A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Efsanevi Hayvanlar

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3121" target="_blank" class="twitter">twitter

Efsanevi Hayvanlar


Tayfun Polat
Gotik resimlerde, peri masallarında, fantastik dünyalarda yaşayan bazı hayvanlar var ki, benim gibiler her zaman var olduklarını düşünüyor. Bu düşünce de onlar hakkında iki satır kelam edilmeliye dönüşüyor ister istemez. İşte en ünlüleri:
 
Ejder(ha): Fantastik hayvanların en karizmatiği. Uçabiliyor, ağzından ateş çıkarabiliyor, büyü yapabiliyor ve konuşabiliyor. Dünyanın tüm mitolojilerinde (farklı formlarda da olsa) kendine yer bulması geçmişin bir döneminde bu olağanüstü yaratıkların var olduğuna inanmamızı kolaylaştırıyor.
Unicorn (Tek Boynuz): Bu beyaz atın alnında spiral bir tek boynuz yer alır. Daha çok masallarda karşımıza çıkıyor. Sadece bakirelerin yanına yaklaştığı, boynuzunun önemli şifalar sağladığı, kanından içilirse ölümsüzlük sağladığı gibi inanışlar mevcut. İncil’de bile kendine yer bulabilmiş ve saflığın timsali olarak görülmüştür.
Pegasus (Tülpar): Yunan mitolojisindeki kanatlı at. Poseidon ve Medusa’nın oğlu dev Chrysaor’un kardeşi olduğu yazılıdır. Tamamen beyaz olması ve uçarken koşuyormuş gibi gözükmesi karizmasını artıran öğelerdir. İslamiyette Muhammed’i Mekke’den cennete taşıyan kanatlı beyaz ata da Burak denir.
Satir: Yarı erkek, yarı keçi orman yaratığı. Nemflerle beraber yaptıkları seks alemleriyle meşhurdur. Erkek cinselliğinin aşkın gücünü temsil eder. Flüt çalanına da Pan deriz.
Deniz Kızı: Yarı dişi, yarı balık deniz yaratığı. Bazıları sirenler gibi şarkılar söyleyerek denizcileri büyülerler. Bazı inanışlarda da boğulanları kurataran deniz yaratıkları olarak tarif edilir.
Kurtadam: Dolunayda kurta dönüşen insandır aslında. Pek çok farklı kültürün metinlerinde kendine yer bulması dışında tarihte kayıtlara düşmüş ve aslı anlaşılamamış bazı olaylar kurtadam mitinin sürmesine ve inanışın artmasına neden olmuştur.
Minator: Bu da yarı insan, yarı boğa bir yaratıktır. İnsan etiyle beslenir.
Troll: İskandinav ve İngiliz masallarında geçen korkunç görünüşlü devlerdir. Dağlarda yaşar ve insanları kaçırırlar.
Yeti (Kocaayak): Himalayalar’da yaşadığına inanılan büyük primat. Kimseye bir zararı olmasa da varlığı da ispatlanamamıştır.
Simurg (Zümrüdü Anka Kuşu): Pers mitolojisi kaynaklı ama bütün doğu mitolojilerinde yer bulmuş efsanevi kuş. Türk mitolojisindeki karşılığı Toğrul. Ölümsüz olduğu ya da kendini alevlerle kaplayarak öldüğüne dair inanışlar vardır. Çok uzun yaşaması nedeniyle bilgeliğin de sembolüdür. Bir inanışa göre de, Simurg’un bilgi ağacının üstünde yaşadığı ve uçmaya kalktığında ağacın tohumlarının tüm evrene dağılarak her çeşit bitkinin kök salmasını sağlayacağı, bu bitkilerden yapılan ilaçlarınsa insanoğlunun tüm hastalıkları için şifa dağıtacağı söylenir.
Griffon: Aslan gövdeli, kartal başlı uçan yaratık. Göğü, tan ağarmasını, gücü ve bilgiyi simgeler. İnsan, at ve hatta fil taşıyabilecek kadar güçlü pençeleri vardır.
Sentor: Yarı at, yarı insan yaratık. Kaynağı Yunan mitolojisidir. Efsanenin kaynağında at sırtında yaşayan, savaşa giden Türkler’in de olduğuna inanılır. Tasfirlerinde genellikle çekik gözlü olmaları, bu savı destekler.
Şahmeran: Doğu, güney ve güney doğu Anadolu masallarında geçen yarı dişi, yarı yılan yaratık. Yaşlanmazlar ve akıl ve iyilik timsalidirler.
Feniks (Umay, Huma Kuşu): Bazı inanışlarda Zümrüdü Anka olarak geçse de, Çin ve Hindistan’da yaşayan efsanevi kuştur. Cennet Kuşu da denir.
Goblin (Ork): Farklı görünüşleri olsa da genel olarak iri yarı, vahşi, her türlü kötülüğü yapmaya kabiliyeti olan canavarlardır.
Les Claypool Hayvanı: Aynı şarkıda hem slap, hem pena, hem arşe, hem parmak kullanabilen, aynı zamanda da şarkı söyleyebilen karga sesli yaratık.
tayfunpolat@hotmail.com