İstinat Duvarı

Sezgi Davran

Aliye Kavaf’a Kıyak
 
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı’mız Aliye Kavaf’a ilginç fikirlerini daha sağlıklı temellere oturtabilmesi için yardımcı olmak istedik.
 
Eşcinsel: Kendi cinsinden olan kişiler yoluyla cinsel duygu ve dileklerini doyurma eğilimi gösteren (kişi). (Türk Dil Kurumu Sözlüğü)
 
Eşcinsel: Kendi cinsinden kimselere cinsel eğilimde bulunan, homoseksüel. (Dil Derneği Sözlüğü)
 
Eşcinsellik: Kişinin cinsel, duygusal ilgi ve isteğinin (cinsel yöneliminin) kendisiyle aynı cinsten kişilere dönük olması. (Vikipedia)
 
Amerikan Psikiyatri Kurumu, 1973 yılında eşcinselliği, “Akıl Hastalıkları Teşhis ve İstatistikleri Klavuzu”ndan çıkarmıştır. 1 Ocak 1993 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) eşcinselliği “Uluslararası Hastalıklar Sınıflandırması”ndan çıkarmıştır. ICD-10 maddesi “cinsel yönelim, tek başına, bir rahatsızlık / hastalık olarak kabul edilemez” şeklindedir. (Vikipedia)
 
Son olarak, Tıp Terimleri Sözlüğü’nde de eşcinsellik ile ilgili bir madde olmadığını belirtelim.

TEKEL İşçilerine Destek Olanlara Olanlar
 
TEKEL işçilerinin direnişi 1 Mart itibariyle beklemeye geçmişken, direnişe destek olanlarla ilgili haberlerle geçti geçen ay. Sadece geçen ay olan biteni değil, başından beridir gerçekleştirilen uygulamaları bir hatırlayalım bakalım:
 
* 4 Şubat’ta gerçekleşen uyarı mitingine katılan Tez Koop-İş üyesi Aynur Çamalan, “işe izinsiz gelmediği” gerekçesiyle TÜBİTAK’taki işinden atıldı. 13 yıldır çalıştığı işinden sendikal hakkını kullandığı için çıkarılan Çamalan, 8 Mart’ta TÜBİTAK önünde çadır kurarak oturma eylemine başladı ve işe iade davası açtı. Bağlı bulunduğu sendikanın bile ancak kısmi desteğini alabilen Çamalan eylemini sürdürüyor.
 
* Çekmeköy’deki Mehmetçik Lisesi’nin 200 öğrencisi TEKEL işçilerine destek olmak için 25 Şubat’ta okulun bahçesinde “Tekel İşçileri Yalnız Değildir” sloganı attılar. Okul yönetimi 200 öğrencinin eylemi bitirmesini talep etti. 24’ü devam etti. 16 Mart’ta Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aldığı kararla öğrencileri okuldan attı. Öğrenciler eğitim haklarını kullanabilmek için hukuki süreç başlattılar.
 
* Adana’da TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla yürüyüş yapan 32’si Adana Özgürlükler Derneği üyesi 50 kişiye Kabahatler Kanunu’na aykırı hareket ettikleri için 143’er lira para cezası verildi. Dernek Başkanı Mehmet Bıldırcın cezaların iptali için dava açacaklarını, davanın reddedilmesi durumunda da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.
 
* EMEP Tunceli İlçe Başkanı Erdem Ulaş Çelik’e de şubat ayı içerisinde 70 TL para cezası kesilmişti. TEKEL işçilerine destek olmak için “TEKEL İşçileriyle 1 TL’ni Paylaş” kampanyası düzenleyen EMEP’in Tunceli İlçe Başkanı Çelik’e verilen para cezasının nedeni ise “dilencilik”. EMEP Bursa İl Örgütü üyeleri de aynı gerekçeyle 70 TL para cezasına çarptırılmıştı.
 
* EMEP Eyüp İlçe Örgütü de 19 Şubat’ta TEKEL işçilerine destek için meşaleli bir yürüyüş düzenlemişti. Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü partinin ilçe örgütü yöneticilerine dava açtı.
 
* Yine şubat ayında “TEKEL İşçisi Kazanırsa Halk Kazanır” yazılı afişleri astıkları gerekçesiyle 15 TKP üyesi göz altına alınmış ve ardından 143’er lira para cezasına çarptırılmışlardı.
 
* TEKEL işçilerine destek olan YEAŞ (Yeniköy Elektrik Üretim ve Dağıtım AŞ) çalışanı 550 işçiye, 4 Şubat grevine katıldıkları için savcılık tarafından 1000’er lira para cezası verildi.
 
Örnekleri çoğaltabiliriz. Bunlar basına yansıyanların bir bölümü. Sonuçta TEKEL işçileri direnişlerine devam edecekler. Direnişin kamuoyundan aldığı desteği kırmaya çalışmanın yeni yollarını da görürüz. 

info@kargamecmua.org