A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | İSTİNAT DUVARI

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/30/2555" target="_blank" class="twitter">twitter

İSTİNAT DUVARI

Sezgi Davran

Tecrit de Adli Tıp da Öldürüyor

Son günlerde basında rastlamışsınızdır Güler Zere ismine. Güler Zere 37 yaşında ve 14 yıldır cezaevinde. Üstüne üstük birde kanser. Ve hakkında verilen 5 tıbbi raporda tedavisinin cezaevinde sürdürülmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Ancak ne var ki Hipokrat yemini etmiş bir doktor “yanlışı” görüyor ve duruma hemen el koyuyor: Güler Zere’nin cezaevinde kalmasında sakınca yok! Kim mi Bu doktor? 95 yılında işkence görmüş gençlere sağlam rapor veren ve İstanbul Tabip Odası tarafından 6 ay meslekten men cezası alan, Wernicke Korsakoff’lu mahkumlar hakkında; ilkin cezaevinde kalamaz, sonrada cezaevinde kalabilir diye çelişkili rapor veren ve toplamda 4 kez meslekten men cezası alan, ama ne hikmetse sürekli ödüllendirilen ve sonunda Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu başkanlığına getirilen Dr. Nur Birgen.
 
Cezaevlerinde ölümler arttıkça bu doktor da yükselişini sürdürecektir. Çünkü Güler Zere tek değil. Mesanesinden 50 civarında ur alınan mesane kanseri Erol Zavar ve daha onlarcası var. Cezaevlerinde tecrit var ve tecrit öldürür, dayanışma yaşatır.
 
YÖK Artık
 
Memleketin Yüksek Öğrenim Kurumu diye bir üst kurumu var bildiğiniz üzere. Ve geçtiğimiz günlerde bazı eğitim kurumlarında %500’e varan harç zamlarına karşı YÖK ile Genç-Sen arasında yapılan görüşmelerde YÖK Başkanvekili Demir “Öğrencinin harçları nasıl ödeyeceğini hiç düşünmemiştik,” şeklinde efsane bir açıklama yaptı. Demir’in döktürdüğü diğer inciler “Zammın bizimle ilgisi yok. Bu miktarları Bakanlar Kurulu belirledi”, zamların YÖK’ün web sitesinde yer aldığı söylenince “Onlar bizim kendi aramızda konuşmalarımızdı”, itirazların sürmesi üzerine de “Biz bu konuyu daha önce hiç düşünmemiştik, aslında haklısınız, şimdi düşünüyorum da fakir öğrencilere ayrılacak bir ödenekle onların mağduriyetini giderebiliriz,” gibi konu hakkında bayağı kafa yorulduğuna delalet, tutarlı açıklamalar.
 
Bu arada Öğrenci Kolektifleri zamlar geri alınana kadar her Cuma günü Taksim’de eylem yapıyor ve imza topluyor. Mis Sokak’ta gerçekleştirilen eylemler sırasında oradan geçip de imza vermeyen yok neredeyse. Meclis açılana kadar imza toplayacaklarını ve tepkilerini meclise taşıyacaklarını söyleyen öğrenciler “Param Yok, Derdim YÖK, Bu Devlete Verecek Harcım Yok!”, “Har(a)çlara Hayır” gibi sloganlarla eylemlerini destekliyorlar. Ayrıca 12 ilde düzenlenen harç zammı eylemlerinde Ankara’da 3, İzmir’de 11, İstanbul’da 11 öğrenci göz altına alınmış durumda.
 
Ankara Sakarya Caddesi’nde yemek yerken zamlara tepki gösteren dört öğrencinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Biz açken, sen yemek yiyemezsin,” diyerek tepki göstermesi de tahmin edileceği üzere korumaların öğrencileri göz altına almasıyla sonuçlandı. Çevredeki esnaf ve halkın tepkisi pahasına.
 
Sonuçta öğrenciler halkın da desteğini alarak eylemlerini sürdürecekler. Öğrenciler haklı ve haklarını arıyorlar. Hak verip dayanışmak gerek.
(Kaynak: bianet.org)
 
Bakanın Haberi Yok, Ama 3. Köprü Yapılıyor
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın “Vatandaşlarımız arsa spekülatörlerine, ortada dolaşan haritalara rağbet etmesin, paralarını kaptırmasın. 3. Köprü’nün yeri henüz belli değil,” biçimindeki beyanlarına rağmen CNN Türk ekibinden Göksel Göksü ve Kemal Soğukdere “ortada dolaşan haritalar”dan birinin peşine düştü. Ve 3. Köprü inşaatına başlandığı ortaya çıktı. Terkos ve Sazlıdere gölleri arasındaki ormanlık ve göllerle dolu alan arasında Yassıören, Tayakadın, İhsaniye üzerinden geçerek Göksu’ya ulaşan yol çalışmalarının gizlilik içerisinde sürdürüldüğü, bakanımız bilmiyorken, çalışan işçilerin bile 3. Köprü için çalıştıklarını bildikleri habere yansıdı.
 
Tabii bu çalışmalar sırasında ormanlık arazinin molozlarla dolduğu, bölgedeki göllerden biri olan Kazıklı Göl’ün şimdiden kuruduğu belirlenince Sayın Yıldırım Zaman Gazetesi’ne bir beyanat verdi; “3. Köprü çevreci olacak.” Köprü ve otoyol yapımında yeşil alanların en az tahribata maruz kalması için farklı inşaat teknikleri kullanılacakmış. Şu ana kadar sürdürülen inşai faaliyetleri üstlenen Makyol firmasının henüz “farklı” bir teknik kullandığı görülmedi ama hayırlısı, bir fark yaratacaklardır elbet.
 
Tabii şimdi kulaklarımız yeni bir 2B kanunu için açık, bekliyoruz. Zaten şimdiden başlanmıştır oralar parsel parsel satılmaya da, iskâna açmak gerek önce.
 

Not: Üç maymun olmak lazım. Dikkatle bakarak, kulak kesilerek ve gördüğünü, duyduğunu söyleyerek. Bu sayfa müsait, söylemek isteyenlere.

info@kargamecmua.org