A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Tek Sevgi

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3141" target="_blank" class="twitter">twitter

Tek Sevgi


Söyleşi: Utkan Çınar

Festivaller birbiri ardına iptal olurken, Efes Pilsen One Love 7. yılında bir istikrar abidesi olarak parıldıyor. Pozitif’in mahir ekibiyle festival üzerine söyleştik.

Memleketin en uzun soluklu festivali konumunda One Love; bunun sırrı nedir? Özellikle bu sene diğerleri iş bırakmışken yine çok başarılı bir line-up var karşımızda (Hot Chip, Roisin Murphy Avrupa’dakilerin de gözdeleri). Tarih seçimi mi? İyi İlişkiler mi? Nedir?

One Love’ı ilk kez 2002 senesinde gerçekleştiririken ilklerdendik. Sağlam bir zemin uzerine oturdu ve bugüne sağlıklı geldi. Efes Pilsen ile ortak bir heyecanı paylaşarak bu festivali hazırlıyoruz. One Love’in duruşu çok daha farklı, kendine özgü bir kimliği var. Daha uzun yıllar da başarılı bir şekilde bu etkinliğin devam edeceğine şüphemiz yok.

Mekân bu sene santralistanbul. Neden değişti? Parkorman oldukça başarılı gibiydi, özellikle ses açısından.  

Hatırlarsan ilk etkinliği Maslak Venue’de gerçekleştirdik, sonrasında Parkorman’a taşıdık ve şimdi de santralistanbul. Baktığımızda yapılmak istenen şey, festivali daha ileri taşımak ve seyirciye en iyisini vermek. Mekânlar seçimlerinde etkili olan bir çok faktör var, artıların yanında eksiler de gelebiliyor. Eksileri de artıya dönüşterebilmek için sağlam bir ekip çalışması içindeyiz.

santralistanbul, One Love ile çok örtüşüyor; şehirlisin ve şehirde değilsin, merkeze yakınsın ama bir o kadar şehrin stresinden uzaksın, kaçamak yapabiliyorsun rahatça, farklısın ama yanlız değilsin…

One Love daha büyümeyi hiç düşündü mü ya da düşünüyor mu? Daha uzun soluklu, daha çok sanatçılı bir festival? Yoksa bunu bir intihar olarak mı görürsünüz?

One Love daha çok genç, her geçen sene bireyler öğreniyor ve sindirerek gelecek seneye uygulamaya alıyor. Tabii ki büyümek istiyoruz ancak her şeyin zamanı var. Bu sene programa bakıldığında geçmiş senelerden farkı hemen göreceksiniz, ki daha bir cok süpriz sizleri bekliyor. Gerçekten 21 ve 22 Haziran’da çok zengin bir festival menüsüyle karşılacaksınız. Büyümek ve doğru adımları atmak için çok dikkatli olmak gerekiyor ki sonuçları herkes için verimli olabilsin.

Çıkış noktasındaki Bob Marley’nin “One Love”ı ve pozitif titreşimleri ile zaman içerisinde sahne alan grupları örtüştüremeyenler oldu ve bu konuda eleştiriler de aldınız. Sizin bu konudaki görüşleriniz neler?

Aslında işin özünden hiç uzaklaşmadık, içimizde ve hareket şeklimizde One Love her zaman için vardı. Efes Pilsen One Love, alanında öncü bir festivaldir, sahne alan sanatçılar da hep buna göre seçildi. Kendi alanında ilkler, öncüler, idealistler, sevenler ve sevilenler... Bir kalıp içinde sıkışmadan, festivaline, seyircinin de taleplerini ve beklentileri ile örtüşen programlar hazırlandı. Pek tabii ki eleştiriler olacak ve bu eleştiriler bizi hep bir adım ileri taşıyacaktır.

Geçtiğimiz 6 senenin en heyecan verici geçeni hangisiysi size göre her yönüyle? Manu Chao? Chemical Brothers? Morrissey?

Manu Chao, ilkimizdi ve hepimizi aldı başka diyarlara götürdü, neredeyse tek vücut saatlerce dans ettik. Moby, Parkorman’da ilkimizdi ve sahne şovu mekânla bütünleşti. Morrissey’de, beklenen gerçekleşti… Seyircinin tepkisi inanılmazdı.

Hem efsaneleri hem de günceli çok iyi buluşturan bir festival olarak çok isteyip de kimi getiremediniz?

Sanırım istediğimiz herkesi getirebildik, şanslıyız.

Veya enteresan bir olay geçti mi başınızdan gruplarla ilgili?

Bu konu bence çok farklı bir başlık altında toplanabilir, anlatacak çok şey var..

kghv@hotmail.com