meraklısına


Zekeriya S. Şen


Tori Amos'un Başına Gelenler


Günlerden bir gün sanatçının kısa süren kulüp konserlerinden sonra gerçek adı Myra Ellen Amos olan Tori Amos sık sık konserlerine gelen müdavimlerden birini evine bırakmaya karar verdi. Ancak bu müdavim kişi pek tahmin ettiği gibi çıkmadı, zira Tori'ye ne olduğunu anlamadan tecavüz etti. Bu şok edici tecrübenin yaratmış olduğu tramvayı Little Eartquakes adlı albümü ile paylaşıp yükünü birazcık da olsa hafifletti. Bunun yanı sıra benzer olaylardan mağdur olanları korumak için Amerika menşeli RAINN (Rape And Insest National Network - Tecavüz ve Ensest Ulusal Örgütü) birliğinin kurulmasına destek verdi. Tüm bunları yaparken sanatçının bir demeci çok anlam kazanıyor hiç şüphesiz. Bu demecinde sanatçı: “Ağlayan bir müzisyenden daha kötü bir şey olamaz. İşini yap, işine sadık kal, işinin yanında dur ve ağzını kapa.” Gerisini siz düşünün artık...Elvis'in Mutfağından
 
Elvis Presley'ın son dönemlerinde boğazına ne kadar düşkün olduğu her köşede karşınıza çıkan bir durum. Ancak sanatçının ciddi anlamda pisboğaz olduğunu ancak kendi keşfettiği tarifleri ile daha bir iyi algılıyoruz. Kayıtlara göre Elvis'in en meşhur tarifi ve yemekten zevk aldığı şey kızartılmış fındık ezmeli sandviç. Eğer bunu evde yapmak isterseniz öncelikle iki dilim ekmeğe ihtiyacınız var (beyaz unlu veya buğdaylı tercih senin), yanında en yağlısından iki yemek kaşığı fıstık ezmesi, yarım Chiquita muz ve iki yemek kaşığı tereyağı. Peki bu karışımı nasıl mı bir araya getireceğiz? Öncelikle:

 • Muzu bir çatal ile güzelce ezin.

 • Ezilmiş muzu fıstık ezmesi ile iyici karıştırın ve daha sonra iki ekmek dilimine özenerek sürün.

 • Bu arada tereyağını güzelce bir tavada eritin.

 • İki dilimi bir araya getirerek güzelce eriyen tereyağı içerisinde kızarana kadar pişirin.

 • Biten bu kalori patlamasını sıcak sıcak mideye indirin...

 • Afiyet şeker olsun...


Şu Klasik Ritmi Ödünç Alabilir Miyiz?
 
Rock müziği her zaman diğer tarzlar ile harmanlamaya girmekten hoşlanan bir tarz olmuştur. Özellikle klasik müzik ile girdiği evlilikle dinlemesi oldukça heyecan verici oluşumlara gebe olmuştur. Siz meraklılar için Rock tarihinde klasik müzikten ödünç alınarak ortaya çıkan bazı efsanevi parçalar şöyle:
 
The Beach Boys – “Lady Linda”: Dvorak'ın “Pie Jesu” bestesinden esinlenmiştir.
Manfred Man – “Joybringer”: Holst'un “The Planets” eserinden “Mars” bestesinden esinlenmiştir.
Sky – “Toccata”: J. S. Bach'ın “Toccata and Fugue” eserinden esinlenmiştir.
Emerson, Lake and Palmer – “Tarkus”: J. S. Bach'ın “Toccata in F and Prelude VI” eserinden bazı kısımları ödünç almıştır.
Emerson, Lake and Palmer – “Triology”: Aaron Copland'ın “Rodeo” adlı eserinden bölümler içermektedi.
Yine Emerson, Lake and Palmer – “Toccata”: Ginastera'nın 1. Piyano Konçertosu’nun 4. bölümünden bolca esinlenmiştir.Aşkını Terk etmenin Beş Yolu
 
Sağ olsun Paul Simon Aşkını Terk etmenin 50 yolunu şarkısında ele aldı ve bunu konuda canı sıkılanları feraha erdirdi ancak önemli bir konu var ki sanatçı sadece parçasında beş yolu dile getirir. Ve bunlar:

 1. Arkadan kaç, Jack

 2. Yeni bir plan yap, Stan

 3. Utangaç olmana gerek yok, Roy, kendini özgür bırak

 4. Bir otobüse atla, Gus

 5. Anahtarı bırak, Lee.Gençliğin Botları

Çılgın gençlik, delikanlılık ve alternatif akım ile ilk piyasaya çıktığı 1960'lardan beri her zaman birebir örtüştürülen Dr. Martens botlarının adı az faksın farklı bir şey olacaktı. Söz konusu botların yumuşak hava dolu tabanını keşfeden ikilinin diğer yarısı olan Dr. Funck'ın ısrarı üzere bu meşhur botların adı kendi adı ile anılacaktı ancak en son dakikada devreye giren firma Funck adının hepimizin aşina olduğu, İngilizce eğitiminde ilk öğrendiği küfür ile arasında tek bir harf fark olduğundan; Dr. Funck adına son anda itiraz etti. Ve böylece günümüzde dahi önemini koruyan Dr. Martens botları ölümsüzleşmiş oldu.

muzik@tikabasamuzik.com