A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | KARGA’DA 2008

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/23/3553" target="_blank" class="twitter">twitter

KARGA’DA 2008


Bahadır Dilbaz, tai fu, DJ Riptide
Bahadır Dilbaz – tai fu – DJ Riptide
 
Hâliyle bu bir yarış değil. Herkesin listesi kendine. Aşağıdaki seçki bitirdiğimiz yılda, herhangi bir gün uğradıysanız mekâna büyük olasılıkla duymuş olacağınız şarkıları içermektedir. Bir çizik atalım…
 
.Brian Eno & David Byrne – I Feel My Stuff: Ortak birinci desek yalan olmaz. 27 yıl önce ilk albümleri My Life in the Bush of Ghosts’u dinlemeden son 25 yılın müzikleri üzerine yorum yapamazdınız. Bu yeni albüm ise aynı iddiada değil. Sadece “ne kadar yetenekliyiz”in bir gösterisi sanki. Eh müzik aleminin bu kadar taş.klı adamları olunca da bir şarkı arasına Steve Jones ve Robert Wyatt’ı bile buluşturabiliyorsunuz. Sanki Karga için yapılmış şarkı, çalmaya devam edecek….
 
.Hercules And Love Affair – True / False, Fake / Real: New York’lu DJ Andy Butler’ın projesi Hercules an Love Affair’in baba şirket DFA’den çıkardığı albüm, diskonun fazla revaçta olmadığı yılın en dikkat çekici debütlerinden biri. Aralarına Antony’i de katınca popülarite kaçınılmazdı. Birileri dans edecekse (ki edecek) araya katmanın günahı yoktur. Hot Chip’i de katabiliriz buraya. Ne de olsa onlar da Wyatt’ın favorisi ve de Peter Gabriel’le bile çalışıyorlar. Şimdiden otorite haline geldiler. Hem İstanbul’a da geldiler. tai fu’nun müziklerinden bahsederken Bloc Party’nin Intimacy’sinin de adını geçirelim.
 
.T-Bone Burnett – Swizzle Stick: Dylan’ı dindarlaştıran adamdan ne beklersiniz? Evet son yıllarda harika film müziklerinin arkasındaydı. Plant-Krauss işbirliği Raising Sand de onun elinden çıkma. Ama adam kendine çalıştı mı rock yapabiliyor. 2 sene evvelki Ribot destekli True False Identity de harikaydı ama bu şakı bir başka. O nefeslilerin üzerine trip hop ritimler, e bir de Burnett’in o hipnotik seslerine denk gelince. Erken saat ilk ayaklı ritim anlarında….
 
.Kip Hanrahan – Busses From Heaven: Tarihin en özgün ve yenilikçi isimlerinden Kip Hanrahan da bu rumbasıyla hem özel gecesinde hem de Dilbaz’ın setlerinde sıkça yeraldı. Bir önceki Beautiful Scars ve bu yılki Yes isimli albümleriyle tam da zamanıdır haliyle. Tabi Nine Inch Nails’in de atlamayalım. Radiohead gibi netten kafana göre bir ücret karşılığı indirebildiğiniz The Slip ve 4 Cdlik Ghosts şaheseri, “Ulan herif mekâna mı uğruyor ara sıra!?” dedirtti.
 
.The Chap – Caution Me: İngiltere’nin eklektik üçlüsü de 3. albüm Mega Breakfast’la özellikle Riptide ve tai fu’nun gözdesiydi. Albüm ve sonraki Builders Brew EP’si; dans kafası, chill kafası her türlü. Onlara çok da uzak olmayan bir isim Jamie Lidell ise Jim ile funk sularında keyfiyle yol almaya devam etti. Dans derken The Prodigy More Music for the Jilted Generation da eski sandıklardan harika işleri ortaya çıkardı, zamanın ötesinde olmanın haklı gururuyla. Karga’nın demirbaşlarından Beck de araya sıkıştırdığı Danger Mouse (Gnarls Barkley) ortaklığı Modern Guilt’le vazgeçilmez olduğunu kanıtladı.
 
