duymayan kalmadı nasılsa. Pek bilet de kalmadı. Ama işte Bob Dylan geliyor.

Ikisi de daha önce defalarca geldiler. Ama ikisini birden aynı sahnede izlemek başka bir tecrübe olacak. Son yılların en önemli caz piyanistlerinden Brad Mahldau ve farklı yönelimleriyle hep önemli projelerin içinde yer alan Joshua Redman bu kez birlikte çalıyor. Insanın iki elini birbirine çarparak sevinesi bir durum. 11 Mayıs, CRR.


Chill Out Festival
yıllardır istikrarlı bir şekilde elektronik müziğin en önemli isimlerini sessiz sedasız ağırlamaya devam ediyor. Bu yıl 5.’si yapılacak festivalde güzel bir yeni albüm çıkaran Bonobo, bir kaç yıldır ülkemizde de popüler olan Tunng, Caravan Place, Alex Cuba Band gibi isimler yer alıyor. Her zamanki gibi Kemer Golf & Country Club’da gerçekleşecek etkinlğin tarihi 23 Mayıs.
 

RADYO
 

Yazarlarımızdan Aylin Ünal Açık Radyo’da “Gecenin Çocukları” isimli bir programa başlıyor. Mayıstan itibaren her Pazar gecesi saat 02:00’de yayınlanacak program tarihinin başlangıcından günümüze vampirleri ve onların ilham olduğu müzikleri konu alıyor. Tam zamanı değildir de nedir?
 

FESTİVAL
 

13. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali gösterileri 4 – 16 Mayıs arası gerçekleşecek. Cengiz Özek’in direktörlüğünde gerçekleşecek festivalin açılışında Moliere’den Cimri obje tiyatrosu olarak sergilenecek. Bunun dışında Kral Lear, Macbeth, Othello gibi klasiklerin de kukla versiyonları programda yeralıyor. 20’nin üzerinde gösterinin 8 tanesi de Türkiye’den. Yılın en keyifli organizasyonlarından biri olan Kukla Festivali Fransız Kültür, garajistanbul, Taksim Meydanı, Terminal Sahnesi gibi mekânlarda gerçekleşecek. Daha fazla bilgi için: http://www.kuklaistanbul.org
 

SERGİ
 

Yerel İllüstratörler 02 sergisi Kadıköy’ün yeni güzel mekânı Mtaär’ın birinci yaşgünü etkinliği aynı zamanda. Sadi Güran, Merve Morkoç, Ufuk Can, Ada Tuncer, Evre Başak Okumuş, Ozan Küçükusta, Şerif Karasu, Gizem Vural, Gökçe Akgül, Elif Yıldız, Berat Pekmezci, Ethem Onur Bilgiç, Yavuz Öztürk, Seher Kış, Sedat Girgin, Ahmet Özcan, Mete Yafet, Sadi Tekin, Zeynep Özatalay ve Yasemin Ezberci; sergiye katılan illüstratörler. Genç illüstratörlerimizin son dönem işlerini görmek ve bu alanda geldiğimiz noktayı ölçebilmek için önemli bir sergi. 7 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında izlenebilir.