A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Bir Sezonun Ardından; KargART

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/30/2520" target="_blank" class="twitter">twitter

Bir Sezonun Ardından; KargART


Oya Yalçın
KargART’da yeni sezon Eylül ayı itibariyle yavaş yavaş başlayacak. Geçen sene biz bayağı bir koşturduk, yorulduk ama bir yandan da çok keyif aldığımız etkinliklerle aslında çok da büyük olmayan salonumuzu doldurduk. Yeni sezona kısaca değinmeden önce neler izledik, kimleri konuk ettik, neler sergiledik bahsetmek istiyoruz.
Tüm sene boyunca neler neler izlemedik ki. Her ay düzenli olarak, “Geceyarısı Filmleri!”, “Underground Film Gösterimleri” ve çeşitli üniversitelerin sinema kulüpleri ile biribirinden önemli filmleri bazılarımız belki tekrar izledi, bazılarımız ise bu filmler ve yönetmenleri ile ilk kez tanıştı. “Underground Film Gösterimler”ini sevgili Şenol Erdoğan ile birlikte hazırladık. Aralarında avangard ve underground sinemanın temel taşlarını oluşturan film yapımcıları Stan Brakhage, Jean Genet, Jan Vankmajer, Joris Ivens, Man Ray, Raoul Servais, Richard Kern & Nick Zedd, Peter Whitehead, Stan VanDerBeek, Carolee Schneemann, Maya Deren, Guy Debord, Virgil Widrich gibi isimlerin filmleri ve fluxus filmleri de dahil pek çok film izledik. Amacımız “öteki sinema”yı beraber takip etmekti. Yine bu amaçla “Geceyarısı Filmleri!”ni aynı zamanda kargamecmua’da Kısa Darbeleri de hazırlayan bir diğer arkadaşımız Serdar Kökçeoğlu ile birlikte keyifle hazırladık. Her ay bir Cuma akşamı geceyarısına doğru kaç kişi oluruz ki acaba derken bayağı bir eğlendik. Tabii ki Giovanni Scognamillo’ya bir saygı duruşu ile başladı programımız. Other CinemaDVD’nin, Experiments in Terror seçkisi ile devam etti. Other CinemaDVD, San Francisco’lu bir grup ve alışılmadık filmleri bir araya getirmede uzmanlar. Gösterimimizi oralardan neşeyle selamladılar. Sergei Paradjanov ise bir başka ayın konuğuydu. Daha sonra bu yılki İstanbul Film Festivali programında da gösterilen filmi Ashik Kerib ile önce Kadıköy’de KargART’daydı. Peter Watkins’e Extramücadele’nin Pompa ve Köle’si eşlik etti... Şüphesiz hiçbir şey göründüğü gibi değil!.. Türkiye’den ise Barış Yöş, Can Evrenol, Semih Tareen ve Mehmet Aslan kısa filmleri ile programdaydı. Mayıs ayı ise film gösterimlerinin adına yaraşır bir biçimde Night Of The Living Dead ile sona erdi. Night Of The Living Dead>Reloaded versiyonu ile yerimizde duramadık.
Tabii her sene olduğu gibi geçtğiğmiz sezonda da iki gün boyunca !f Kısalar seçkisi ile keyifli seyirler yaşadık.
Yeniz sezonda ne mi olacak? Biz “öteki sinema”yı izlemeyi seviyoruz ve izlemeye devam edeceğiz.
Bu arada “Filmin Kap Gel” etkinliğimiz artık gelenekselleşti tabii. Birbirinden değerli yönetmenler ve kurgucuların katılımıyla gerçekleşen etkinlikte beraberce “sizin” filminizi izliyoruz, konuşuyoruz, tartışıyoruz. Bizi her sene olduğu gibi geçen sezonda da yalnız bırakmayan değerli kurgucu Mustafa Preşeva, son filmi Gölgesizler’in vizyon aşamasında olmasına rağmen aramızda olan sevgili Ümit Ünal ve aynı şekilde son filmi Nokta’nın vizyonu öncesinde bizimle olan değerli Derviş Zaim değerlendirmeleri ile geleceğin sinemacılarına destek oldular. Yeni sezona filmlerinizi hazırlayın çünkü etkinliğimiz devam edecek.
Kişisel Sergileriyle Eşber Karayalçın, Aysun Öner ve Şenol Erdoğan KargART Salonu’ndaydı. Fotoğrafçı Aysun Öner son 2 yıldır üzerinde çalıştığı Stencil Graffiti (Şablon) konulu fotoğraflarından oluşan sergisi “İstanbul Baskısı” ile: “amacım bir Alt Kültür ürünü / uzantısı olan Stencil Graffiti’nin,Türkiye’de henüz günyüzüne çıkarılmamış izini İstanbul’da sürmektir,” diyordu ve bu anlamda belgeleyici unsuru ile bizim için önemli bir sergiydi. Sitüasyonist Hareket odaklı sergiler geçtiğimiz sezon İstanbul’da çeşitli mekânlarda sergilendi. Karşı Sanat Çalışmaları, 6,45 Yayınları, Daralan ve Koridoor işbirliğiyle gerçekleştirilen dökümantasyon sergi ile başladı ve ülkemizde çok tanınmayan bir hareketin temel metinlerini, manifestolarını, kolajlarını ve işleri sergilendi. Daha sonra Kitap Fuarı'ndaki dokümanter sergi ve etkinliklere paralel güncel bir sergi yapma fikri ile "Bu 1 Situasyonist Sergi Değildir" peşi sıra geldi. Ocak 2009’da ise Şenol Erdoğan’ın sitüasyonizmin pratikleri ve motivasyonları ile oluşturduğu eylemi “Adı Yok Kendi Var” aslında tamamlayıcı güncel ve kişisel bir eylem olarak KargART’da yerini aldı.
Çeşitli kolektiflerin karma sergileri çeşitli kavramları sorguladı tüm sezon boyunca. Refleks Grubu, Kocaeli Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun gençlerin oluşturduğu bir grup. Yine Kocaeli Üniversitesi’nden İnsel İnal’ın küratörlüğünde “Terapi” adlı sergileriyle “mutlu eden, ikna eden, rahatlatan, uzlaşmacı, dört başı mamur sergilemeyi sorgulayan; seyircisinden, algılarını tekrar sorgulayarak kurgulamasını” talep eden bir amaçları vardı.
Sevgili Lale Altunel’in küratörlüğünde Mart ayında “Savaşın İçinde” adlı karma sergi ile başka bir kavram “savaş” kavramı sorgulandı bu sefer. Eski Roma’da adını savaş tanrısı Martius’dan alan Mart ayının savaşa başlamak için en uygun zaman olmasını sembolik bir zaman dilimi olarak kabul ederek geçmişte ve günümüzdeki savaşlara karşı duran sanatçıların eserlerini bir araya toplayan bu sergi, savaşın sebeplerine, kimlerin ne kazandığına ya da kaybettiğine, sivillerin kanıyla beslenip dimdik yükselen politik, stratejik oyunlara, gövde gösterilerine ilişkin farkındalığın paylaşılmasıydı amaç.
Bir diğer sorgulanası kavram olan “müstehcenlik” kavramını ise didikleyen değerli Rafet Arslan koordinatörlüğünde ki sergi “Müstehcen” idi. Mayıs ayında sistemin ürettiği sansürcü, ötekileştirici, ayrılıkçı; müstehcen söylemi ile gerçeğin çıplak müstehcen gözü arasındaki farkın altını çizmeye çalıştı tüm katılımcılar. Rafet Arslan yeni sezonda müstehcen kavramı ile başlayan sorgulamasına devam edecek.
Bu sene Kargaşa’nın dokuzuncusunu yaptık. “hack” ve “hacker” kavramlarını olağan kullanımlarından farklı tutarak katılımcıları içinde yaşadığımız sistemi (doğal, sosyal, kültürel, ekonomik veya sanatsal diye ayırmadan bir bütünlük içerisinde) “hack”lemeye ve kodlarını çözmeye çağırdık. Garip bir tesadüf olsa gerek kargaşa’nın onuncusu 2010’a denk düşüyor. Bu konu hakkında bayağı bir düşüneceğiz. Kargaşa 10 şenlikli geçecek!
KargART’ın gelenekselleşmiş etkinlikleri “Video Günleri” ve “Performans Günleri”i ise sırasıyla dördüncü ve beşincisini devirdi. “IV. KargaART Video Günleri” Türkiye genelinde belli başlı üniversitelerde video üretimini gözler önüne sermek istedi. Bu amaçla “Üniversiteler Toplanıyor!” alt başlığı ile yedi üniversiteden seçkiler ve yine çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri ile atölyeler düzenledik. Bu seçkilerden özel bir toplama ise Babylon’da izleyicisini buldu daha sonraki haftalarda. Önümüzdeki sezonda ise geniş bir seçici kurul videolarınızı izleyip değerlendirecek. Bu anlamda buradan da duyurmakta fayda var videolarınızı bekliyoruz şimdiden!

