A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Kontrast

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/126/4588" target="_blank" class="twitter">twitter

Kontrast


Okan Aydın

FAVORİ

 
Sly & Robbie Meets Nils Petter Molvær Feat. Eivind Aarset And Vladislav Delay / Nordub / Okeh
 
Bazı albümlerin künyesine bakınca içiniz kıpır kıpır eder hani; işte Nordub onlardan biri. Bir tarafta reggae efsanesi Black Uhuru kadrosundan Jamaika kökenli dub ve reggae üstatları Sly & Robbie, bir tarafta Norveç menşeili caz ve yan kulvarlarının en hatırı sayılır trompetçilerinden Nils Petter Molvær, gitarda pek çok kalburüstü çalışmada imzasını gördüğümüz Eivind Aarset ve elektroniklerde de Finlandiya’nın medar-ı iftiharı Vladislav Delay. Kadro açısından böylesi zengin bir havzadan beslenen albüm de caz, dub ve reggae arasında elektroniklerin de işlenmesiyle kalite çıtasını oldukça yükseğe set ediyor. Molvær’in atmosferik üflemeleri, gitar ve elektroniklerin tam tadında minimal dokunuşları ve Sly & Robbie’nin tüm parçalara nakşettiği dub etkileşimli sıcak ritim ve melodiler baştan aşağı dinlemesi çok keyifli bir albüm yapmaya yetiyor Nordub’ı. Özetle Nordub Norveç’in soğuk havasından Jamaika’nın sıcak sahillerine iç rahatlatan hayalsi bir yolculuk vaat ediyor.

PLASE

 
Rival Consoles ‎/ Persona / Erased Tapes
 
Erased Tapes etiketinin en parıltılı isimlerinden olan Rival Consoles’un (aka Ryan Lee West) dördüncü stüdyo albümü bugüne kadarki en olgun ve etkileyici çalışması. Oldukça organik kokan güçlü synth’ler, birbiri üzerine bindirilmiş repetetif davul programları ve elektronik tabanlı ana omurganın üzerine serpiştirilmiş minik melodiler geniş bir ses paletini işaret ediyor. Günlük hayatımızda büründüğümüz farklı kişilikler arasındaki belirsiz ve gri bölgeyi çalışmasının merceğinde tutan West, buna paralel olarak minimal ve techno referansları yoğunlukta olan ama özellikle ambient, IDM ve abstract tınılar arasında da maharetle gezinen çok kimlikli bir işitsel yapı kurguluyor. Bu, ilk dinlemede konsantrasyonu ve albüm bütünlüğünü biraz zorlasa da, müteakip dinleme seanslarında kulağımıza farklı lezzetler ulaşmasına da yardımcı oluyor.Persona sert geçişlerin, savrulmaların ve geri dönüşlerin birbirine eklemlendiği belki de söz konusu kimlik geçişlerinde insanın yaşadığı gerginliği de içinde barındıran iyi bir iş.

SÜRPRİZ

 
BVDUB / A Different Definition Of Love / Dronarivm
 
Brock Van Wey’i yani BVDUB’ı kısaca her yıl üç beş albüm çıkaran o anlamsız derecede üretken ve yetenekli isimlerden biri olarak tanımlayabiliriz. Sadece birkaç yıl içinde sayısı 30’u bulan albümlerinin en sonuncusunu da bir Rus etiketinden yayımlayan BVDUB, her ne kadar techno ve rave kültüründen gelen bir DJ olsa da özellikle ambient işleriyle ekstra alkışı hak ediyor. Uzunca sayılabilecek altı parçadan oluşan albüm gevşek tonlarla bezeli yumuşak ve sakinleştirici bir dokuya sahip. Baştan sona pastoral bir güzergâhta orta tempoda akıp giden parçalar ziyadesiyle yoğun sinematik vurgusuyla da dinleyenin imgelemini sonuna kadar tetikleme gücüne sahip. Ara pasajlara yeter dozda yedirilmiş piyano dokunuşları, boşlukta esneyip uzayan rafine ses kümeleri ve Wey’in yetkin prodüksiyon kabiliyetinden harmanlanan bu dingin ve lirik senfoni tembel saatleriniz için mükemmel bir eşlikçi olmaya aday.

Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com 
okan@kontrarecords.com