A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Bir Durum mu Var?

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/23/3533" target="_blank" class="twitter">twitter

Bir Durum mu Var?


Ziya Kamacı
Ne baktın okuyucu? Başlık mı dikkatini çekti? Buraya gelene kadar yarım yamalak okudun zaten bütün yazıları, dikkatimi çekmedi sanma. Göz mü gezdiriyorsun sadece, yoksa bir dakika durup kafanda sorguluyor musun hiç okuduğun cümleleri?
 
Bir durum mu var okuyucu? Görüyorum ki hafif huzursuz oldun. Merak etme, çevirebilirsin bir sayfa daha, konuşmam arkandan. Muhtemelen yazının devamında da pek bir şey beklemiyor seni. Belli ki yalnızsın ve aylak görünmek istemiyorsun. Anlıyorum kendi kendine yaptığın kritiği. Son beş sayfayı zaten gereğinden hızlı çevirdin, kafanı kaldırıp çevrene de bakmıyorsun, bihabersin seni izleyen biri var mı yok mu? Bir sayfayı daha harş diye geçip tırt bir imaj çizmekten korkuyorsun. Öte yandan bu sadece bir yazı, bir durum mu var diye sordukça seni rahatsız etse de monologun sonunda kaçınılmaz kavga yok merak etme, gözündeki sürmeyi alır en fazla. Düşünsene sağa sola bakınırken bu cümleyi birinden duyduğunu asıl.
 
Bir durum mu var okuyucu? Daldın gittin sanki biraz. Geldi mi yoksa başına böyle bir şey? Ortaokulda mıydın, en fazla lisedesindir. Üç kişiden fazla olamazlar bence. Zaten en net sana bu lafı edeni hatırlarsın, diğerleri figüran. Tıfıl bir çocuk değildin aslında, ama sakindin, efendiydin. Seçme sınıfın inek öğrencilerindendin değil mi okuyucu? Alttan alttan özenmeye başlamıştın defterini kıvırıp arka cebinde taşıyan hırpani gruba. Kendini mi göstermek istedin, o yüzden mi dönüp yürüdün üçüne doğru? İrfan’dı değil mi adı sana bağıran çocuğun bir durum mu var birader diye?
 
Bir durum mu var okuyucu? Elin burnuna gitti hayırdır? Sızladı mı yoksa yine inceden, gözlerin mi sulandı? Göz temasını iyi kurmuştun aslında, kesintisiz bakarak bir adım mesafeye kadar yaklaştın. Gülseren Hoca da tam yoldan geçecek zamanı buldu ama. Yine de o kafanın gelişini nasıl fark etmezsin be okuyucu! Hocan geçiyorsa geçiyor, aheste yürüyüşünü takip etmek zorunda mıydın? Bak İrfan hiç taktı mı hocayı, İrfan’ı geç hocan bile görmezden geldi senin yerlerde yediğin tekmeleri.
 
Bir durum mu var okuyucu? Kaçırma gözlerini yazıdan, bitti bitecek diyeceğim sabret hele. Tamam, temiz dayak yemişsin ve anlamışsın bu derebeyi modeli sende pek iyi durmuyor. Düşün ki seni sen yapan olaylardandır bu da, farklı da gelişebilirdi tabii, uygun yere bir tekme savurabilirdin belki sen de, bir anda avantajlı duruma geçebilirdin, diğer ikisi zaten çerezdi, namın yürürdü ondan sonra okulda, şimdi nerede olurdun o zaman kim bilir. Öyle olmamış işte, daha başlayamamış bıçkınlığının sonu olmuş, içinde de bir ukde kalmış. Hatta pasif agresife bağlamışsın içten içe, bir tarafın ölesiye korkuyor fiziksel darptan, öbür tarafın can atıyor bir daha duymak için aynı sözleri. Hatta bünyede alkol varken biliyorum düşünüyorsun zaman zaman dişine göre birini gözüne kestirip sen demek istiyorsun “bir durum mu var?” diye. Sonra kariyerin geliyor aklına, seni nahif karakterinle tanıyan arkadaşların, yumurta çırparken gören sevgilin, geri çekiyorsun kendini bunlar geçince gözlerinin önünden. Pes et okuyucu pes et! At içinden ömrün boyunca alamayacağın intikamı artık. Sebepsiz yere kavgaya giremezsin sen biliyorsun. Çok düşünüyorsun çünkü. Zararı yok okuyucu, uyma sen onlara, düşünecek şeyi olan düşünür.
 
Bir durum mu var okuyucu? İkna edemedim değil mi seni? Bir gün de önce hareket edip sonra düşünmek mi istiyorsun yoksa? Eh, becerebilirsen haberim olsun…
 
Bir durum mu var? Hep olacak…
ziya.kamaci@gmail.com