A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | İstinat Duvarı

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/31/3432" target="_blank" class="twitter">twitter

İstinat Duvarı

Sezgi Davran

Kim Sansürlüyor?
Son olarak myspace ve LastFM’in (ve aynı kararlar 100 kadar sitenin daha) kapatılmasıyla ilgili bir gündem oluştu, takip etmişsinizdir. Mecmua okurlarının böyle haberlere uyanık olduğunu umuyoruz en azından. Ha, belki sağır sultan kalmıştır diye; MÜYAP (Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği), birliğine bağlı sanatçıların telif haklarını korumak için yaptığı bir başvuru ile tüm bu siteleri kapattırdı. Bu konuda çok yazıldı, daha da çok yazılacak, yazılmalı. Burada bağımsız müzik üreticilerinin kendilerini ifade etme şanslarını ellerinden alan, hem de MÜYAP tarafından ön ayak olunarak alınan bir kararı tartışmak istemiyorum. Bu konuya da geleceğiz elbet.
 
Farkında mısınız, sürekli sansür haberleri geliyor web siteleriyle ilgili ve sürekli hükümetler, yönetimler eleştiriliyor. Ama bu son MÜYAP örneği de bariz olarak gösterdi ki, sansürü isteyen biziz. Yasaklı herhangi bir siteye girin. O savcılıktan, şu tüzel kişiliğe, bilmem kimden, elemterefiş derneğine kadar, yasaklama gerekçesinde hep birilerinin ismi var. Yani herhangi bir kişi ya da kuruluş bir şikâyette bulununca mahkeme siteyi inceliyor ve sakıncalı bulursa kapatıyor.
 
İyi güzel de, bunun olabilmesinin nedeni bu ülkede internet hukukunun olmaması. Hükümeti ve yönetimleri bu yüzden eleştirin. Hâlâ bu konuda gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirmedikleri için. Önüne gelen, bir şikâyetle istediği siteyi kapattırabildiği için. “Genç müzisyenler, hiçbir plak şirketine bağlı olmadan müzik mi üretiyormuş, hıı, dur bi bakayım nasılmış şu site, aaa, bu grup bize kayıtlı yahu, nasıl buradan beleş müzik dinletir, dur ben bi şikâyet edeyim şunları” zihniyeti birden bire hayat bulmadı ki. Devlet bir taraftan e-devlete dönüşürken, hâlâ internet hukuku üzerine bir çalışma, iyileştirme yapmadığı sürece de daha çok site kapanacak. MÜYAP’a, bilmem nerenin savcısına kızmakla da bu iyileştirmelerin hiçbiri yapılmayacak. Biz talep etmedikçe, sesimizi yükseltmedikçe internet konusunda dünyanın en yasaklı ülkesi Çin’den beter hale geleceğiz. Yani bırakın DNS ayarlarınızla oymayı, vatandaşlık haklarınızı talep edin.

Suç Duyuruldu
Bu da “değişik” bir haber. Çağdaş Hukukçular Derneği, 30 kişinin ölümüne neden olan sel baskınları nedeniyle bir suç duyurusunda bulundu. Kasten öldürme, kasten yaralama, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, görevi kötüye kullanma, imar kirliliğine neden olma, çevrenin kasten kirletilmesi suçlamalarıyla haklarında dava açılması istenenler şöyle; Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Küçükçekmece Kaymakamı Orhan Öztürk, AKOM Başkanı Adem Baştürk (Afet Koordinasyon Merkezi), Pameks Giyim Sanayi A.Ş. sahipleri Halil Göksel ve Cevdet Karahasanoğlu (her tarafı kapalı servis aracında ölen 7 kadın işçinin çalıştığı firma). Çağdaş Hukuçular Derneği üzerine düşeni yapıyor. Şimdi bu suç duyurusunu duyup davayı açacak bir savcı gerekiyor. Merakla bekliyoruz.


Diren İstanbul
28 Eylül – 7 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen IMF ve Dünya Bankası Konferansı’nı sıkı bir hazırlık süreci sonrasında karşılayacak Direnİstanbul’un takvimi belli oldu. 1 Ekim’de Sosyal Güvenlik Yasasının 1. Yıldönümü nedeniyle, 2 Ekim’de kapitalizmin ekolojik tahribatına karşı, 3 Ekim’de kentsel dönüşüme, soylulaştırmaya ve evsizleştirmeye karşı, 4 Ekim’de kapitalizme karşı, 6-7 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nı durdurmak için direnişe ve sokaklara. Ayrıca Beyoğlu Haymatlos ise direnişçilerin eğlence mekânı oluyor hafta boyunca. 30 Eylül – 1 Ekim arası İskoçya, Bulgaristan, Lübnan ve bizden grupların sahne alacağı ResistFest, 3 Ekim’de de Bandista’nın da sahne alacağı opzZz! Manifest!’in 4.’sü gerçekleşiyor.
 
Bu arada 3 Ekim’de Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde gerçekleşen IMF-DB: Eleştirel Arayışlar Konferansı’nı da kaçırmamak lazım. Çünkü toplantı kapalı kapılar ardında değil, hepimize açık. En azından sunumlara ulaşmaya çalışın sonrasında. Anwar Shaikh, Aijaz Ahmad, Susan George ve Hillel Ticktin gibi isimler katılıyor.
 
IMF ve Dünya Bankası’na Karşı Direniş Günleri Koordinasyonu Direnİstanbul ve Direniş Günleri ile ilgili tüm bilgileri, yansımaları http://direnistanbul.wordpress.com/ adresinden edinebilirsiniz. Sonuçta misafire umduğunu değil bulduğunu yedirmek için, Sahne Bizim!

info@kargamecmua.org