A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Yok Deve

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3129" target="_blank" class="twitter">twitter

Yok Deve


Serkan Kafalı
İnsan dirimi her şeyden önemli sayılacaktır diyenlerin ninnisine tam da alışıyorduk”
 
Buna karşılık Hayvan, Üretim adlı yeni tanrının kulluğuna koşulmadıkça, canına kolaylıkla kıyılıveren, zararlı bir ortak, ya da ancak katlanılır bir belâ olup çıkıveriyor”
 
İnsanın bir zamanlar farkında olduğu bir dirim ortaklığının yerini, sömürücülüğün, ya da daha kötüsü, aldırışsızlığın da ötesinde bir bakarkörlüğün almış olmasını ürkünç buluyorum.”
 
İnsanlar, binlerce yıldır neredeyse soluklarını kesen bir gururla sözünü edip durdukları insanlıklarını anımsayamazlar mı? Bakarsınız, insana da tahtakurusu diye bakmaktan vazgeçerler...”
 
Bilge Karasu, Narla İncire Gazel, Hayvanlar Kitapçığı, 1995.
 
İnsanın, tabiatla bir arada yaşamaya son verip, ona hükmetmeye geçecek gücü elinde bulabilmesi ve sonucunda kentlileşmesi, belki de tarihindeki en dramatik dönüm noktalarından biri olmuştur. Doğa, afetleriyle, iklimleriyle, canlılarıyla artık bir hısımdır. Var olan dirim ortaklığı bozulmuş, daha iyi bir hayat adına, üretim ve gücün daimiliği adına verimlilik, her kaygının, her ilkenin tozunu atmış ve sarsılmaz tahtında hüküm sürmekte, o günden beri, hâlâ. Yerine göre tartışılmazlık atfedilen doğal referanslar bir kenara bırakılırsa, hayvanlara atfedilen sıfatlar insanlıktan çıkmanın göstergesi olmuştur. Doğaya ait olan her kaynağı, her canlıyı kendi çıkarına kullanmak, çıkarı gözetmenin insanı her şeyden muaf kıldığı zamanda yapılacak en doğru şeydir ne de olsa. Hayvansever hisli bünyelerin köpeklerini, evlerinde ellerini sürmekten imtina ettikleri işleri görmesi için tuttukları insanlara gezdirten ince insanlarındır bu zaman.
 
Zaten hayvanlar, biz insanların emrine amade olsunlar diye verilmemiş midir bize?
 
Yok deve! 
info@kargamecmua.org