V. KargART Performans Günleri’nde ise geçtiğimiz Nisan ayı boyunca bir çok atölye düzenlendi. Bu atölyelerden çıkan çeşitli performanslar ise KargART Salonu’da izleyicisiyle buluştu.
Alkan Avcıoğlu’nun yönetiminde gerçekleşen “Bir Film Nasıl Okunur?” başlıklı seminer ise sezonun en uzun soluklu etkinliği oldu. Katılımcılarımız da verimli bulmuş olacak ki, 8 hafta süren 1. kurdan sonra 2. kur ile devam ettik. Önümüzdeki sezon da Alkan Avcıoğlu’nun semineri yinelenecek. Yeni seminer ve atölye çalışmalarımız için de kulağınızı açık tutun.
Aslına bakılırsa yeni sezonda da KargART alternetif yapısı, bir çok bağımsız kurum ve inisiyatif ile olan işbirliklerine devam edecek! Gözünüz üzerimizde olsun!
Oya Yalçın
 
 
Rakamlarla Geçtiğimiz Sezon
7 sergi, 21 film gösterimi, 12 atölye ile birlikte toplam 62 etkinlik
Hizmete açık 229 günde 3513 ziyaretçi
4 karma sergide 69 sanatçı katılımı
Memleketin tek video festivalinin 4. yaşı
Performans sanatları alanında gayet kısır geçen bir sezonda 5. kez Performans Günleri düzenleme inadı.
info@kargamecmua.org