Tribini Sevdiğim


Utkan Çınar
Artık duymayan kalmadı herhalde. 2008, Britanya’nın “cool” zamanlarının en sevdiğimiz müzikal tarzının yeniden doğuş yılı. Bristol menşeili Trip Hop’un üç büyüğünden Portishead 11 yıl aradan sonra harika bir albüm çıkardı. Tricky’ninki eli kulağında. Massive Attack’ın artık yılan hikayesi haline gelmiş yeni albümü “Weather Underground”da (ismin değişmesi muhtemel) artık bu yıl günyüzü görecek diye umudetmekteyiz. Ama albüm çıkmasa da Temmuz ayında İstanbul’da en çok konser veren gruplardan biri ünvanını almak için Maslak çevresini baslarıyla titretecek.
 
Aslında fazla bile ara verdiler. 1996’daki yastık savaşlı Açıkhava konserinden çok değil 3 yıl sonra yeniden burdaydılar. İstanbul etkili “Inertia Creeps”li Mezzanine turnesinde. Daha festivali olmayan şehrin ilk tam günlük konser maratonlarından birinin ana grubu olarak. Liz Fraser’siz olduklarından “Teardrop”u dinleyememiştik ama o dönem hemen “gördüğümüz en güzel performanslar” listemizin üst sıralarına çıkmışlardı. Mezzanine; Massive Attack’ın orijinal kadrolu 3. ve son albümü oldu. Şöyle de diyebiliriz, “Blue Lines”, “Protection” ve “Mezzanine”den oluşan her biri birbirinden harika ve özgün 3 albümle bir dönemi kapattılar. Mushroom eskiden olduğu gibi bir kaç mikrofon ve turntable’dan oluşan canlı tarza devam etmek ve daha hip hop bir tınının peşinde koşmak isterken, Mezzanine turnesi gitarlar davullarla bolca canlı enstrüman çalımı içeriyordu. Bardak taştığında fazla birbirlerini kırmadan yollarını ayırdılar. Mushroom’a kızmak elde değil, o hallerini görebilmek için neler vermem.
 
İsmini aldığı ilk “Irak Harekatı”nın bu sefer acımasız bir işgal haline büründüğü zamanlarda İngiltere’nin en aktivist sanatçılarından biri haline geldi Robert Del Naja (3D). O sıralarda beraber yürüdüğü Damon Albarn’ı da nasıl etkilediyse adam önce Blur’ü acayip yollara soktu ardından da Mali deneyimleri ve Gorillaz’la kendini aştı. Bunda 3D’nin etkisiyadsınamaz. Mushroom’dan sonra bu sefer Daddy G’nin de baba olması 4. albüm “100th Window”da bizi 3D’yle yalnız bıraktı. Külliyatın en zayıf işi 3D’nin de biraz rock star vaziyetleriyle biraz sevimsizleştirdi Massive Attack’ı. Yanlış anlamayın yine harika bir tecrübeydi albüm ama işte ortamlar tatsız. Bu albümün turnesinde de İstanbul’u atlamadılar. Sahne şovları ise bırakın sadeleşmeyi bu sefer politik arkaplan yazılarıyla (ki yine de fena fikir değildi) akılda kalmayı garantiler hale büründü. Konuk Dot Allison’du ve sonunda Teardrop’u dinleyebildik. Sonrasında bir adet film müziği (Danny The Dog) bir adet de en iyiler toplaması (Collected) yayınlandı. Başkası olsa bu bestof muhabbetlerine arıza veriyoruz ama öyle güzel iki yeni şarkı koydular ki buna gene affettik onları (False Flags, Live With Me). Son 3 senedir ise yeni albüm bekleniyor. Ayrı ayrı çalışsalar da Daddy G de işin içerisinde (onun da bu arada boş durmayıp bir DJ Kicks yayınladığını belirtelim). İyimser tahminler 2008 sonu veya 2009 başını gösteriyor yayın tarihi olarak. Kim bilir belki yeni bir kaç şarkı da dinleyebiliriz bu konserde.
 
Sonuçta Massive Attack’in ortamdaki en kral grup olma vaziyetlerinin üzerinden uzun zaman geçti. Bir aksilik olmazsa 13 Temmuz’da kişisel tarihimde İstanbul’da en çok seyrettiğim grup olma rekorunu ele geçirecekler. Bunun kulaklarım için harika bir haber olduğuna şüphe yok. Yeni bir şey çalmasalar bile eğer kendilerini canlı dinleme şansına erişmediyseniz hâlâ; artık bunu da tepmeyin. Ne olacağımız belli değil, canlı bir “Group Four” veya “Safe From Harm” dinleme tecrübesi şu günlerde bulamadığınız bir keyif verici olacaktır.
khgv@hotmail.com