A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | VIVISEKSIYON (VIVISECTION)

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/17/3106" target="_blank" class="twitter">twitter

VIVISEKSIYON (VIVISECTION)


Murat Mrt Seçkin
Dünyanın hakimi kim...insan mı? Daha zeki ve yaratıcı olmamız mı bizi güçlü yapıyor? Diğer tüm canlılardan farkımız ne? Bir dine sahip olmak mı bizi üstün kılan? Öldürme yetkisini sonsuz şekilde kullanma hakkını nereden buluyoruz? Etoburluğumuzun hesabını birbirimizi yemeğe başladığımızda mı vereceğiz? Bu satırların yazarı da bir et bağımlısı olarak kendini doğal seleksiyon, doğanın düzeni gibi safsataların ardına gizlese yine de durumu kurtarabilir mi? Sanırım cevap hayır.
Fakat et yeme ihtiyacını bir zaruriyet olarak kenara koysak şimdilik pek bir sorun olmaz herhalde. Bundan daha vahim ve acı bir gerçek var. Tükettiğimiz bir çok üründe kullanılan hayvansal ürünler (yağ, deri, kemik, kıkırdak, diş, bağırsak...vs) birçok farklı işlemden geçerek hediye paketi olarak önümüze geliyor. Ancak bunlar daha laboratuvar ortamındayken kocaman bir cinayetin tanığı olarak rol alıyorlar. O cinayetin genel ismi de Vivisection yani canlı hayvanların üzerinde her türlü deney yapılma hakkı.
Vivisection’da daha çok denek hayvanı denen cinsler kullanılır. Fare, hamster, gine domuzu, tavşan gibi türler denek oldukları andan itibaren bir canlıdan çok bir materyal, tıbbi bir malzeme muamelesi görür. Peki buna hakkımız var mı. Sırf kendi hastalık ve problemlerimizi çözmemiz için bir canlıya acı çektirme ve yok etme hakkına sahip miyiz?
Descartes hayvanların tanrı tarafından yaratılan robotlar olmak dışında hiçbir özelliği olmadığını savunur. Bizim gibi bir dilbilgisine sahip olamayışları ve öğrenme vasıflarının insan standartlarının altında olması hayvanlara istediğimizi yapma hakkını veriyor yıllardır. İnsanoğlunun ikiyüzlülüğü hiçbir şeyin farkında olmayan ve bize göre (nasıl oluyorsa) duygusuz bir hayvanın bilmediği bir ilaç ya da kimyasalla veya hiç ihtiyacı olmadığı halde neşterle yakınlaşmasını uygun bulabilecek kadar rahat. Boşverin bizler nasıl olsa bu dünyanın hakimleriyiz. Öncelik insanoğlunun kurtuluşunda!!!???
info@kargamecmua.org