A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | İSTİNAT DUVARI

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/23/3543" target="_blank" class="twitter">twitter

İSTİNAT DUVARI

Sezgi Davran

Salı yetmez, her gün trafik
Kadıköy’ün efsane semt pazarı Salı Pazarı, 15 Aralık’ta son kez kuruldu ve ardından Hasanpaşa’ya taşındı. Bu taşınma işlemi bütün Kadıköylülerin yüzünü güldürdü. Çünkü Salı ve Cuma günlerini kabusa dönen trafikten kurtulmuş olduk. Fakat pazar alanının (Kuşdili Çayırı) yeniden düzenlenmesiyle burada 22 bin mertekarelik alana sabit bir pazar kurulacağını çoğu Kadıköylü bilmiyor. Yani artık her gün trafik olacak. Pazar çevresindeki yollar genişletilip yeni yol ve kavşaklarla trafik sorunu çözülmeye çalışılacakmış. Çevreyi düşününce merak etmeden duramıyoruz, yolları genişletmek için stadı mı kaldıracaklar, itfaiyeyi mi, yoksa dereyi mi? Tabii proje için açılan ihaleyi Taşyapı İnşaat’ın sahibi Emrullah Turanlı’nın yan şirketinin kazandığını söylemeye gerek yok herhalde. Tahmin etmişsinizdir.
 
Hazır Kadıköy’ün trafik sorunlarından bahsetmişken, “Dünyanın neresinde ana arterin üzerindeki bir şerit otopark olarak işletiliyordur acaba?” diye sormadan edemiyoruz. İSPARK’ın bu alanda oldukça başarılı çalışmaları var, doğruya doğru. Ama Söğütlüçeşme’den iskeleye kadar olan bölümde zaman zaman çift şeride genişleyen bir otopark işletmek nasıl bir cin fikirdir, zaten mevcut yol yetmezken? Salı pazarının yerine kurulacak kompleksde 100 araçlık bir de otopark olacakmış. O zaman durdururlar mı acaba bu saçmalığı? Ya da beklemeye gerek var mı bu otopark (trafik) sorununu çözmek için?
 
Abla beraat Etti
Türk Halkını askerlikten soğuttuğu gerekçesiyle hakkında 9 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Bülent Ersoy beraat etti. Memlekette nicelerinin söylemeye paçasının yemediği görüşlerini açıklayarak testislerinin hâlâ yerinde olduğunu herkese gösteren Bülent Ersoy, mahkeme tarafından sözlerinde suç kastı bulunmadığı ve suç unsuru oluşturmadığı söylenerek aklandı.
 
Bir beraat haberi de Vicdani Retçi Mehmet Bal’dan. Adan 6. Kolordu Askeri Mahkemesi Bal hakkındaki itaatsizlik ve firar suçlarından beraatine karar verdi. Karar diğer vicdani retçiler için dayanak oluşturması açısından önemle incelenmesi gereken bir karar.
 
Bu kararlar belki de savaşa karşı gelişen toplumsal tepkinin hukuki yansımaları. İyi haberler.
 
Hem evlatlarını hem davayı kaybettiler
Bu da çok kötü bir haber. 2001 yılında YİMPAŞ’ın Ankara Söğütözü Mağazası’nın oyuncak reyonunda oynarken tek ayağı boşta ve duvara monte edilmemiş 100 kiloluk bir dolabın üzerine düşmesiyle dört yaşında hayatını kaybeden Servan Karahan’ın ailesinin açtığı tazminat davası sonuçlandı. Aile Yimpaş avukatlarına 7.000 YTL tazminat ödemek zorunda kaldı. 60 bin YTL’lik bir tazminat davası açan ve kazanan aile, Yargıtay’ın davanın Ticaret Mahkemesi’nde görülmemesi sebebiyle kararı bozmasıyla ağır bir darbe daha yedi. Davanın üç yargılamasında suçlu bulunan şirket yöneticileriyle ilgili verilen kararların Yargıtay tarafından bozulması sonucu dava zamanaşımına girdi. Ve toplam 440 bin YTL tutarındaki tazminat talebine karşılık gelen 7.000 YTL’lik Yimpaş avukatlarına ait ücretin Karahan ailesi tarafından ödenmesi sonucu ortaya çıktı ve avukatlar icra yoluyla parayı tahsil ettiler.
 
Hesap sormaya çalıştığı YİMPAŞ’ın avukatlarına 7 bin YTL ödemek zorunda kalan aile, kazandığı 60 bin YTL’yi de Yargıtay’ın kararı bozması nedeniyle alamadı. Yargıtay, davanın yanlış yerde görüldüğünü, tüketici mahkemesinde görülmesi gerektiğini belirterek kararı bozdu. Servan ile ilgili tazminat davasının görülmesine bu kez Ankara Tüketici Mahkemesi’nde başlandı.
 
Yine zamanaşımı, yine işbilen avukatlar…
 
Kaynak: www.radikal.com.tr, Mesut Hasan Benli

info@kargamecmua.org