A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | YÂSİN*

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3110" target="_blank" class="twitter">twitter

YÂSİN*


Övünç Üster
      - Ey; iki ayağı üstünde durabildiği, ağzına geleni söylediği, sezmek yerine düşündüğü için kendini üstün gören, gitgide kendini buna inandırmayı becermiş, adaletsiz insan!
  • Küstahlığının boyutları öylesine büyüdü ki bazılarımızdan haber alamaz olduk, sezdik ki tükenmişler. Kimse durdurmazsa durmaz mısın sen; hey insan?! Dört nala koşmak için atları, toprağı yarmak için boğaları, sütü için inekleri, tüyü için koyunları kullandın, amenna, bize iyi baktığın da oldu, eyvallah. Ama bir soluk bak şu haline şimdi: Zevkine öldürmeyi mevsime bağlamış, tüysüz vücuduna süs olsun diye yavruları katletmiş haldesin. Dengeni bulamıyorsan ellerinle de tutun toprağa, iki ayaklı! Düzenin işlesin diye kendini esir ettiğin yetmedi, bizi köle, bizi mal, bizi ürün belledin. Çantanda taşıdığın köpek de, çekiçle sersemletip beş adımda paketlediğin inek de senin saygısızlığının eseri. İster kafese kapat, ister kendi yuvana; hapsetmeye meyillisin sen. Kaybetmekten korkman bir mazeret değil; özgürlüğü kısıtlamanın mazur görülecek bir tarafı yoktur. Sen özgürlüğün ne olduğunu, nasıl hissettirdiğini bilmezsin. Bunu bizden öğrenebilirsin, ama onun yerine bize dört işlemi öğretmeye çalışırsın sen.

  • Şimdi bu duyduklarını miyavlama, kişneme, meleme, kükreme, havlama veya ötme deyip geçme: Can kulağıyla dinle. Sus artık. Seni konuşmak bu hale getirdi. Anlamlı bulduğun, anlaştığını sandığın sözler bozdu dengeni. Derdini anlatmak için sesin yeter sana, gözlerin, burnun, kulakların, vücudun ne güne duruyor? Sus ve her şeyinle dinle; duyabilene kadar. 

  • * Arapça “Ey insan!” anlamındadır.

info@kargamecmua.org