A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Sanal İhmal

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/30/2546" target="_blank" class="twitter">twitter

Sanal İhmal


Ziya Kamacı
Gmail’im elden çıktı altıbin küsür postayla, facebook’umda okunmamış 1361 mesaj, 8793 notifikasyon var. 72 kişi beni listesine eklemek istemiş, 153 grup daveti, 97 vampir ısırığı, 27 Texas Hold'em Poker çağrısı, 48 kutlanmamış doğum günü (kim ki bu insanlar), daha bir sürü tepki isteyen olay, nesne. Fantezi futbol takımım çoluk çocuğun fantezisi olmuş, popomundo’da sevgilim başkasıyla evlenmiş, ben de çok feci hastalanmışım, trevanian’da köy dümdüz olmuş, ogame’de iki tane ufacık gezegenim kalmış, hepi topu bir haftalık tatilimde...
 
Şu sanal hayat hiç ihmale gelmiyor doğrusu. Bir zamanın tamaguçisi gibi sürekli bir müdahale, bir ilgi istiyor. İşten eve gelince çıt diye basmazsan bilgisayarın düğmesine, bir alınıyor, bir kendini salıyor. Toparlaması da zor sonra, 10 birim ihmal ettiysen 100 birim çabalaman gerekiyor tekrar gönlünü almak için sanal benliğinin. Dürtüyor da seni oturduğun yerde. Al rapidshare'den premium üyelik, bir şeyleri indirmediğin her an suç işliyormuşsun gibi geliyor.
 
Her sitede bir şifren var, onu unutmasan sitenin kendisini unutuyorsun, şifrenin de süresi doluyor zaten. Msn'i açmaya gör, 5-6 pencere aynı anda pörtlüyor, sohbetler hep aynı sözcüklerle başlayıp aynı derin sessizlikle son buluyor. Skype kontörünüz silinmek üzere diye bir mail gördüm geçen gün, hemen yurtdışındaki bir arkadaşınızı arayıp maksatsız bir geyik yapmazsanız hesabınızdaki 5 euroyu cebellez ediyoruz diyordu kısaca. Lost'taki 108 dakikalık düğmeye kurban olayım, bu sanal dünya her saniye bir tuşa basmanı istiyor.
 
Özen istiyor sanal benlik özen. Gerçek benliğimin beli ağrıyor sandalye tepesinde, mini bir can simidi oluşmuş zaten çevresinde ama sanalı kadar mızmızlanmıyor. Vantilatör her bu tarafa döndüğünde küllüğün içinden bir şeyler uçuşuyor, yanan sigara sönük kalması gereken izmaritleri tutuşturup odayı leş gibi kokutuyor ama cefakar gerçek ben dayanıyor. Ne küllüğü boşaltmaya zorluyor ne de pencereyi açmaya, ben sanal dünyamda yeni pencereler açarken.
 
Bereket cep telefonumu yeniledim artık. Heyecanla bekliyorum yeni iletişim mucizesini. Ayrı kalmayacağım hiç sanal hayatımdan, onu hiç ihmal etmeyeceğim, afedersiniz tuvalette sıçarken bile profilimi güncelleyeceğim, çok çok uzaklardayken bile asla away olmayacağım.
 
Yaşasın 3G ve herkesi iletiştirip iletişimin değerini yok eden bütün ataları!
ziya.kamaci@gmail.com