.Bob Dylan – Most of The Time (Alternate version): Aslında tam da listelik bir şarkı değil. Dylan’ın geri dönüşünü simgeleyen 1989 tarihli Oh Mercy’den duyduğumuz, gelmiş geçmiş en güzel şarkılardan biri. Evet Eno destekli orijinal hâli yeteri kadar harika. Bu hem ilk hâlinin saflığı hem de içinde bulunduğpu Tell Tale Signs toplamasının güzelliği üzerine. Oğul Dylan, Jakob ise Seeing Things ismiyle çıkardığı ilk solosuyla Rubin’in de yardımıyla güzel anlara imza attı. Dylan’lara değinmişken bir ara alt grubu olan Kings Of Leon’dan da bahsetmeli. Crawl ve Closer ikilisi de her türlü gitti son dönemlerde. Ve de tek bir söz, The Black Keys.
 
.Grace Jones – Hurricane: Giderayak güzel bir sürprizdi Grace Jones’unki. Eskilerin korkutucu kadını 15 yıl aradan sonra çıkardığı albümle kadın sesinin nelere kadir olduğunu gösterdi. Tricky -ki Knowle Best Boy da fena değildi hani- ve Brian Eno’nun katkılarıyla Hurricane 2009’da da çokça duyulacaktır emininiz. Elektronikten bahsederken, “Four Tet” Kieran Hebden da hem EP’siyle hem de davulcu Steve Reid ile ortak çalışmasıyla bahse değer işler çıkardı.
 
.Elbow – The Fix: Geçen yılın en üzücü olayıydı. Bir allahın kulu da sormadı nedir bu şarkı diye. Manchester’in 2000’lerdeki medar-ı iftiharı Elbow’a Sheffield’li kadife ses Richard Hawley’in katılımıyla ortaya çıkan bu lezzet, Elbow’un en iyi olmasa da en çok adını duyurduğu 2008 albümü Seldom Seen Kid’de bulunmakta. Gönüllerde en iyi anaakım İngiliz grup payesini fersah ötesinde olduğu Coldplay’den çoktan almış olan grubu hali hazırda iki kere uğradıkları İstanbul’a gene bekleriz haliyle. Başka bir Sheffield’lı Alex Turner’ın (Arctic Monkeys) kankası Miles Kane ile oluşturduğu The Last Shadow Puppets da Walker Brothers esintilerini yeni bir jenerasyona daha tanıttı. Yılın Cool Brittania ödülünü hakettiler.
 
.Bon Iver – Skinny Love: Yılın, hatta tarihin en başarılı debüt albümlerinden biri For Emma, Forever Ago. Justin Vernon’un Wisconsin’de orman içinde bir kulübede kaydettiği bu başyapıt, Indie Rock olarak geçse de aslında tarzlar dışı, zamanlar dışı bir ağıt. Amerikan halk müziğine diğer bir katkı da Fleet Foxes’di geçen yıl. Seattle bu genç topluluk da pek başarılı debütüyle dikkat çekti. Pastoral Amerika’dan hiç çekinmeyin.
 
.Portishead – We Carry On: Bir gece, sabah karşı Jameson eşliğinde, sessiz bir ortamda. Dedikleri gibi “Trip Hop’un Chinese Democracy’si.” 11 yıl aradan sonra gene bir başyapıt. Şarkı Krautrock tadlarında, Gibbons’ın sesi cızırdatıyor her bir yeri. In Rainbows gibi çarpıcı. (The Rip’i de Radiohead harika yorumladı.) Her geri dönüş böyle olsa keşke. Ne kadar yeniden dağılsalar da Bauhaus’un ki de öyleydi; Go Away White. İçinde Türkçe şarkı bile var yahu.
 
Bu şarkılar ve de tek sayfaya sığdıramadığımız diğer 2008’in öne çıkan müzikleri 20 Ocak’ta Karga’da. DJ Riptide’ın kafasına göre…
info@kargamecmua.org