SİNEMA


Noah Baumbach da kankası Wes Anderson’la beraber takip ettiğimiz, sevdiğimiz yeni nesil bağımsız yönetmenlerden hali hazırda. 2005’teki The Squid and The Whale ile dikkatleri üzerine çeken 40 yaşındaki yönetmen yeni filmi Greenberg’de Amerika’nın usta komedyenlerinden Ben Stiller ile çalıştı. 40’larında hayatının muhasebesini yapmakta olan Greenberg karakterine can veren Stiller’ın yanı sıra adamımız Rhys Ifans ile filmin yazımına da katkıda bulunan ve Baumbach’la evli olan favori kadın oyucularımızdan Jennifer Jason Leigh de oyuncu kadrosunda. Tabii ki başka bir kral iş de bu aralar yeni albümünü de yayınlama arifesinde bulunan LCD Soundsystem’in müzikleri yapması.’70’lerin sonunda Melvin van Peebles’ın Sweet Sweetback’s Baadasssss Song isimli filmi bir çığır açmıştı. Çünkü ilk defa bir siyah, peşine kattığı tüm beyaz polislerin canına okuyor ve siyahlar kendi anti-kahramanlarını yaratarak Holywood’un kıçına sağlam bir tekme atıyordu. Akabinde benzer bir sürü film çekildi ve black (siyah) ve exploitation (patlama) kelimelerinin birleşiminden blaxploitation türü doğdu. Sonra da işin cılkı çıktı. ‘70’lerde yüzlerce blaxploitation filmi çekildi. Fimlerin üçüncü sınıflığı ayrı bir yana, en önemli yanı müzikleriydi. Konuyu dağıtmayıp şimdilik blaxploitation üzerine bir yazı sözü verip filmimize geçelim. Black Dynamite 2009 yapımı bir blaxploitation. Yönetmen Scott Sanders’ın ikinci yönetmenlik denemesi. Başroldeki Michael Jai White aynı zamanda senaryoyu oluşturanlardan. Becebilecekleri tüm saçmalıkları filmin senaryosuna katarak, Black Dynamite isminde bir sokak kahramanının macerasını yazmışlar. Absürdlüğün ve bayağılığın hemen her planda gözümüze sokulmasına alışırsanız çok eğlenirsiniz. Tarantino’nun Jackie Brown’ı ile türe saygısını ifadesi dışında ‘70’lerde yapılan fimlerin her remake’i fiyasko iken, blaxploitation’ın özünü yakalayabilmiş mükemmel bir örnek izlemek isteyenler bu filmi ıskalamasın.


YAYIN

Roll’cular arayı bayağı uzattıktan sonra nihayet 1+1 ile geri döndüler. 1+1’in en büyük özelliği Roll’un müzik ağırlığının edebiyat, sinema, tiyatro, felsefe, sosyoloji ve belki günlük yaşam çözümlemeleri olarak niteleyebileceğimiz içerikle dengelenmiş, zenginleşmiş olması. Bir de kendi adımıza söyleşiler her ne kadar beğendiğimiz ve hatta mecmuada da kullandığımız bir tür olsa da, 1+1’in sadece söyleşilerden ibaret olmamasına sevindiğimizi de belirtmek isteriz. Siz bu sayıyı okurken ikinci sayısı da çıkmış olur 1+1’in. İhmal etmeyin.Mario Levi’nin 1986 yılında üniversite bitirme tezinden yola çıkarak hazırladığı Jacques Brel biyografisi Bir Yalnız Adam: Jacques Brel Doğan Kitapçılık’tan Biyografi dizisi kapsamında yayınlandı. Frankofon dünyasının bu en kral abisine anlatan yapıt nesnelliğinin yanından geçmezken, Levi’nin duygusal ve yakın yaklaşımıyla farklı bir yerde duruyor. Brel ile uzun bir röportaj ve şarkı sözleri çevirileri-yorumları içeren kitap, her kütüphanede yeralması gereken bir yayın.


ALBÜM

Sunderland’li indie rock grubu Field Music şu güne kadar radarlarımızdan uzaktaydı. 2004 yılında kariyerine başlayan, gene Sunderland yöresinden The Futureheads’in davulculuğunu da yapmış olan Peter Brewis ve kardeşi David’in başı çektiği gruba The Futureheads ve Maximo Park elemanları da katkıda bulunmakta. Yeni ve 5. albümleri Field Music (Measure) yılın şu ana kadarki en iyilerinden. “Indie vs. Queen” gibi bir tanımlama yapabileceğimiz tarzlarıyla onlara hakettikleri popülariteyi sağlayacak bir çalışma. Siz de atlamayın deriz.


Artık alışılageldiği üzere her ay Austin, Texas’tan bir grup tanıtıyoruz. Shearwater 1999 yılında beri kardeş grup Okkervil River ile beraber Texas’ın indie uyanışında çok önemli bir yer edinmekte. Jonathan Meiburg ve Will Sheff’in liderliklerini yaptığı grupta son albümleri The Golden Archipelago ile beraber sadece Meiburg’u görmekteyiz. Sheff ise Okkervil River’ı devam ettirmekte. Geçen saylarda bahsini geçirdiğimiz bir diğer Texas’lı Midlake ile beraber deneysel-olmayan-Radioheadvari  müzikleri ile de yurdumuzda da ses getirecektir.


