A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Yaşamsal Rakamlar

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3126" target="_blank" class="twitter">twitter

Yaşamsal Rakamlar


Zekeriya S. Şen
Mecmua konusu belli olunca kütüphanemde 2002 yılında almış olduğum bir kitap dikkatimi çekti. “Life Count” (Yaşam Rakamları) adlı kitap, dünya yüzünde yaşayan tüm türlerin ilk nüfus sayımını yapan çevre bilimcileri Dirk Maxeiner ve Michael Miersch tarafından, hayvanlar âlemi ile ilgili dokümanterlerin bir araya getirildiği oldukça heyecanlı bir çalışma. 248 sayfalık kitabı şöyle bir karıştırdığımda hayvanlar üzerine çok enteresan rakamsal bulgular içerdiğini anımsadım ve editörlerimin izin verdiği vuruş sayısı kadar sizlerle bunları paylaşmak istedim. Şunları biliyor muydunuz?
 
Dünyamızı bizimle birlikte paylaşan hayvan türünün sayısı 175 milyar, söylenenlere göre tüm evrenimizde bu kadar sayıda yıldız yok, siz düşünün artık. Dünyada kişi başına 50 kuş düşüyor. Afrika’da bazı ülkelerde özellikle Kenya’da bir aslan, yılda 27 bin dolar gibi inanılması güç bir turizm geliri sağlıyor. İnsanoğlunun mutlak hâkimiyet ve acımasızlığından dolayı şu an otuz nadide hayvan türü, artık sadece hayvanat bahçesinde yaşıyor. Etobur ülkelerde insan başına tüm hayatı boyunca on üç sığır düşüyor. Dünyamızda bire bir insandan beslenen parazit sayısı otuz dört. 450 yıl gibi aslına bakarsanız çok kısa bir süre zarfında insanlar, 600 farkı hayvan türünün dünya yüzünden yok olmasına neden oldu. Ve son olarak dünyadaki bütün karıncalar bir araya gelse, dünyadaki bütün insanların toplam ağırlığından daha ağır çeker.
 
Yani hayvanların hayatımızda ne kadar önemli olduğunu öyle ya da böyle biliriz, ancak rakamsal ve bilimsel olarak bunları okumak bambaşka bir portre çiziyor hiç şüphesiz.
info@kargamecmua.org