A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Bi durum yaratmak...

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/23/3542" target="_blank" class="twitter">twitter

Bi durum yaratmak...


Ömer İpek
Mesela,

Yıllar önce Ankara’da iken; henüz açılacak olan, sonradan birçok kaliteli yapıma ve festivale evsahipliği yapmış, ama intenette araştırırken, kapanmak zorunda kalmış olduğunu öğrendiğim “tarih olmuş” Kavaklıdere Sineması “bi durum”un yaratılmasında önemli rol oynamıştı.

Açılışında henüz vizyona girmemiş olan DOORS filmini göstereceğini, bir gün sonraki sabah seansına bilet alan ilk 20-30 kişiye sezon boyu 2 kişilik ücretsiz giriş sağlanacağını duyurmuştu.

İşte o filmin ilk gösteriminde, akşam seansında 25-30 kişilik birbirinden bihaber bir grup o “bi durum”u yaratmak üzere sinemaya geldi, filmi izledi... Daha sonra sinemanın bulunduğu pasaja yayılarak sabahlayacağının sinyallerini verdi. Amaç ertesi gün gişe açılır açılmaz bilet alıp sezon boyunca sinemadan olabildiğince keyif almaktı.

Şaraplar, biralar alındı... Kalabalık birbiri ile tanıştı, kaynaştı... Biri radyo teyp getirmişti... Radyo dinlendi... Sonra biri bi kaset çıkardı... Fleetwood Mac dinlendi çevire çevire saatlerce... Sonra birileri dans etmişti... King oynanmış, sohbet arasında devrim falan da yapılmıştı... Kalabalıktan birileri birbirlerine yakınlaşmış ufaktan flört bile etmişlerdi...
Işığı sabaha kadar açık kalacak ve bizi de romantik bir şekilde aydınlatacak olan, bize göre içeride ve az yukarıda kalan sinama ofisinde oturanlar da hafiften bizi dikizleyerek demlenmeye başlamışlardı.

Daha sonra sinemanın sahipleri / işletmecileri olduğunu anladığımız o nazik insanlar ve şurekası aşağıya yanımıza geldiler.

Saat 01:00 sıralarıydı... “Hadi,” dediler. “Arkadaşlar madem buradasınız, içkilerinizi de alın buyrun salona filmi hep beraber tekrar seyredelim.”

Salona girdik ki koltuk aralarına kuruyemişler ve sigara için küllükler yerleştirilmiş...

“Durum” böyle iken; 1992-93 şartlarında bu keyfi “durum”u yaratan tüm ekibe bir kez daha selam durmak kalıyor bana da... w_omeripek@hotmail.com