A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | KUZGUN

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3115" target="_blank" class="twitter">twitter

KUZGUN


Murat Mrt Seçkin

Ortaokul dönemimin başlarında ilk okuduğum kitaplardan biri “Morgue Sokağı Cinayeti”ydi. O zamanlar Poe’nun şiirlerinden pek haberdar değildim. Daha sonra bir yerlerden elime Alan Parson’s Project’in “Tales of Mystery and Imagination” (1976) isimli ilk albümü geçti. Poe’nun hikaye ve şiirleri üzerine odaklı bu albümdeki “The Raven” şarkısı beni Poe’nun aynı adlı şiiri ile ve kuzgun denen kuş ile tanıştırdı.

Poe’nun Corvus Corax yani kuzgunu yanlızlık ve çöküşüne şahit olarak seçmesi boşuna değil. Karga ailesinin tuhaf bireylerinden biri olan bu canlı neredeyse kanatlı bir filozoftur. Neredeyse yarım metreyi geçen boyu, 1,70’i bulan kanat açıklığı ve gagası dahil bütün vücudunu kaplayan siyah paltosu onu bir azrail kılığına sokar. Doğadan buldukları malzemeler ile kendilerine mekanik çözümler üretecek, dişilerinin gözüne girmek için bizlerin ziynet eşyalarına yakın değerde hediyeler verecek kadar zekidirler. En önemli özellikleri ise toplu halde yaşamaya olan bağlılıkları.

Poe ölen aşkının (karısı olması büyük bir ihtimal) ardından yaktığı ağıtta, kolonisinden ayrılıp odasına gelmiş bir kuzgunu misafir eder. Yas ve acı içindeki yazar kuzgunun bilgeliğine sığınarak ona bir çözüm getireceğine inanır. Ancak kuzgun tek bir kelime bilmektedir ; “birdahaasla”. Poe yine her seferinde alacağı bu acı cevabı bilerek misafirini zorlar, ama hiçbir şey değişmez. Cevap hep aynıdır ; “birdahaasla”.

Karga’lar ve karga ailesine dahil tüm kuşlara dikkatlice bakın. Korku, bağlılık, merak ve farkındalık...gözlerinde hep bunu bulacaksınız. Zaten bu bilinçleri yüzünden asırlarca onları lanetli görüp korkmadı mı insanlar.

info@kargamecmua.org