ABD Başkanlık Seçimi Top 10


Osman Kaytazoğlu
Çamaşır makinesine kırışık atıldığı için deterjanlı çizgilerle dolu pantolonuna bakıp, “Bu nasıl oldu böyle?” diye sordu. Adam isyanlardaydı: “Sorma, temizliğe gelen kadın işte. Defalarca uyardım, pantolonları kırışık atma makineye diye ama nafile… Bu deterjanlara yedirdiğim kaçıncı pantolonum.”
Oysa Roland Barthes, bayılırdı eski aile fotoğraflarında arkada en arkada görülen hizmetçi kadınlara.
 
Kötü Cover grubu McCain
Espirili adamdı şu John McCain. Nisan 2007’de kendisine sordular, İran’a saldırmayı düşünür müsün? Beach Boys’un ‘Sound of Summer’ albümündeki ‘Barbara An’ şarkısını coverlayarak cevap verdi. “Bomb bomb bomb, bomb bomb Iran”.
Şarkının orijinali ise ‘şık Latife’ gibi bir kadına duyulan isteğe dair sözlerler doluydu:
Ba ba ba ba barbara ann
You got me rockin and a-rollin
Rockin and a-reelin
Barbara ann ba ba
Ba barbara ann
 
Muslukçu Joe
Seçime üç hafta vardı daha. Ohio turunda Obama’ya vergi planı yüzünden işyeri sahibi olamayacağını söyleyen muslukçu Joe Wurzelbacher, seçimin yıldızlarından olmaya adaydı. McCain hemen bu arkadaşı kapıp, kampanyasının maskotu yaptı. Sonradan anlaşıldı ki adamın ne tesisatçılık konusunda sertifikası var ne ehliyeti. Hatta devletten vergi kaçırdığı bile ortaya çıktı. Süper Mario’dan sonra en ünlü muslukçu haline gelen Joe’nun artık bir de kitabı var.
 
Paris Hilton
Obama’nın dünyayı turlayıp Almanya’da tam 200 bin kişiye konuşması üzerine McCain de siyah adayın ününü Paris Hilton’la kıyasladı. Paris Hilton’dan cevap gecikmedi tabii. İnternette yayımladığı bir videoyla başkanlığa adaylığını açıkladı. Ama pembe adaylıktı bu: “Merhaba Amerika. Ben de ünlüyüm. Değişim vaat etmiyorum. Ama çok ateşliyim”
 
112
Köle olarak doğmuş siyah George Rene Francis Amerika’nın en yaşlı seçmeniydi. 1896 doğumlu Francis, oyunu Obama’ya verdi. Obama da seçimden bir hafta önce, “Birini tanıyorum, oy kullanmak için ölümünü erteliyor. Sırf bu an için,” diyordu. Bu seçimler siyahların anıydı.
 
Grant Park
İlk gelen seçim sonuçlarında Obama Indiana ve Florida gibi iki kritik eyaleti kaybediyor görünüyordu. Ama seçim zaferini kutlamak için sözleştiği taraftarları Grant Park’a doluşmaya başlamıştı bile. Park’taki kalabalık arttıkça Obama eyaletlerde öne fırladı. 100 bin kişi olduğunda galibiyeti garantilemişti. İlginç gerçekten de. Sanki seçim haritasındaki eyaletlerin üzerindeki demokratların kazandığına dair eşek logoları arttıkça parktaki insan sayısı çoğalıyordu. Ya da tam tersi parktaki insanlar çoğaldıkça eşek logoları da artıyordu.
 
Rujlu Domuz
Eylül’de John McCain, dünya starı Obama karşısında kan kaybediyordu. Alaska valisi, eski güzel Sarah Palin’i başkan yardımcısı adayı gösterince ibreyi kendi tarafına doğru titretti. Obama kanadından Palin’e ilk yakıştırma epey çirkindi: Rujlu Domuz!.. Ama bu ifadenin daha önce McCain tarafından Hillary Clinton için söylendiğini hatırlamakta fayda var.
 
Jack Ryan
Eğer 2004 senato seçimlerinde Illinois’de Obama’ya karşı kazansaydı. Belki de Obama bugünlere gelemeyecekti. Ama Ryan’ın karısını fetiş kulüplerine götürdüğü ortaya çıkınca yarıştan çekildi. Demokrat Obama senatör seçildi.
 
Param alışveriş kanalına çıkmaya yetiyor.
Cumhuriyetçi aday McCain, Obama’nın seçimden bir hafta önce 5 milyon dolar verip üç ulusal kanalda 30 dakikalık reklam filmi yayımlatmasına nispet, alışveriş kanalı QVC’ye çıkmış gibi yaptı: “Kampanyamın parası ancak QVC’ye yetiyor. Üç büyük kanalda olmam gerekmez miydi? Elbette ama ben gerçek bir başına buyruğum. Parasız bir cumhuriyetçiyim. Sandığa gittiğinizde hatırlayın: Önce ülke. Aklınızda kalsın, iç çamaşırları iade edilmez.”
 
Rusya buradan görünüyor
Cumhuriyetçilerin Başkan yardımcısı adayı Sarah Palin, CBS’in “Rusya’ya yakın olmak dış politika deneyimini artırıyor mu?” sorusuna “Elbette artırıyor çünkü kapı komşularımız yabancı ülkelerdir. Diyelim ki (Vladimir) Putin Amerika’ya geliyor. Uçakla ABD hava sahasına nereden giriyor? Alaska’dan,” yanıtını verdi. İşin başka bir boyutu daha var, Rusya ile arasında Bering denizi olan Alaska’nın kapı komşusu Kanada. Palin’in daha sonra Afrika’nın bir ülke olduğunu sandığı da ortaya çıktı.
 
Ekonomimiz sapasağlam!
15 Eylül’de Wall Street çökerken, McCain, “Ekonomimiz sağlam. Bir şey olmaz,” dedi. Birkaç gün sonra da “Ekonomik kriz var,” diye çark edince son hamleyi de yanlış oynamış oldu.  
kaytaz@gmail.com