İSTİNAT DUVARI

Sezgi Davran

Metrobüs Nereden?
Bir süredir İstanbulluların hayatını kabusa çeviren bir yenilik var, metrobüs. Kullananlar için bayağı efektif olduğu söylenebilir. Buna lafımız yok zaten. De, metrobüs geçen ve geçecek yolların durumu ne olacak? Uluslararası bir karayolunun emniyet şeritleri yok artık. Avcılar-Mecidiyeköy hattında metrobüsün geçtiği güzergahta emniyet şeritleri yola dahil oldu. Şimdi Mecdiyeköy’den Anadolu Yakası’na geçecek güzergah için yanları genişletiyorlar. Tabii bu yol çalışmaları süreken yollarda kaybettiğimiz zamanı gündeme getirmenin anlamı yok. Ama hâlâ bir Allah’ın kulu metrobüsün Boğaz Köprüsü’nden nasıl geçeceğini bilmiyor? Üç şerit gidiş, üç şerit geliş yolun yetmediği, 2.sinin, suyun altından geçeninin kesmediği, 3.’sünün yapılmak istendiği köprüde, bildiğiniz gibi emniyet şeridi de yok. Ama Büyükşehir (’in kafası) Çalışıyor. Hallederler bir şekilde.
 
 
Homofobi değil, heteroşiddet
20 Kasım Nefret Cinayetlerine Kurban Gitmiş Travesti ve Transseksüelleri Anma Günü’ne 10 gün kala, bir transeksüel daha öldürüldü. Pompalı tüfekle başından vurulan Demet İnce, 2006 nisan ayında Ankara Eryaman’da 30 travesti ve transeksüele yönelik organize şiddet ve sürülme olaylarında dava tanığıydı. Ermayaman sanıkları ekim ayında serbest bırakılmıştı. İçimizdeki homofobinin heteroşiddete dönüşmesine seyirci kalmaya devam ediyoruz. Yaşama hakkına saygı duymayanlar şiddet ve cinayetlerine devam edecekler.Travesti ve transeksüel vatandaşlarımız ise “Katilleri tanıyoruz. İstemeseniz de biz varız, hiçbir yere gitmiyoruz,” diyerek seslerini yükseltiyorlar. Duyuyor musunuz?
 
Bu arada 25 Kasım günü Lambdaistanbul’un kapatılma davasının Yargıtay Hukuk Dairesi’nde görüldüğünü de belirtelim. Sonucu buradan açıklayamıyoruz, çünkü bu sayfa hazırlanırken karar belli değildi. Lambdaistanbul karar öncesi umutluydu. Dava homofobi ve transfobinin hukukla imtihanı olarak yorumlanıyor. Davanın sonucu çok da önemli değil zaten. Sürülseler de, öldürülseler de, görmezden gelinseler de, dernekleşme hakları ellerinden alınsa da eşcinseller için “yılmak yok, mücadeleye devam.”
 
Kotunu Taşlatma
24 kasım günü önemli bir eylem gerçekleşti İstiklal Caddesi’nde. Kot Taşlama İşçileri “Kotlar Beyazlıyor, Hayatlar Kararıyor”, “Alacak Nefesimiz, Soracak Hesabımız Var,” diyerek Mavi Jeans, Collezione, Levi’s, Lee, Little Big, Diesel, Adil Işık, Loft ve Collins markalarını merdiven altı sağlıksız, güvencesiz üretim koşulları nedeniyle suçladı. Eylemin Mavi Jeans önünde yapılasının nedenini firmanın “Artık lazerle kumlama yapıyoruz,” açıklaması olarak belirten işçiler, “2 yıl öncesinde kot kumlama işini ne ile yapıyordunuz? 10 yılı aşan bu sürede kot kumlama işçiliği yaptırmadıklarından bahsettiler. Mavi Jeans'in bu işi merdiven altı kaçak atölyelerde yaptırdığını da biliyoruz. Avrupa'da yasaklandığını bile bile bizlere bu işi yaptırdıklarını da biliyoruz. Şimdi kimlere, neyin vicdanını satıyorlar?” diye sordular. İşçiler açtıkları davalara rağmen işverenlerin önlem almadıklarını söyleyerek taleplerini sıraladılar: Bir an önce önlemsiz çalışan atölyeler tespit edilmeli, mağdur olanların ve halen çalışanların tedavisi yapılmalı, sigortasız çalışanların hizmet tespiti yapılarak işçilere bütün sosyal güvenlik hakları verilmeli, işçiler iş göremezlik raporu verilerek maluliyet sigortasından yararlandırılmalı, sorumlular cezalandırılmalı.
Ayağınızdaki kotun rengini seçerken, onu beyazlatan işçilerin çalışırken nefes alamadıklarını, ciğerlerinin kumla dolduğunu ve silikozis olduklarını hatırlayın.
Kaynak: Bia Haber Merkezi – İstanbul (Emine Özcan)
Hediye – Sadaka
Yılbaşında alışverişle coşmadan önce Adorno’nun Minima Moralia’sının 21. bölümünü okumakta ya da hatırlamakta fayda var.
 

Not: Üç maymun olmak lazım. Dikkatle bakarak, kulak kesilerek ve gördüğünü, duyduğunu söyleyerek. Bu sayfa müsait, söylemek isteyenlere.

info@kargamecmua.org