A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Düşün düşün; b.ktur işin

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3130" target="_blank" class="twitter">twitter

Düşün düşün; b.ktur işin


Övünç Üster
 “İnsan düşünen hayvandır” cümlesi yalınlığıyla epey beğeni topladı. Aslında insanın düşünebildiği noktada hayvanlığının kalmadığı fikri ise -belki de biraz kafa karıştırdığından- pek kabul görmedi.
Şurası doğrudur ki hayvanlar düşünmezler. Zaten düşünemedikleri veya bunu tercih etmedikleri için hisleri aşırı keskindir. Tüm varlıklarıyla baktıkları veya dinledikleri için kimi zaman görünmez olanı bile algılarlar. İnsansa bu oluşa en çok “akış” diye nitelenen hallerde yaklaşır; düşüncelerinin araya girmesine izin vermediği ve salt duygularıyla harekete geçtiği anlarda, özellikle bu yoğun konsantrasyon anlarında, eşsiz sürede benzersiz işler çıkarır. Akış hali yalnız sanat alanında değil, matematiksel veya mekanik konularda da gerçekleşir.
 
Düşüncesizce değil düşünmeden yapmayı başaran insan, ıskalamaz; salt yapma halinin yerçekimsiz ortamında hiç çaba sarf etmeden süzülür.
 
Düşünmek eylemi haddinden fazla yüceltildiği için duygularla kurulan bağ zaman içinde hepten azaltılmış, duygusallık zayıflık olarak nitelenip -sanki zayıf olmak kötü bir şeymiş gibi- kaçınılması veya engellemesi gerekenler listesine sokulmuştur. Oysa duygular hemen her düşüncenin tohumudur. Düşünceler çoğu zaman bu farkında bile olunmayan duyguların güdümüyle şekillenir. İnsan, aklını kullanarak bu duyguların neler olduğunu ayırt etmeyi veya hislerini adlandırmayı öğrenebilir. Ancak günümüzde düşünceler çoğunlukla duygu güdümlü davranışların mazur gösterilmesi veya meşrulaştırılması amacıyla kullanılmaktadır.
 
Şu halde, insan bütünlüğünü kaybetmiştir, denebilir. Çünkü kendi hayvansallığıyla bağı kopmuş durumdadır. Oysaki insan tüm hayvanların dengeli bütünüdür. Her hayvanda izlenebilen bariz içgüdülerin hepsi insanın katmanları arasında gizlenmiştir ve açığa çıkmak için uygun zamanı beklemektedir.
 
Bunun farkına varmak, asıl işin başlangıcıdır: Sadece bu gerçeğin farkında olan insan bu durumu yönetebilecek hale gelebilir ve kendiyle, tıpkı doğasını bildiği diğer hayvanlarla kurduğu temkinli ilişkiye benzer, sağlıklı bir ilişki kurabilir. Aksi takdirde insan, arada kalmışlığın yarattığı tekinsiz ortamda, kendisine ve çevresine zarar vermeye devam edecektir. 
info@kargamecmua.org