A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Kısa Darbeler F/M

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/23/3549" target="_blank" class="twitter">twitter

Kısa Darbeler F/M


Serdar Kökçeoğlu

 

Man on Wire / James Marsh / 2008

2008 yılının son aylarında sinema basını ve sinemacılar tarafından hazırlanan "yılın en iyi filmleri" listelerinde en çok gördüğümüz belgesel James Marsh isimli belgeselcinin Man On Wire isimli çalışmasıydı. Phillipe Petit isimli ip cambazının (ip sanatçısı?) akıl almaz İkiz Kuleler yürüyüşünü anlatan belgesel adeta yılın en sıkı belgesellerini gölgede bıraktı. Fransız ip cambazı Petit 1974 yılında illegal bir şekilde ikiz kulelerin birinden ötekine ip üzerinde yürümeye karar veriyor. Fransa'da aylarca hazırlık yapıyor, arkadaşlarından destek alıyor ve defalarca Amerika'ya giderek araştırma yaptıktan sonra hayalini gerçekleştiriyor. New York'lular bir sabah havada yürüyen Petit ile karşılaşıyorlar. İçinde 11 Eylül geçmeyen en sıkı "11 Eylül filmi" belki de. Yaratıcı muhalefetin en unutulmaz örneklerinden biri. İnsan aslında uçabiliyor.

 

Persistent Repetition Of Phrases / The Caretaker / 2008

Install'dan çıkan Persistent Repetition Of Phrases isimli albüm The Caretaker adı altında müzik yapan James Kirby'nin belki de en güçlü çalışması. Gecenin bir vakti uzaktan gelen tuhaf ve çekici bir müzik gibi The Caretaker'in müziği. Bir yandan ambient/noise sesler albümün türünü tanımlarken, dipten gelen eski radyo melodileri, piyano sesleri Eraserhead'in müziklerini ve The Shining'in hayali balo sahnesini akla getiriyor. Dinleyici ile uzaklığını baştan sona koruyor, uzak bir evden veya çağdan gelen ya da cızırtıların ardına gizlenen hayalet bir radyo kanalı gibi.

 

Deep / Jeff Tool / 2008

Video sanatçısı Jeff Tool'un underground çalışması "klasik" bir mockumentary. Çiçeği burnunda gazeteci Ted Jones zar zor kendini kabul ettirdiği karşı kültür dergisinin editörlerine yaranmak için 70'lerde bir dönem ilginç şiirleriyle ünlenen PuH'un yaşamını araştırmaya başlıyor. PuH takma adlı şair takıldığı çevrelerde uzun süre kalmayan, izini kaybettirdikten sonra da kolay bulunmayan ilginç bir adam. Hayatla ve kendiyle derdi var. Jones, PuH'un ailesiyle arkadaşlarıyla uzun konuşmalar yapıyor ve onun nasıl bir adam olduğunu, aslında gerçekte kim(ler) olduğunu bulmaya çalışıyor. Bir dönem iş adamı, bir dönem dilenci, bir ara denizci, uzun süre akıl hastanesinde nasıl olabilir? Yoksa PuH aslında yok mudur? Gerçek başka bir gezegen kadar karanlık mıdır? Kim bilir?

 

Pulverized Purple / Kikuri / 2008


Babylon'da yakından görme ve işitme fırsatı bulduğumuz Masami Akita (Merzbow) ve Keiji Haino'nun gürültülü ortaklığı Kikuri, Pulverized Purple albümüyle 2008'in en iyi albümleri arasına girdi. Albüm ilk saniyelerinde betonarme bir gürültüyle başlayarak "güvenli" Merzbow topraklarında olduğumuzu hissettiriyor önce. Fakat kısa süre sonra başlayan ilahi kadın sesi bambaşka bir noise ziyafeti sunuyor. That Which Will Rise From Death Here Tonight Will Go Hand In Hand With A Glittering Echo Burdened With The Sin Of Joy isimli beste Merzbow'un müziğiyle Arvo Part'ın sert bir şekilde çarpışması gibi. Haz veren bir kaza.

 

Timecrimes / Nacho Vigalondo / 2007

Klasik zamanda yolculuk filmleri bir iki örnek dışında zamanda yolculuk fikri üzerine ciddi anlamda düşünmeden yapılır. O hayalin mümkün olsa getirebileceği sorunlar, çelişkiler yok sayılır. Bu nedenle türün pek çok örneği yavandır, unutulmaya elverişlidir. Fakat kısa filmci Nacho Vigalondo'nun tuhaf, eğlenceli ve oldukça zekice filmi Timecrimes'ı nereye koymak gerekiyor? Şimdiden yılın en iyi filmleri arasında yer buldu bile. Garip bir makine nedeniyle zamanda beş dakikacık geriye giden Hector, geride bulduğu "orijinalini" öldürmek için tuhaf bir yarışa girer fakat denemeleri Hector'ların sayısını artırmaktan başka işe yaramaz. Vigalondo'nın kıvrak zekası aynı eylemlerden oluşan tek bir olayı Hector ve kopyaları ile inanılmaz bir tekrarlar serüvenine dönüştürüyor. Tek kelimeyle inanılmaz!

 

Needle Mountain / Sam Lowry / 2008


Legowelt'in gizli plak şirketi Strange Life dünyanın en acayip albümlerini basmaya devam ediyor. Plak şirketinden çıkan albümlerin pek çoğu bizzat Legowelt tarafından hazırlanda da arada farklı müzisyenlerin albümleriyle karşılaşma imkanı da oluyor. Tabii ki Legowelt kendi dünyasına yakın müzisyenlerle anlaşıyor. Sam Lowry'nin Needle Mountain albümü plak şirketinin sayfasında Aphex Twin ve Ennio Morricone karışımı olarak özetlense de, electro ambient'ın seçkin örnekleriyle dolu. Her Strange Life albümü gibi ucuz Avrupa tür filmlerinin synth dozu yüksek müzikleri kıvamında. Hafifmeşrep ritmler altında yağmurlu Avrupa ormanlarının derin karanlığı gizli.

info@kargamecmua.org