A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Define Avı

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/31/3410" target="_blank" class="twitter">twitter

Define Avı


Kerem Oğuz

At zarı. Tek mi geldi, çift mi? Çift... O zaman Cemşirpaşa Köyü’nde arayacaksın defineyi. Zor olacak biraz. E zor olacak tabii çünkü orası cinli köy. Benim oyanayacağım Reşitağa köyünde cin yok ama aslında daha da büyük tehlike var. Define avcısının korkulu rüyası, "cenderme" var. Seni cin çarpar en kötü ama büyüsü var, tılsımı var yine açılırsın. Cenderme beni hapse bir atarsa dört el boyunca hep seni oynuyorsun. Gerçi neyse ben anlatmayayım şimdi at zarı. At zarı haydi.
 
Hah, kaç geldi? Sekiz. Tamam. Şimdi bak ne diyor. Hilal buldun. Hilali takip et, doğru yerdesin diyor. Gerçekte de böyledir bak aynı. Benim dedem bildiğin define avcısı. Bu oyunu da zaten hep ondan duyduklarımla hazırladım. Hilalin ağzının baktığı yerde gömü olur. Ama şimdi sen cinli köydesin ya, tek başına kazamazsın. Çarpılırsın. Bir kere dedem de böyle kazıyormuş arkadaşıyla. Bir bakmış arkadaşının ağzı böyle sağ alt tarafa doğru kayıyor. "Dur!" demiş dedem. "Aman," demiş "dur kazma daha!” Gidip hoca çağırmışlar hemen, hoca tılsımı bozmuş. Gömüden de altın çıkmış. Evet işte aynı "köyden indim şehire" filminde olduğu gibi çil çil altın. Sen de işte şimdi hoca bekleyeceksin iki el. Böyle dizayn ettim oyunu ben. Para bizi bozdu demişti dedem. Hoca şehre gitmiş, sonradan pezevenk olmuş diye haberi gelmiş. Dedemin de arkadaşı felç geçirmiş sonradan. Altınından hiç harcamayan dedem korkmuş, hepsini küpe koyup tekrar gömmüş. İşte bazısında lanet olur böyle.
 
Tüh be!!! Ulan bak beni yine cenderme yakaladı. Burasını değiştireyim oyunun biraz ya. Çok sıkıcı. Sen devam et bakayım. Kaç geldi? İki... Olmadı. Tek sayı atman lazım hocanın gelmesi için. İstersen kendi başına kaz bakalım ne olacak. Var mısın? E iyi peki. Al o zaman sana kırmızı kart destesi. Bir tane rast gele çek. Ne çıktı? Hah! Yılan çıktı. Hocayı beklemezsen böyle olur işte. Gerçek yılan değil o, büyülü yılan. Ancak dua okunursa gider. Yoksa alamazsın parayı. Şimdi sen de üç el ceza aldın. E benim de dört el vardı zati. Netleyelim benim tek el cezam kalmış oldu. Harika oldu bana göre. Heh heh hee. Hocayı beklemez misin. At bakayım. Kaç çıktı? Üç. Haha geldi hoca ama bekleyecen. Önce ben atayım. Dokuz. Mavi kart diyor. Ne yazıyormuş? Haritam sahte çıkmış. Hay s.çayım ben böyle oyuna yaa. Kendim bulduğum oyunu bile kazanamıyorum anasını satayım. Harita sahte çıkınca en başa dönüyorsun. Çok da yol gelmemiştik ya. Neyse.
 
At bakayım. Kaç çıktı? İki. Kırmızı kart diyor. E tabi o kadar kolay olmayacak oğlum. Define bulmak kolay mı... Ne diyor. Hahahahaahahaa. bittin oğlum sen bittin. Papaz büyüsü. Kara Kacalos hem de. Hoca bir işine yaramaz artık. Zaten şimdi oyun kurallarında Kara Kancalos büyüsü çıkarsa hoca direkman ölüyor. Yılan sokmuyor hayır. Ya orasını tam düşünmedim şimdi. Başka bir şey oluyor. Sen de çok mantıklı sorular soruyorsun yalnız. Oyun oğlum bu işte. Yandın gibi bir şey oldu. Ben dedim sana hem Cemşirpaşa zordur diye. Hem bak tekrar başladığımda ben de aynı yerden başladım senle. Ohooo hiç oynamayalım o zaman. Bir dakika. Yeşil kart çıktı. avantaj bu. Kıskanma bak. Çekeyim. Ne diyor? Aaaa... Kocakarı Nagehan çıktı. Yardımcı olacak bana. Tılsımlı kolye verdi. Bu kolyeyi taktığın zamanlarda, bir gömünün üstünden geçiyorsan eğer kolye ağırlık yapıp yeri bildiriyor. Dedemde de var evet. Bir keresinde bayramdan önce çikolataları saklamıştı annem. Ben de kolyeyi takıp bulmuştum. Vallahi de.
 
Haydi at zarı. Kaç geldi? Ya dur nereye gidiyorsun? Bak kilise harabesinde harita varmış. Kesin doğrudur bu. Heyyy. Geleseneeee!!!!

evrandir@gmail.com