A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | kılavuzu karga olanın

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3157" target="_blank" class="twitter">twitter
KONSER
 
80’lerden beri Türkiyeli her müzik dinleyicisin elinden bir şekilde geçmiş Dire Straits’in beyni Mark Knopfler sonunda canlı bir performans için İstanbul’da. Penasız virtüöz Knopfler ne kadar Dire Straits sonrası eski popülerliğini yitirmiş olsa da sıkça solo albüm yapmaya da devam ediyor. Hem biraz nostalji hem de sağlam gitar duymak için kumbaraları kırmak da sakınca olmaz sanırız. Ama biliriz, evde bir “Private Investigations” patlamak da yetiyor bazen.

Brit Pop’u milenyuma taşıyan İskoç grup Travis biraz geç de olsa bu yazı İstanbul’da şenlendirenler arasında. Radiohead’le çalışmalarından bildiğimiz Nigel Godrich’le kotardıkları The Man Who ve The Invisible Band gibi iki başyapıta imza atmış grup, geçtiğimiz yıl da “The Boy With No Name” ile istikrarını sürdürdü. Kısa zamanda dillere pelesenk bir çok şarkıya imza atan Fran Healy ve çetesinin canlı performanslarının da ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz. Bu susuz yazın en önemli etkinliklerinden.

İç sayfalarda da okuduğunuz gibi Roisin Murphy ve Hot Chip de İstanbul sahnelerinde bu ay. Santralİstanbul’da, One Love kapsamında oldukça heyecan verici bir geceden bahsediyoruz. Moloko’dan ayrıldıktan sonra 2. albüm Overpowered’la rüştünü ispatlayan Murphy zaten gelmiş geçmiş en güzel ve de en güzel dans eden kadın şarkıcılardan. Robert Wyatt’ın favori grubu Hot Chip ise son bir kaç yılın en gözde elektronika grubu. Bu kadar güncel iki ismi her zaman bir arada bulamazsınız.
 

ALBÜM
 

2000’lerin çocuğu, Strokes’u Libertines’I dikiz aynasında küçük birer npokta haline çeviren Arctic Monkeys’in şarkıyazarı ve sesi Alex Turner, kankası Miles Kane(The Rascals) ile The Last Shadow Puppets adını verdikleri gruplarıyla ilk albümlerini yayınladı. “The Age of Understatement” adını verdikleri albümde Biraz Bowie ama aslen Walker Brothers tadlarında müzikler yapan ikilinin aranjmanları ise Final Fantasy ismiyle pek sevdiğimiz Owen Pallett ile kotarılmış. Sadece 22 yaşındaki Turner’ın elini attığı her şey altına dönüşüyor. “Sırada ne var” diye merakla bekliyoruz. O zamana kadar bu albümün tadını çıkarıyoruz.

Bu aylar babaların da yeni albüm mevsimleri. Steve Winwood ve Neil Diamond da yeni işlerini, artık umurlarındaysa, beğenilerimize sundular. Steve Winwood yer yer Peter Gabriel, afro-latin esintili ve Clapton gitarlı Nine Lives’la karşımızdayken, Neil Diamond üç yıl evvel bilgisayar göçerten Rick Rubin ortaklığı “12 Songs”dan sonra yine Rubin ile “Home Before Dark” isimli albümünü yayınladı. Rubin’in yeni Cash’i Diamond “12 Songs”dan fazla bir değişiklik vaadetmiyor ama şarkı yazmadaki ustalığını da unutturmuyor.

Geçirdiği ağır zatürre nedeniyle kelimenin tam anlamıyla ölüp geri dönen Jason Pierce, lideri olduğu Spiritualized’la 5 yıl önceki “Amazing Grace”den sonraki ilk, toplamda 6. albümünü yayınladı. Hastanelerde geçirilen zamana atfen “Songs in A&E” diye vaftiz edilen albümde Pierce’ın sesi, öte yana göçmemesini bir sebebi olduğunu kanıtlarcasına güzel çıkıyor. Nasıl denir? “Yoğun bir trip”.

Walk The Line”,” I’m not There” gibi filmlerin müzik direktörü, Robert Plant ve Alisson Krauss’un harika albümü “Raising Sand”in prodüktörü, Dylan’ın eskilerden kankası T-Bone Burnett, olgunluk dönemi solo işlerine devam ediyor. 14 yıl ara ve 2005’teki harika “The True False Identity”den sonra önümüzdea “Tooth Of Crime” var. Yine Marc Ribot’nun sağlam gitarları, Burnett’in eski eşi Sam Phillips’in bolca vokali ve Jim Keltner ve Jon Brion gibi katkılarla ustalık her yerine sızmış bu albümün.

Modfather çok geç olmadan geri döndü. Paul Weller, solo tarihinin en enteresan çalışmalarından biriyle karşımızda. 3 yıl evvelki “As is Now” uzun süre sonra İngiliz listelerinde ilk ikiye giremeyen (ama ilk5’e girdi!) ilk albümüydü ama “22 Dreams” krautrock-jazz-eletronika-funk-spoken word karışımıyla Weller’ın boş oturmadığını kanıtlıyor bize. Noel Gallagher, Graham Coxon, Ian Brown’ın müthiş gitaristi Aziz Ibrahim ve Ocean Colour Scene elemanlarından yaratılan süper grupla kotarılan albüm insanın canını gene canlı bir Weller çektiriyor.

Harbici sosyalist şarkıcı-şarkıyazarlarının sonuncularından Billy Bragg, altı yıl aradan sonra 2 cdlik yeni bir albüm yapmış; adını da “Mr. Love & Justice” koymuş. Aslında 2 cd de aynı şarkılardan oluşmakta ancak biri grubu The Blokes ile, ki beraber ikinci albümleri, diğeri de eskiekol Bragg, gitar-vokal kaydedilmiş. Bragg’in olgun vokalleri ile ismini bir Colin MacInnes romanından alan albümde, Robert Wyatt sürprizi de var.