A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Kip Hanrahan

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3145" target="_blank" class="twitter">twitter

Kip Hanrahan


Cem Çınlar

Bazı kişileri tanımlarken zorluk çekeriz. Tam olarak ne yaptıkları belirsizdir. Kişiliğinin dışında mit üretirler. Saygınlık ise cabası. Tanımı zor ama bir o kadar da göz önünde. Etkileyici. Yakından tanıdığımız bir sözcüğün iz düşümü ; karizma.

Kimlerdensin?
Bugünlerde bireyi özel kılan; ne olduğundan çok nerede olduğu. Kast sistemine övgü sanki. Bu yargının anlaşılır tek yanı kolaycı bir tanımlama sistemini getirmeye çalışmasıdır. Mazeret olarak kabul edilebilir mi? Bu yaftanın toplum önünde geçerli tek bir amacı var. Lidere övgü.
Sistem kurmak, ağ kurmak… Günümüz trendi. Oysa başarının ilk çağlardan bu yana kullanılan anahtarı. MySpace, Facebook, vb. ağlardan uzak yaşayamayanlardansanız ne demek istediğimi daha rahat anlayacaksınız. Dünyanın neresinde olursanız olun, birey olarak tanımlanmanın en kolay yolu dahil olduğunuz sistemlerle anılmanız olacaktır. “Ha o mu? Kadıköy’lü! KAL’dan. Karga’da hafta sonu görürsün mutlaka…”
İşte bu nedenle Kip Hanrahan tanımlanırken bir çok meziyet peşpeşe sıralandıktan sonra üstüne basa basa yapımcı-organizatör tanımı yapılır. Bir perküsyoncudan çok, bir sistem kurucusu olarak ön plana çıkar. Ses getiren işleri çoğunlukla kendi çalmadığı fakat organize ettiği işlerdir.
Nasıl olur?
Yaşadığınız yer, doğduğunuz andan itibaren sizi biçimlendirmeye başlar. Savaşırsanız dışlanırsınız. Savaşmazsanız birey olamazsınız. Yaman bir çelişki.
NewYork - Bronx’ta yaşıyorsanız ve çevrenizde Porto Rikolu’lari var ise Latin kültüründen etkilenmeniz kaçınılmaz. Sadece Latin müziğinin tutku ve dinamizminden kaynaklı bir etkilenme de değil bu. Porto Riko’nun en fazla Kainat Güzeliii çıkaran ülkelerden olduğunu hatırlatmak isterim. Bir gencin bu kadar ilgi çekici alana kayıtsız kalması düşünülemez. Kip Hanrahan’ın da bu duruma kayıtsız kalmadığını görüyoruz.
Kip Hanrahan’ın İrlanda kökenli musevi olması müziğe olan merakını açıklayacaktır belki ama yaratıcı zekasını sadece buna bağlamak doğru olmayacak. Kültürel farklılıkların, kültürel zenginliklerin, çocuk yaşta algılama ve anlama yeteneklerini geliştirdiğini söyleyebiliriz. Bu durum; yapıcı ve üretici bir zekayı, hayatı olduğu gibi algılamanın ötesinde, farklılıkları olduğu gibi kabul etmeye yöneltecektir. İnsani bakışın gelişmesine ve bireysel farklılıklardan çok yaşanan birlikteliğin nitelikli hale getirilmesine dair bir yönelim. Kip Hanrahan’ın müzisyen kimliğinden çok bir idareci olarak görülmesinin altında yatan nedenlerin büyük bir kısmını bu olduğunu düşünüyorum.
Müziğinde rock, funk, caz ve blues’un Latin örgüsü ile kurgulandığını duyacaksınız. Orkestra şefi olarak yaptığı çalışmaların temelinde kurgunun büyük bir önemi var. Farklı disiplinleri biraraya getirme tutkusunu da eklemeyi unutmayalım. Ses getiren çalışmalarına baktığımızda orkestra veya grup kurmadaki ustalığını görüyoruz. İleriyi gören ve geleceği şekillendiren bir yapımcı olarak tanımlanmasının nedeni de bu. Ayrıca; resim yapmaya duyduğu ilginin müziğini olumlu etkilediğini söylemek de mümkün ama bu başka bir yazının konusu.
American Clave
Clave, İspanyol’ca açkı (anahtar) anlamını taşır. Genelde Afro-Küban tarzda ritmik desenlerin düzenlenmesinde kullanılır. Salsa buna bir örnektir. Müziğin içeriğine ya da müzisyenin yeteneğine bağlı olarak çeşitlendirilebilir. En çok bilinen Clave türü Son Clave’dir.
