meraklısına


Zekeriya S. Şen

Siyah ve Beyaz
Müzik Dünyamızdaki siyah-beyaz harmanlamalar...
 
Black Rebel Motorcycle Club  Average White Band
Black Sabbath                         Whitesnake
Black                                      White Town
Black Lace                              The White Stripes
The Black Crowes                   Barry White


Turnayı Gözünden Vurmadan Gemiyi Terk Edenler
Her grubun bir dönüm noktası var, bilinmezlikten kitlesel hayranlığa ulaşıldığı o geçiş. Müzik tarihinde bu geçişi beklemeyen, sabır taşları yeterli olmayan veya tam köşe dönülmeden işten atılan pek çok sanatçı mevcut. Bizde üşenmeden bunların birkaçını bulup sizlerle paylaşalım dedik.
 
Andy Couzens: Bu kişi The Stone Roses’ın ilk solisti. Ekibi 1986 yılında terk etti. Her ne kadar grubunda pek ömrü olmadı ancak Britanya hatta dünya alternatif müziğine vurdukları damga silinmez mürekkep ile oldu. Kafasını vuruyor mudur acaba?
Chad Channing: Nirvana’nın orijinal bateristi. Nevermind albümünden kısa bir süre önce namı değer Dave Grohl yerini doldurdu ve sonra hepimiz yürü ya kulum tanımını fiilen şahit olduk.
Dave Mustane: Metallica ilk meyvesini verdikten sonra Dave Mustane ekipten ayrıldı ve gidip Megadeth’i kurdu. Ancak malum Megadeth hem ün hem de kalite bakımından Metallica’nın tırnağı bile olamadı.
Heri Padovani: The Police’in gitaristi, grubun ilk 45’liğinden sonra gemiden atladı.
Pete Best: The Beatles beklide en yakışıklı Beatles olabilecek bu kişiyi daha yolun başında poposuna bir tekme koyuverdi.
Peter Green: Tüm parasını hayır kurumlarına dağıtacağını söyledikten sonra 1970’de Green apar topar Fleetwood Mac’ten ayrıldı (atıldı?). Kendisini bir yıl sonra Jeremy Spencer takip etti.
Steven Duffy: Duran Duran’ın ilk solisti ve yüzü. Grup dünyaca üne kavuşmadan 2 yıl önce istifa etti.
Syd Barrett: Akıl sağlığındaki bozulma ve uyuşturucudan dolayı Pink Floyd’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bu ayrılıktan kısa süre sonra ekip Dark Side Of The Moon adlı albümü kaydetti.


Benim de Evde Bir Hayvanım var ve adı...
Ünlü olmamız, peşimizden milyonların gelmesi pek çok insancıl yönümüzün var olmadığı anlamına gelmez. Sanatçılar da hayvan sever (Ozzy bile) ve bu kişilerin ne cins hayvan yoldaşları olup isimleri ne bulduk ve meraklısı ile paylaştık:
 
Britney Spears / Yorkshire Terrier: Baby
Christina Aguilera / Valla Bilmiyoruz: Jackson the dog
Fred Drust / Bulldog: Bizkit
Madonna / Chichuahua: Chiquita
Ronnie James Dio / Kedi: Jack
Ryan Peake (Nickelback) / Golden Retriever: Ben
Slash / Golden Retriever: Belle
Steve Vai / Arılar: Maalesef bilemiyoruz
Will Smith / Rottweiler: Ludo ve Zhaki


Teklikler
Bazen bazı sanatçılar veya gruplar hiç beklenmedik anlarda ortaya çıkıp müzik dünyasını altüst eder. Listeleri altüst eder, bir anda hayran kitleleri oluşur vs. Ancak bu sanatçılar veya gruplar geldikleri ansızlıklar gibi yok olup gideler. Müzik dünyasında bu tanıma uyan en unutulmaz 5 sanatçı/grup aşağıdaki gibi:
 
Groove In The Heart – Deee Lite
Turning Japanese – The Vapors
Your Women – White Town
Voodoo Ray – A Guy Called Gerald
Mickey – Toni Basil


Dikkat Et Roger!
Roger Daltrey kafasının etrafından mikrofonu savurması ile ünlendi. Grup arkadaşları canlı performans esnasında enstrümantal açılama giderken boş kalmamak için Daltrey mikrofonunu sürekli sallayarak gösteriye katkıda bulunurdu. Entwistle ve Townshend havada savrulan Shure SM58 markalı mikrofonda kurtulabilmek için epeyi bir çaba sarf etti. Dile kolay hem çal hem de havada savrulan bir mikrofondan kendini korur. Ancak Daltrey kendi mikrofonu ile değil sahne de Gary Glitter’ın ona özenmesi sonucu savurduğu mikrofonun göz yuvasına gelmesi sonucu neredeyse gözünden oluyordu. Aman Roger dikkat!  

muzik@tikabasamuzik.com