A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | NE YAPALIM KADERDE VAR(MIŞ)

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/30/2540" target="_blank" class="twitter">twitter

NE YAPALIM KADERDE VAR(MIŞ)


Uçma Hissi
Bu bir uzak ülke masalı. Uzaklığı nerede durup baktığına bağlı olarak değişen. İbret olsun diye hep anlatılan ama hep tekrar etmesinden olsa gerek hiç ibret alınmadığı anlaşılan. Masal dedikse öyle evvel zaman içinde de değil ama evvel zamandan beri tekrarlanan. Sonu iyi bitmeyen ve anlatılabilmesi için hep “o” kelimeye ihtiyaç duyulan.

Evvel zaman masallarındaki gibi bir şeyleri bulmak, anlamak için dağlar aşmaya, diyarlar dolaşmaya gerek yok. Her şey bir ekran önünde olup bitiveriyor. Yine bir ekran önünde bu masalı anlatmak için olmazsa olmaz kelimenin peşindeyiz. Öyle bir kelime ki herhangi bir haber sitesinde, anahtar kelime olarak arandığında aslında birbiri ile ilgisi ve benzerliği olmayan birçok olayda ve haberinde ortak payda...

Açık bırakılan lögar çukuruna bir çocuk düşmüş, hayatını kaybetmiş... Okuduğumuz haberde “ihmal”den bahsediliyormuş.

Hastane ortamından kaynaklanan sebeplerle yeni doğmuş bebekler hayatlarını kaybediyorlarmış bir bir ve birer kutu içerisinde babalarına teslim ediliyorlarmış... Okuduğumuz haberde “ihmal”den bahsediliyormuş.

Kız yurdunda bir patlama olmuş, bina çökmüş, ölüler, yaralılar varmış... Haberinde “ihmal”den bahsediliyormuş.

Faili meçhul diye tanımlanmış ama olayın öncesinde değerlendirilmeyen uyarılardan, ihbarlardan bahsediliyormuş... Haberinde yine o kelime geçiyormuş; “ihmal”.

Güvenlik önlemleri eksikmiş, belki de hiç yokmuş. Onlarca işçinin hayatını kaybettiği seri iş kazaları oluyormuş... Haberde yine aynı kelime varmış; “ihmal”.

Bakım onarım çalışması yapılan yolda hiç bir uyarı bulunmaması sebebi ile meydana gelen kazada bir aile yok olmuş... Ertesi gün gazeteler “ihmal” diye yazmış.

Gizlisi saklısı yok. Apaçıkta duran antik şehir kalıntısından kimsenin sayısını bilemediği kadar eser parça parça yurtdışına taşınmış. Ne olmuş, nasıl olmuşsa taşınırken kimse görmemiş sonradan akıl başa geldiğinde haberinde yine aynı kelime yer almış; “ihmal”.

40 yılda oluşmuş 300 hektar orman alanı 1 günde küle dönmüş. Son 1 yılda 400.000 hektar toprak erozyon sebebi ile yok olmuş gitmiş... Haberleri yine o kelime ile yer bulmuş kendine gazetelerde; “ihmal”.

Ancak böyle uzak ülkelerde oluyormuş tüm bunlar. Ülkeler en ucuz, en pahalı, en mistik, en romantik, en gizemli diye sınıflanırken, bir de ihmalin en çok “ŞEY”e sebep olduğu ülkeler girmiş listeye. Ama tüm suç da ihmalin olamazmış ya. Kaderde ihmal varmış, ne yapalımmış. ucmahissi@yahoo.com