İki tahta parçasının birbirine vurulması hiçbir müzik türünde bu kadar önemsenmemiştir. Clave’yi müzikte duymanın en kesin yolu, orjinal bir Küba CD’si edinmektir. Salsa’nın atası "son" şarkılarının hepsinde iki tahta parçasının birbirine vuruşunu rahatça duyabilirsiniz. Bu ses, Latin danslarında başarılı olmak isteyenlerin de anahtarıdır.
Bir müzik ve kayıt şirketi olan Amerikan Clave, cazda Latin olgusunun antolojisini de içerir. Öfke, tutku ve seksüalitenin ardılı bir marka olduğunu söyleyebiliriz. 70’li yılların sonunda kurulan American Clave, Kip Hanrahan’ın Latin ve avant-garde yaklaşımının bir ürünü. Tenderness, Exotica, Darn It!, Anthology, All Roads Are Made of the Flesh ve Desire Develops an Edge bu stile en güzel örnekler. İlk dönemlere dair grup üyelerinin de nev-i şahsına münhasır kişilikler olduğunu söyleyelim: Jack Bruce, Don Pullen, Leo Nocentelli, Robbie Ameen ve Alfredo Triff. Özellikle Don Pullen ve Jack Bruce’un müzik dünyası için son derece önemli olduğunun altını çizelim.
İlk albüm Desire Develops an Edge iki uzun çalar halinde 1983 tarihinde basılır. CD’ye aktarımı çok daha sonra; 1994. Bu albümde Kip Hanrahan’ın ilk dönem besteciliğini duymanız mümkün. Bir enstrüman çalmadığı halde grup içinde yerini besteci ve yapımcı olarak bulur. Stüdyo müzisyenlerinin grup yapılandırılması “çiçek dürbünü”nü andıran geçişli bir özellik taşır. Amerikalı (Arto Lindsay, Steve Swallow), Kübalı (Puntilla Orlando Rios, Milton Cardona), ve Haitili (Elysee Pyronneau, Jean Claude Jean) ve Britanya’dan bir kelt, Cream solisti ve basçı; Jack Bruce. Dolayısı ile müzik dünyasının bu albümü neden “sinir bozucu” olarak tanımladığını anlamak zor değil.
İlk Övgü
American Clave’nin başarısı eleştirmenlerin Cup de Tete’yi beğenmesi ile başlar. Bunu Vertical’s Curency albümünün başarısı takip eder. Bir diğer başarılı albüm; All Roads are Made of the Flesh. Bu albümlerin Kip Hanrahan özelikde başarılı albümler olduğunu vurgulayalım. Eğer genel anlamda American Clave başarısının aklımızda netleşmesini istiyorsak yukarıdaki isimlere bir tane daha eklemek doğru olacaktır; Astor Piazolla.
Kadro
Yok bize bu yetmez başka kim var diyorsanız kadroyu vereyim size : Kip Hanrahan, Jack Bruce, Astor Piazolla, Robby Ameen, Horacio El Negro Hernandez, Don Pullen, Silvana DeLuigi, Paul Haines, Milton Cardona, Ishmael Reed, Steve Swallow, Alfredo Triff, Allen Toussaint, Puntilla Orlando Rios, David Murray, Taj Mahal, Sting, Andy Gonzalez, Arto Lindsay, Giovanni Hildalgo, Fernando Saunders, Leo Nocentelli, Benjamin Bratt, Pablo Ziegler, Fernando Suarez Paz, Carmen Lundy, Bobby Womack, Robert Wyatt, Peter Scherer, Lester Bowie, John Tchicai, Mike Cain, Jerry Gonzalez, Xiomara Laugart, Lucy Penebaz, George Cartwright, Elysee Pyronneau, Pedrito Martinez, Olu Dara, Amadito Valdez, Yosvannit Terry, Chocolate Armenteros, Dziga Vertov ve daha niceleri…
Daha fazla bilgi için : www.americanclave.com

Önemli Not:

Amerikan Clave ve Kip Hanrahan çalışmalarını Karga’da dinleyebilirsiniz.

i Porto Riko: İspanyolca "Zengin Liman" anlamına gelir. ABD'ye bağlı, içişlerinde bağımsız özerk bölge Karayipler denizininin kuzeydoğusunda Dominik Cumhuriyeti’nin doğusundadır.
ii Kainat güzellik yarışmalarında dört birincilikleri var ve her sene dereceye giriyorlar.
cem@actoolbox.com