BAĞIMSIZLIK DEKLARASYONU: REMOOV RECORDS


Söyleşi: Uran Apak

Türkiye’de elektronik müzik üreten gruplar ve müzisyenler, internetin imkânlarından da faydalanarak seslerini gittikçe daha büyük kitlelere ulaştırıyorlar. Bu tür grup ve müzisyenleri çatısı altında toplayan bir oluşum Remoov Records. Konserler, mp3 albümler ve partilerle kendine özgü bir müzik sahnesi yaratıyor. Remoov Records’ın kurucularından Doruk Öztürkcan’a kulak veriyoruz.         


Uran Apak: Remoov Records nasıl kuruldu? Nasıl işliyor? Biraz bahseder misin?

Doruk Öztürkcan: Öncelikle Remoov'un bir plak şirketi değil de, bağımsız bir yayımcı ve müzik çevresi olduğunu belirtmem gerekir. Birlikte hareket ederek, birlikte çalarak, birbirimizi destekliyoruz. Kendi grubum Bon Mod ve prodüksiyonunu yaptığım Ramadan'ı yayınlayarak başladık. Daha sonra She Past Away ve Solardip katıldı harekete.

UA: Birlikte çalışacağınız sanatçıları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Plak şirketinin belirli bir çizgisi var mı?

DÖ: Dans müzik türevleri ile ilgileniyorum şu an. İleride yelpazeyi genişletmeyi de düşünüyorum bir yandan.

UA: Daha önce de elektronik müzik merkezli projeler gerçekleştirmiş miydin? Biraz bunlardan bahseder misin?

DÖ: Evet daha önce Süpermatik&Randoman olarak Undesigning albümünü yayınlamıştık. Ayrıca subkomm takma adı ile yaptığım downbeat-glitch projem vardı. Avrupa'da çeşitli ülkelerden yayınlamış birkaç plak ve toplamalara girmiş birkaç parçam var. Ayrıca 2001-2004 arası Domestic Lo-Fi adı altında İstanbul yeraltı elektronik müziğine yer veren 3 toplama albüm yaptık.

UA: Plak şirketinin yanı sıra bir de Bon Mod isimli müzik grubunda yer alıyorsun. Biraz da bu gruptan bahseder misin?

DÖ: Bon Mod'u Aslı ile birlikte yapıyoruz. İşin mutfağında da sahnesinde de beraberiz. Elektro ve disko yapıyoruz, müziğimiz bazen sert, bazen eğlenceli ama hep enerjik.

UA: Remoov Records’daki bazı grupların şarkı sözleri İngilizce. Bu sanatsal bir tercih mi yoksa yurtdışına açılmak gibi bir amaç var mı? 

DÖ: Evet, yurtdışına da hitap edebilmek için. Yayınlarımıza dünya çapında ulaşılabiliyor. Yurtdışında da çalmak ve gezmek istiyoruz.

UA: Remoov Records’ın konserleri ve partileri nasıl geçiyor? Seyircilerin tepkileri nasıl oluyor?

DÖ: Şu ana kadar iyi gidiyor her şey. Tanımadığım insanların şarkıları ezbere söylemesi birilerine ulaşabildiğimiz demek oluyor sanırım.

UA: Performanslar için mekân ararken zorlanıyor musun? Ortaya koyduğunuz yenilikçi müziklere açık olan mekânlar artıyor mu? 

DÖ: Bu müziklerle ilgili mekânlar ve çevreler var. Çalacak yer bulmakta zorlanmıyoruz. Bu sayıda son birkaç senede artış olduğunu söyleyebiliriz.

UA: İnternetin müziğe etkileri konusunda ne düşünüyorsun?

DÖ: İnternetin müzisyen için de dinleyici için de faydalı olduğunu düşünüyorum.

UA: Sence internet, Remoov Records gibi popüler müziğin merkezinde olmayan plak şirketleri için büyük bir şans mı? Yoksa yayınlanan onca şeyin arasında iyi şeyler fark edilmiyor mu?

DÖ: Tabii ki büyük şans. İyi şeyler diğerlerinin arasında sıyrılır diye düşünüyorum.

UA: Dinleyiciler Remoov Records’dan çıkan EP veya albümlere nasıl ulaşabilirler?

DÖ: www.remoovrecords.com adresinde hepimizden bir şeyler duymak mümkün. Yayınladığımız albümler yasal mp3 satışı yapan sitelerde yer alıyor.

UA: 2010’da Remoov Records’ı neler bekliyor?

DÖ: Mart ayında üç albüm yayınladık. Ufukta daha çok albüm ve konserler var....

uranapak@gmail.com