Texas’tan devam edelim. Austin’in ünlü festivali SXSW’de 2009 yılındaki performanslarıyla dikkat çeken Los Angeles’lı indieciler Local Natives’in (isme gel) debüt albümü Gorilla Manor da yılın başarılı işlerinden. Fleet Foxes ve Arcade Fire gibilerinin izinden giden grubun onlar kadar başarılı olmaması için pek bir neden yok. 3 kişilik vokal partisyonları ve kadifemsi prodüksiyonuyla Gorilla Mamor sizin için uygun olabilir.Blur’ün geçen seneki kısa yeniden toplanmasından sonra Damon Albarn yeni Gorillaz albümü Plastic Beach ile geri döndü. 2007’de Carousel isimli bir proje niyetiyle başlayan sonra bir soundtrack haline gelmesi düşümülen proje Gorillaz, Albarn’ın deyişiyle “en pop” albümü. 4 karakterden artık bir müzikal organizasyona dönüşen Gorillaz bu albümde Mos Def, Bobby Womack, Gruff Rhys, Lou Reed, Mark E. Smith gibi dilerseniz “kelalaka” olarak adlandırabileceğiniz isimlerle şenleniyor. Albarn’ın Arap müziği sevgisi de hissediliyor ki Lübnan Devlet Orkestrası da dahil olmuş projeye. Ekoloji ve tüketim bağımlılığından bahis geçiren albüm batıda pek beğenildi, burası içinse biraz zaman gerekiyor.


Liars’ın yeni albümü raflarda. 2000’lerin New York dance-punk sahnesinde sivrilen sonradan deneyselliğe yönelerek kendi yollarını çizen grubun yeni albümü Sisterworld grubun 2006 yılında Berlin’de kaydettiği Drum’s Not Dead ile saptığı patikadan devam ediyor. Yüklü gitarların bolca işin içine girdiği albümün Thom Yorke, Tunde Adebimpe, Alan Vega, Devendra Banhart gibi isimlerin katkısıyla bir remix CD hediyesi de var. Liars herkes için değil ancak dinlemek de ortamlarda statünüzü yükseltir; bizden söylemesi.


SERGİ

Amerikalı efsane yönetmen David Lynch ilk gözağrısı olan fotoğraf ve gravürleriyle İstanbul’da. İstanbul Film Festivali kapsamında 9 Nisan-29 Mayıs tarihleri arasında Artane’de sergilenecek. Büyük bir Francis Bacon hayranı olan Lynch yapıtlarında yalnız figürleri tercih edermiş. Abinin filmlerini severiz, haliyle bu sergiyi de görüp ilhamını anlamak da fena olmaz hani.Kadıköy’ün açık sanat alanı Mtaär, Aile Salonumuz Yoktur // No Exclusive Room For Families isimli bir sergiye evsahipliği yapacak 19 Mart-18 Nisan tarihleri arasında görülebilecek sergide Gözen Atila, Gözde Şarlak, Onur Girit, Serap Gecü, Tuğçe Şenoğul, Selvi Tunaboylu ve Duygu Ataç’ın işleri yeralıyor. Sergi, mekân ve görüntü kavramlarının bir arada ele alındığı bütünlüklü bir eser olma iddiasında.


KONSER

Geoffrey Rush ve Noah Taylor’ın Shine filmindeki unutulmaz yorumlarıyla dünya çapında üne kavuşan doğuştan-yetenekli Avustralyalı piyanist David Helfgott, geçtiğimiz 12 Eylül’den sonra tekrar İstanbul’a konsere geliyor. Küçük yaşta yeteneği keşfedilen bu arada zorlu bir akıl hastalığı mücadelesi veren Helfgott’u bu en aktif turne zamnlarında kaçırmamalı. Helfgott 6 Nisan’da Aya İrini, 8 Nisan’da Lütfi Kırdar’da olacak.Lamb’le 2000’lerin başında memleketi bir kaç kez memleketi ziyaret eden güzel sesli ablamız Lou Rhodes, bu ay yeni albümünün şerefine yine ziyarete geliyor. Mart ayında yayınlanan 3. solo albümü One Good Thing’i tanıtacak Rhodes, Lamb sonrası 2006 yılında Beloved One albümüyle başladığı kariyerinde elektronik-folk tadından güzel örnekler veriyor. Yaz öncesi sessizlik ortamında güzel seçeneklerden bir tanesi. Mekân Babylon, tarih ise 21 Nisan.


ETKİNLİK

Bağyan Feministival gönüllülerden oluşan bir inisiyatifin düzenlediği ve tüm biseksüel, heteroseksüel, lezbiyen, trans kadınlar ve trans erkekler için bir etkinlik. Şimdiden belli bir programa sahip olmayan ve “yaratıcı eylem”, “teknoloji”, “eko” ve “beden” başlıklarıyla atölyelerinin düzenleneceği etkinlik homofobik, cinsiyetçi ve ırkçılara kapalı. Toplantılarının herkese açık olduğu festival ayrıca kâr amacı da gütmüyor. Festival 9-10-11 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Ayrıntılı bilgi için: http://bagyanfest.blogspot.com


WEB

Huop, Kompile Karga albümü artık internetten indirilebiliyor. Memleketin anaakımın dışında kalmakta ısrar eden müzisyenlerinden bir kuble içeren albüm, içeriğinin çeşitliğiyle de 2000’lerin ilk on yılının sonlarında yerli müzisyenlerimizin dert edindikleri üzerine önemli bir belge niteliği taşıyor.

info@kargamecmua.org