A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | meraklısına

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/23/3563" target="_blank" class="twitter">twitter

meraklısına


Zekeriya S. Şen
Adı Bizde Saklı
 
Birçok grup daha emeklerken kendilerine başka isimleri layık görmüştür. Bu isimler daha sonra bilumum nedenlerden dolayı terk edilmiştir. Neden olarak ister menajer baskısı diyelim ister grubun kendi içerisinde değişimi ama genellikle ilk yola çıkılan isimler kariyerlerinin bir evresinde bırakılmıştır. Bu grupların birkaçını örneklemek gerekirse:
 
Pulp: Arabacus Pulp
Motorhead: Bastard
Travis: Glass Onion
Simple Minds: Johnny And The Self Abusers
The Boomtown Rats: Mark Skid And The Y-Fronts
Pearl Jam: Mookie Blaylock
Radiohead: On A Friday
Linkin Park: Platinium Lotus Foundation
Snow Patrol: Polar Bear
Oasis: Rain
Joy Division: Stiff Kittens
U2: The Hype/Feedback
The Stone Roses: The Patrol
The Sex Pistols: The Swankers
 
Mick Jagger ve Yatak Arkadaşları
Bu meşhur hikâyeyi duymayanımız kalmamıştır herhalde. Rock müzik tarihinde Mick Jagger kadar bu konuda ün yapmış bir başka şahsiyet daha yoktur zannedersem. Bazılarının saygı gösterdiği bazılarının ise lanetlediği bu ünü biraz olsun irdeleyelim isterseniz. Mick Jagger’in ilk kız arkadaşı ünlü bir modelin kızı olan Chrissie Shrimpron idi (bu noktada daha Jagger Model’lere olan ilgisini gösterdi). Nitekim kendisi daha sonra Bianca Macias ve Jerry Hall adlı Modeller ile dünya evine girdi. Bunların haricinde listemizin başını çeken diğer isimler ise İngiliz Nicole Kruk, Çek Jana Rajilch ve İtalya Carla Bruni (şimdiki Bayan Sarkozy). 60’lı yıllarda Jagger üç yıl süre ile Marianne Faitfull ile bir birliktelik yaşadı ta ki Faithfull diğer Stones üyelerini yatağına alana kadar.
 
Jagger’ın ilk kızı Marsha Hunt’tan geldi, daha sonra uç bir Stones hayranı olan Pamela Des Barres ile biraz oyalandı. Bunu Catherine James ve Janice Kenner ile aynı evi ve yatağı paylaşma süreci takip etti. Hız kesmeyen Jagger daha sonra seks terapistini yatağına aldı. Jerry Hall ile uzun süre dünya evinde yaşayan ve dört tane daha çocuk yapan Jagger hiç uslanmadı ve bu süreçte birçok ünlü isim ile duyuldu. Jerry Hall bu duruma Brezilya’dan gelen haber ile bir son verdi ve evliliklerini bitirdi. Habere göre Luciana Morad adlı Brezilya bir Manken Jagger’ın yedinci çocuğunu dünyaya getirmişti. Yaşlı haylazda hala enerji var zira son dönemlerde adı Elle MacPherson, Sophie Dahl ve hatta Uma Thurman ile anıldı. Saygımı duyarsınız yoksa kınar mısınız bilemem artık…
 
Bahçede Bir Gün
 
Ağustos 1992 tarihinde Toto’nun bateristi Jeff Porcaro tüm gününü bahçesindeki bitkilere kimyasal ilaç sıkarak geçirdi. Akşam yemeğinde rahatsızlaşan Jeff acilen hastaneye kaldırıldı ve maalesef sabahı çıkartmadı. Sanatçıya yapılan otopsi sonucunda vücudunda kokain izlerine rastlandı. Patlatıp bahçeye çıkan sanatçı herhalde bu nedenden dolayı öleceğini hiç düşünmemişti.

 
 
Sex Pistols ve Müzik Şirketleri
 
Gelmiş geçmiş en asabi ve problematik ekip olarak bilinen The Sex Pistols anlaşmalı oldukları müzik şirketlerinin de başının belası olmuş. Sorunlardan dolayı ilk şirketleri EMI onlara ancak üç ay (ki bu kaydedilen en uzun süre) dayanabilmiş. İkinci şirketleri A&M ise sadece bir hafta dayanabilmiş.
 
Bee Gess ve film kariyeri
 
The Bee Gees sadece müzikleri ile tanınan bir üçlü değil. Grup Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band’in bir film versiyonunu çekip ürettikleri fiyasko eserden dolayı uzun süre insan önüne çıkamadı.
Bundan dersini öğrenmeyen üçlü daha sonra 1970’lerin başında Castle X adı altında bir korku filminde oynamak üzere imza attı. Yugoslavya’da geçmesi hedeflenen film hepimizin şansına maddi problemlerden dolayı bir daha gün ışığına çıkmamak üzere rafa kaldırıldı.
 
İlk Milyon Satış Grafiğini Geçen CD
CD’lerin piyasaya çıkması ile birlikte yeni sıralamalar ve listeler oluştu. Bunlardan en dikkat çekeni milyon satış çıtasını aşan ilk albüm. Bu albüm Dire Straits’ın “Brothers In Arm” çalışması ve yaklaşık on beş milyon kopya sattı. İnanması güç ama gerçek…
 

 

muzik@tikabasamuzik.com