Yüce Sanatçılar tarafından kaydedilen on “iğrenç” parça


Zekeriya S. Şen
Sürdürülebilirlik bir sanatçının yaşantısındaki en önemli faktördür. Kaliteyi sürdürmek, müziğinin zamana ayak uydurması, hatta gelecekten gelmesi. Her ne kadar bir sanatçı veya grup çok başarılı olsa bile sürdürülebilirliği sağlayamazsa ortaya çok korkunç, adeta “iğrenç” olarak tanımlayabileceğimiz çalışmalar çıkabilir. Bizde bir araya gelip bize göre bazı büyük üstatların elinden çıkan en “iğrenç” on parçayı sizler için seçtik. Bakalım hemfikir miyiz?
 
Wiggle Wiggle”, Bob Dylan (Oh Mercy albümünden)
Miami”, U2 (Pop albümünden)
Shiny Happy People”, REM (Out Of Time albümünden)
Metal Machine Music”, Lou Reed (Metal Machine Music albümünden)
Batdance, Prince (Batman albümünden)
Boris The Spider”, The Who (Who’s Last albümünden)
Undercover Of The Night”, The Rolling Stones (Undercover albümünden)
Black Or White”, Michael Jackson (History albümünden)
Candle In The Wind 97”, Elton John (45’lik olarak çıktı)
American Life”, Madonna (American Life albümünden)
 
Ödüm Bokuma Karıştı
 
Önemlidir albüm kapakları, söz konusu çalışmanın dinleyici ile kurduğu ilk temastır, adeta dış dünyaya açılan penceresidir. Ancak bazı kapaklar vardır ki bakınca gözünüzü kaçırmanıza neden olur. Şu ana kadar karşılaştığım ve hatta satın alıp uzun uzun bakıp korkusal sınırlara sokulduğum ilk on albüm kapağımı aşağıdaki gibi listeledim. Meraklılara sunulur:
  1. The Power of Lard – Lard
  2. Born Again – Black Sabbath
  3. Killers – Iron Maiden
  4. Yesterday & Today – The Beatles
  5. Child Is father To The Man – Blood, Sweat & Tears
  6. The Human League – Reproduction
  7. Toe Fat – Toe Fat
  8. Klaus Nomi – Klaus Nomi
  9. The Roaring Silence – Manfred Mann’s Earth Band
  10. Weasels Ripped My Flesh – The Mothers of Invention

 
Gazeteciler Tarafından İcat Edilen Tarzlar
 
Çoğumuz tek veya çoklu bir tarza gönül vermiş durumdayız. Çoğu tarzlar bizden önce vardı ve önümüze gelen altın tepsi içerisinde kabul gördü. Oysa son zamanlarda sadece yapılan müzik stillerinden dolayı (bir kalıba sokulamadığından) gazeteciler kendilerine göre yeni tarz adları yaratmış bulunmakta. Bunların çoğu 25 yıl öncesine kadar yoktu, isterseniz birkaçını sizlerle paylaşalım: C86 / Madchester / NWONW (New Wave Of New Wave) / Riot Grrrl / Shoegazing / Grunge / Brit Pop / The New Acoustic Movement
 
Müziğin Dindarları
 
Her kulvarda ve koşulda olduğu gibi müzikte de dine yakın veya daha genel tanımlama içerisinde “sağcı” olarak sınıflandırabileceğimiz sanatçılar var. Evet, bu tür kişiler sadece bizlerde yok Avrupa ve Amerika kaynıyor ve hatta bizim aşina olduklarımızdan çok daha sert bir şekilde. Bu tanım içerisine rahatlıkla giren ve en çok tanınan birkaç sanatçıyı ifşa etmek istedik siz meraklılara: Al Green / Little Richard / Sinead O’Connor / The Singing Nun / Reverend Run (Run DMC’den) / Cliff Richards / The Osmonds (en son duyumlara göre kendileri Missouri’de Hıristiyan temalı bir aile tiyatrosu işletiyor)
 
Slipknot Stili
 
Biraz hayran kitlesine erişen her sanatçı kendi stilini, modasını ve özellikle sahnede yaptıkları aykırılıkları onu izleyenlere aktarmak çabasına girişir. Bu çabaların bazıları çok tutar bazıları ise geri teper. Benim burada size aktarmak istediğim stil Nu-Metal ekibi Slipknot’un sahnede sergiledikleri. Aramızda mutlaka sevenlerimiz vardır ama ben sahnede yaptıklarını çok korkunç buluyorum. Ne mi yapıyorlar? Şöyle kısaca aktaralım efendim; grubun solisti Corey Taylor ölü kargaları koklamaktan haz alıyor ve sonra tüm sahneye kusmaktan. Ekibin geri kalanları ise müzik yapmakla birlikte sahneden birbirlerine zarar vermekte yarışıyor. Hepsi maskeli hepsi numaralandırılmış… Hele hele en korkuncu 2002 yılında Amerika çapında çıktıkları turne esnasında bir konserde, ölü bir kuduzu alıp kuyruğunu ve kafasını emmeye başladılar. Daha sonra rahmetli hayvanın bağırsaklarını söküp tüm organları yüzlerine sıkmaya başladılar. Eee en sağlam mide bile buna dayanmaz ve doğal olarak ekibin hepsi sahnede hem kendi üzerlerine hem de seyircilere kusmaya başladı. Güzelmiş dimi!
muzik@tikabasamuzik.com