İllüstrasyon: Hamza Akın

O zaman, görüşürüz...


Tayfun Polat
Bu kadar uzun süre dergi yatıp dergi kalkınca başkalaşıyorsun. Etraftaki bütün kargaları görüyorsun misal. Her sayı editoryale bir karga görseli koymuşsun sonuçta. Dergi görüyorsun, dergi duyuyorsun, zihninin bir bölümü dergiye dönüşüyor. Buna da kolayca alışıyorsun.

kargamecmua 11,5 yıldır her an kafamızın içinde. Her ay yeni bir sayı. Sürekli sonrasını düşünmek. Sürekli sorgulamak. Buna rağmen alışkanlıklardan vazgeçmek zor oluyor.

Artık her ay çıkmayacak kargamecmua. Daha önce verilmesi gereken bir karardı bu. Uzun sürdü, zor oldu.

Kabul etmek bize iyi geldi. Başka şeyler düşünüyoruz. 100. sayımızdaki “Meram” başlıklı yazımda mecmuanın başlangıç hikâyesini “yapabiliyor olmaktan ve yapabilecek insanlar olduğundan” diye özetlemiştim. Bu durum değişmedi. kargamecmua devam edecek. Yapabildiğimiz gibi yapacağız.

Ama biraz daha farklı, yeni bir edisyon bekliyor bizi. Senede iki sayı çıkartmayı düşünüyoruz. Yaz ve kış edisyonları. Aralar bu kadar uzun olunca haliyle gündemden daha bağımsız olacağız. Sıcak gündemle ilgili, özellikle müzik, sinema, dizi gibi önceden içeriğimizin büyük kısmını kaplayan yazıları, kritikleri dijital platformumuz karga.com.tr’den yayımlayacağız. Başka içerikleri de. Podcast dizimizi yayımlamaya başladık bile. Daha fazla video içerik üretmek istiyoruz. Röportajlar, performans videoları... Playlist’ler de hazırlayacağız sizin için. Aslında dijital içerik üreterek dergi düşünmeye ve yayıncılığa devam edeceğiz. Başka başka hinlikler de gelecektir bu ekipten.

Dosya konusu ise yok artık. 127 sayıda 113 dosya konusu işlemişiz. Eh, bizce kâfi.

Biraz daha geniş, ferah yazılar, derinlemesine incelemeler ve her zamanki gibi ahkâm kesmeler olsun diye düşünüyoruz yeni edisyonda. Meraklısına, kütüphanelik. Tasarımı ve sayfa sayısı değişebilir. Bakalım.

Havadisler böyle. Biz buralarda olacağız. Görüşürüz. tayfunpolat@hotmail.com