Kontrast


Okan Aydın

FAVORİ

 
Jon Hopkins / Singularity / Domino
 
2000’lerin başından bu yana elektronik müzik camiasındaki yerini adım adım sağlamlaştıran Hopkins’in müziği de bu ilerlemeye paralel olarak ilk dönemdeki daha ağırkanlı, sade ve düşük tempolu atmosferden; daha yoğun, baskın ve kuvvetli vuruşlarla bezenmiş bir merhaleye evrildi. Beş yıl gibi uzunca sayılabilecek bir aradan sonra gelen yeni albüm Hopkins’in senaryosunu yazıp yönettiği ve ilk sahnesinden son anına dek dinleyeni koltuğuna yapıştıran epik bir çalışma olarak özetlenebilir. Okkalı teknoik vuruşlar, yüksek oktanlı keskin synth’ler ve bunlar arasına serpiştirilmiş bazen dingin ve sakinleştirici, bazen de gergin ve rahatsız edici geçişler Singularity’nin kalite çıtasını yükseltiyor. Hopkins’in kendine özgü ses paleti, resmettiği tuvalde yarattığı canlı renkler ziyadesiyle göz alıcı. Birkaç ay önce gerçekleşen Sonar İstanbul’da da nefes kesici bir sete imza atan Hopkins deneysellik ve popülerlik arasındaki zor dengeyi, kalitesini artırarak kendi lehine çeviren bir isim olarak parlıyor.
 

PLASE

 
GAS ‎/ Rausch / Kompakt
 
‘90’ların başında Mille Plateaux etiketiyle yayımladığı ilk dört albümüyle pek çok elektronik müzik dinleyicisinde Slowdive-vari nihilist bir etki yaratan Kompakt etiketinin kurucularından GAS (Wolfgang Voigt) neredeyse 20 yıla yaklaşan sessizliğini geçen yıl çıkardığı Narkopop albümü ile bozmuştu. Sonrasında çıktığı turne esnasında İstanbul’da da misafir ettiğimiz GAS, Rausch ile adeta ambient-severler için her detayıyla göz kamaştıran akademik bir çalışmaya imza atıyor. Dipten gıdım gıdım yükselerek gelen koyu vuruşlar, yeknesak marş temposuyla uzaktan yankıları duyulan bol ekolu synth’ler, dinleyeni karşı konulamaz şekilde içine çeken hipnotik döngüler ve gereksiz pürüzlerden arındırılmış rafine bir işitsellik. GAS bir orman patikasında sararmış yapraklara uzanmak, GAS gece çıkılan uzun bir tren yolculuğu, GAS yağmurlu bir günde camdan süzülen damlacıklar. Motto’muz sabit, GAS’se koy sepete!
 

SÜRPRİZ

 
Actress.London Contemporary Orchestra / Lageos / Ninja Tune
 
Her yeni adımını heyecan ve merakla mercek altına aldığımız Darren Cunningham/Actress bu kez özellikle deneysel film müzikleriyle tanınan LCO ile güç birliği yapıyor. Lageos alışıldık bir elektronik/klasik müzik kesişmesinden ziyade; ağırlıkla elektroakustik bir kulvarda ilerleyen, doğaçlamanın başat figürlerden biri olduğu, deforme ses kümeleri ile geniş bir organik tını yelpazesinin belirgin aksak ritimlerle birbirine harmanlandığı nitelikli bir dinleti kıvamında. İki eski parçanın LCO tarafından yeniden biçimlendirildiği albümde birkaç parça görece daha hareketli, yüksek tempolu ve kıvrak bir melodik kurguya sahip olsa da; albümün geneli tekinsiz, değişken ve git-gellerle bezenmiş karmaşık bir örüntüye sahip. Bir yanda yaylılar başta olmak üzere yoğun akustik yansımalar, diğer yanda Actress’in adeta karanlıktan devşirdiği güçlü ve ayağı yere sağlam basan işitsel hamur, her parçada farklı lezzetler sunacak şekilde ustalıkla mayalanıp servis ediliyor. Afiyet olsun!
Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com 
okana@kontrarecords.com