Kısa Darbeler F/M


Serdar Kökçeoğlu
F: Vampyres / Laurent Courau / 2007
Yıllar önce İngiltere'ye giden bir arkadaşım uzun süre farklı işlerde çalıştıktan sonra Londra'da yaşayan Türklere dönük bir televizyon kanalında iş bulmuştu. İşi gereği İngiliz televizyon kanallarını da yakından takip ediyordu. Türkiye'de sinema-televizyon eğitimi almış ama Türkiye'de televizyonculuğa zerre ilgi duymamış olmasına rağmen oradaki televizyonculuk anlayışına hayran kalmıştı. Channel 4'un ilginç programlarını video kasetlere kaydediyor ve ilginçbulduklarını onun adına arşivlemem için bana yolluyordu. Laurent Courea'nun Amerika'daki vampir(imsi) grupları anlattığı cesur belgeseli bana Atıl'ın yıllar önce yolladığı bir televizyon belgeselini anımsattı. Belgeseldeki vampirler gerçek(çi) ve vampir mitolojisine farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor.
 

M: The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble / The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble / 2006
Jazz karardıkça sinemaya daha çok yaklaşıyor sanki. Dark jazz, death jazz veya ambient jazz türlerinde müzik üreten grupların hepsi için "sinema tadında" gibi yorumlar okumuşsunuzdur. Jason Köhnen ve Gideon Kiers'in The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble adı altında buluşmaları başta çok iddialı gelebilir ama Planet Mu'dan çıkan albümlerini dinleyince, DarkJazz adını almakta ne kadar haklı olduklarını daha iyi anlayacaksınız. Bir yandan klasik korku filmlerini hatırlatan atmosferik sesler albüme ağırlığını koyarken, grubun idm ile yakın bağları çağdaş korkuları da akla getiriyor. Issız bir akşam yürüyüşünde tercih etmeniz durumunda sürekli arkanıza bakmanız kaçınılmaz olacaktır. Hollanda'dan sadece electro'nun değil, jazz'ın da karanlık örnekleri geliyor.
 
F: Noise / N.O. Smith / 2006
Farklı enstrüman ve aletlerle değişik amaçlar için yapıldığında bile en saf haliyle gürültü sergileyen noise günümüzde iyice patlamış durumda. Özellikle bu aralar Amerika'da Japonya'dan bile daha popüler. Türün ustaları, efsanevi isimleri daha çok Japon olsa da, plak şirketlerinin ve grupların fazlalığı noise'un yeni kalesi olarak Amerika'yı gösteriyor. Yakın zamanda elimize küçük ama gürültülü, gayet hoş bir belgesel geçti. 16 yaşındaki N. O. Smith, Baltimore civarında noise müzik üzerine 9 dakikalık bir belgesel hazırlamış. Filmin başında noise hakkında fikri olmayan insanlara kamera önünde noise dinletilerek düşünceleri alınıyor sonra türe yakın insanlar konuşuyor; Lightning Bolt, Black Dice ve Wolf Eyes gibi "horloma" ustaları da konserleriyle konuk oluyorlar. Daha ne olsun? 
M: Misguided Heart Pulses, a Hammer, She and the Clock / Novi_sad / 2007
1980 doğumlu Yunan müzisyen Thanasis Kaproulias ilk albümüyle deneysel elektronik müzik ve sound art arasında güzel bir denge sağlıyor. Her iki türün de sıradan, banal ve karaktersiz örneklerinin ortalığı kapladığı bir dönemde, üç besteden oluşan Misguided Heart Pulses, a Hammer, She and the Clock gerçekten etkilemeyi başarıyor. Müziğini ses ve mimari arasında konumlandırdığını söyleyen ve Novi_sad adı altında çalışan Thanasis Kaproulias'ın ses kolajları gelişigüzel değil ve trajik bir finalin ardından iz bırakıyor. The Wire'ın da övgüsünü almış genç besteci.
 
F: The Hospital / Roy Beck / 2006
Kanadalı Roy Beck'in ilk sinema filmi Hospital oldukça gizemli bir psikolojik gerilim denemesi. Uyumsuz lise öğrencisi Vick, eşyaların içine girebilen tacizci komşusunu öldürdüğü için tutuklanır. Ailesi bağlantılarını kullanarak oğullarının geçici olarak bir akıl hastanesine kapatılmasını sağlar. Vick, Cronenberg enstitülerini hatırlatan bu hastanede yavaş yavaş eşyalara sızabilen insanların gizemini çözmeye başlar. Ruhu olmayan eşyaları kontrol edebilen insanlar iyiler ve kötüler olarak ikiye ayrılmıştır ve Vick zamanla taraf olması gerektiğini kavrar. İzleyicinin hayal gücünden oldukça yararlanan orta metraj bir dijital film.
 
M: IV Paris Demos / KTL / 2008
Deneyselci Editions Mego plak şirketinden Peter Rehberg ve Sunn O))) grubundan Stephen O'Malley tarafından bir tiyatro seslendirmesi esnasında kurulan KTL, deneyselliğini ambient ve black metal arasında yaratıcı bir sound yakalamasından alıyor.KTL, 2 ve 3 gibi albümlerin ardından yakın zamanda IV Paris Demos çıktı. Albüm 2009 başında Jim O'Rourke desteğiyle çıkması beklenen IV'ün eskizi şeklinde. Herhalde Begotten isimli cehennemsi filme daha iyi bir soundtrack düşünülemez. Bu arada The Phantom Carriege isimli 1921 yapımı sessiz bir filme müzik yaptıklarını ve filmin KTL versiyonunun da çıktığını hatırlatalım.
pulperil@youtube/blogspot/devinart