etranıza bakın. karşınıa film çıksın.


Tolga Dizmen

şehir”li olmak olgusuna kafayı takmış bi adamım. bir yandan işim gereği insanlara “entertainment” (kusura bakmayın bence türkçesi yok henüz) sunmak gibi bir takıntım var. ikisi bir arada kardeş kardeş oynuyorlar.
 
uzun uzun şehirli (kentli lafı da hoş duruyor, isterseniz onu da kullanabilirim) olmak olgusuna takılmayacağım. zaten amacım derin düşüncelere dalmak, sizleri de derin derin düşündürmek değil, basitçe takıntılarımı bir potada eriten bir işten bahsedeceğim. biraz reklam da kokabilir (zira bu projede ben de işim gereği bulunuyorum) ama o kadar kusur kadı kızında da olur, affedin diyeceğim.
 
şehirli insanın hayatı ekranlarla dolmuş durumda. evdekilerden bahsetmiyorum. dikkatinizi ev dışındaki, gündelik hayatımızın ekranlarına çekmek istiyorum. metro duraklarında, sokaklarda, alışveriş merkezlerinde, spor salonlarında, uçaklarda karşımıza çıkan ekranlar bunlar.
 
bu ekranlar ufak tefek bilgi ve haber kırıntıları ile dolu. bir de tabii ki bolca reklam ile. hatta zamanında bu ekranlardan yayılan gizli ışınlar, dalgalar, vs ile bizlerin reklamı yapılan ürünleri almaya yöneltildiğimiz minvalinde bilimkurgu hikâyeleri dahi yazıldı. ama söyleyeyim mevzumum bilimkurgu da değil.
 
artık bu ekranlarda sanat var (yazdıktan sonra farkettim ki bayağı havalı bir cümle olmuş). sözün özü artık bu ekranlarda ultra kısa filmler dönüyor. hem de dünyanın dört bir yanından film meraklıların çektiği filmler. hiç de fena işler değiller bu arada.
 
film dediğin şey evdeki koltukta kaykılaraktan ya da sinemadaki koltukta yayılaraktan izlenirdi. bu işte ise koşu bandında koşarken tepenizdeki ekrandan, durakta metro beklerken tavana asılı ekrandan, tramvay beklerken taksim meydanı’ndaki devasa ekrandan ya da uçak havalandığında tavanda beliriveren ekranlardan izleniyor. hem de bunlar tesadüfen sizi buluyor. öyle gösterim saati falan da yok.
 
umarım sizi biraz meraklandırmışımdır ve “nedir bu yahu?” gibisinden birşeyler soruyorsunuzdur. efenim işin adı art by chance. dünya’nın film meraklıları zaman temalı otuz saniyelik filmler gönderdiler, uluslararası bir jüri de bu filmlerden otuz tanesini seçti. 7 mayıs – 4 haziran tarihleri arasında bu filmler çevrenizdeki ekranlarda bir anda zuhur edecek, aman şaşırmayın.
 
hangi ekranlar diye sorarsanız onu da cevaplayayım: türkiye’nin 15 farklı ilindeki çeşitli ekranlarda (metro durakları, üniversiteler, havaalanları, meydanlar, alışveriş merkezleri, klinik ve hastaneler, plazalar, cafe’ler, spor merkezleri gibi yerlerdeki bazı ekranlar), pegasus’un uçaklarının bazılarında ve mtv.com.tr, dailymotion.com.tr ve televidyon.com sanal ekranlarında ve dream tv’de rastlayabilirsiniz bu güzel filmlere.
 
siz siz olun şehirde dolaşırken etrafınızdaki ekranlara biraz daha dikkatli bakın. belki de karşınıza bir film çıkar.
 
not: merak ederseniz de turkey.artbychance.org sitesine adım atın.
 
tolgadizmen@gmail.com